"90 proc. dokumentów na temat Majdanu zostało zniszczonych"

Do największej tragedii na Majdanie doszło 20 lutego, gdy snajperzy zabili ponad 70 protestujących. Do dziś nikt nie został osądzony
Do największej tragedii na Majdanie doszło 20 lutego, gdy snajperzy zabili ponad 70 protestujących. Do dziś nikt nie został osądzony
tvn24
tvn24W walkach i ostrzale snajperów podczas protestów zginęło ponad 100 osób

- 90 proc. dokumentacji, która dotyczyła wydarzeń na Majdanie, zostało zniszczonych - powiedział zastępca prokuratora generalnego Ołeh Załysko. W piątek mija rocznica wybuchu protestów przeciwko niepodpisaniu przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, które przerodziły się w tzw. Rewolucję Godności i zakończyły obaleniem byłego prezydenta.

- Nie możemy w pełnym wymiarze ocenić działań osób na najwyższych stanowiskach w tamtym czasie, między innymi dlatego, że 90 proc. dokumentacji, która dotyczyła właśnie wydarzeń na Majdanie, zostało zniszczonych, przy czym zrobiono to z rozmysłem - powiedział Ołeh Załysko, zastępca prokuratora generalnego Ukrainy.

Zapewnił dziennikarzy, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie niszczenia dokumentów.

- Mamy informacje o możliwej obecności zimą na Ukrainie zagranicznych służb specjalnych - powiedział Załysko.

Majdan w ogniu

Rok temu, 21 listopada 2013 roku, na głównym placu Kijowa - Majdanie Niepodległości rozpoczęły się demonstracje poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską. Protesty wybuchły, gdy rząd wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

W ciągu trzech miesięcy ludzie protestujący na Majdanie domagali się m.in. ustąpienia prezydenta i dymisji rządu oraz reform państwa i ukrócenia korupcji. W wyniku ataku formacji Berkut na Majdan i ostrzału snajperów, do których doszło 20 lutego, zginęło ponad 100 protestujących oraz mieszkańców Kijowa.

Tzw. Rewolucja Godności doprowadziła do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza i wyborów prezydenckich i parlamentarnych, w których wygrały partie proeuropejskie.

Aneksja i wojna

W lutym na Krymie rozpoczęły się protesty prorosyjskich mieszkańców, podsycane przez rosyjskich polityków i "zielone ludziki" - wojskowych, którzy przejmowali jednostki wojskowe na półwyspie. W marcu doszło do aneksji Krymu. W kwietniu prorosyjscy separatyści powołali samozwańcze republiki ludowe w Doniecku i Ługańsku. W odpowiedzi władze w Kijowie zarządziły operację antyterrorystyczną, która miała na celu zakończenie "władzy separatystów" w Donbasie.

W przeddzień rocznicy protestów na Majdanie ONZ poinformowała, że w wyniku konfliktu w Donbasie od połowy kwietnia zginęło ponad 4300 osób.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//gak / Źródło: "Ukraińska Prawda", PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości