Zniknięcie Putina

13 marca 2015

Wszystkie oficjalne dane ze śledztwa, jak i medialne przecieki jednoznacznie wskazują, że Borys Niemcow padł ofiarą grupy czeczeńskich spiskowców. Tropy wiodą do Groznego, a w tle majaczy Kreml. Dlatego śledztwo utknęło na poziomie bezpośrednich wykonawców. I nie ruszy dopóty, dopóki Putin nie osłabnie tak, że nie będzie mógł osłaniać Kadyrowa.

Nie mylili się ci, którzy po powrocie Władimira Putina z „marcowego niebytu” oczekiwali poważnych zmian na szczytach władzy. Takiej roszady nie było od początku trzeciej kadencji Putina. Prezydent „odkurzył” dawnego faworyta Siergieja Iwanowa, a odsunął typowanego na przyszłego prezydenta Siergieja Szojgu.

Kilka dekretów, kilkadziesiąt dymisji, "czekistowski desant" w MSZ i innych organach państwa. Putin nie próżnuje po tym, jak pojawił się po dłuższej nieobecności. Kadrowe i strukturalne czystki w aparacie bezpieczeństwa zdają się potwierdzać tezę, że zniknięcie prezydenta miało związek z zaostrzeniem konfliktów wewnątrz rządzącej elity. Putin musi uwzględniać interesy kilku grup wpływów, ale jednak konsekwentnie umacnia własną osobistą władzę.

Prezydent Rosji nie oglądał politycznego serialu "House of Cards" i nie wie, że w trzecim sezonie serialu pojawia się jego "alter ego" - podały w czwartek rosyjskie media, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. - Nie oglądaliśmy serialu i nie meldowaliśmy o nim - powiedział Pieskow dziennikarzom.

Po przeszło tygodniu Władimir Putin w poniedziałek pokazał się publicznie w trakcie jednego ze spotkań. Opublikowane zdjęcia i film mają dowodzić, że ostatnie plotki na temat jego problemów ze zdrowiem są nieprawdziwe. Części internautów to nie przekonało, a dla innych stało się okazją do kolejnych żartów.

Po okresie ciszy i odkładania spotkań Władimir Putin pokazał się publicznie podczas spotkania z prezydentem Kirgistanu w Sankt Petersburgu. Skończył tym samym wielodniowy okres spekulacji co do stanu jego zdrowia. Różne domysły na ten temat skwitował: - Bez plotek byłoby nudno.

Rosja przygotowuje się do uroczystych obchodów przypadającej w przyszłym tygodniu pierwszej rocznicy przyłączenia Krymu. Ich kulminacją będzie koncert w Moskwie, przed murem Kremla, zatytułowany "Jesteśmy razem! Reunifikacja Krymu z Rosją". W tle pojawiają się jednak pytania, o to co się dzieje z Władimirem Putinem.

Rosyjskie telewizje Rossija 24 i Rossija 1 poinformowały w swoich serwisach informacyjnych w piątkowy wieczór o spotkaniu, jakie Władimir Putin rzekomo odbył z prezydentem Kirgistanu. Problem w tym, że termin spotkania wyznaczono dopiero na 16 marca - podaje telewizja Biełsat. Nawet służba prasowa Kremla napisała w komunikacie z piątkowego poranka, że to spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Miało być ono pierwszym oficjalnym wystąpieniem Putina od dwóch tygodni.

"Zaginionego" prezydenta Rosji Władimira Putina szuka cały świat. Internet spekulował, że Putin umarł, śmiertelnie zachorował, przechodzi rehabilitację, poddał się operacji plastycznej lub został ojcem. Przedszkolaki z Ukrainy ucinają spekulacje i twierdzą: Putina porwało UFO. Stworzyły nawet kreskówkę.

W szpitalu na południu Szwajcarii dziecko urodziła Alina Kabajewa - donoszą szwajcarskie media, w tym opiniotwórczy "Neue Zuercher Zeitung". Kabajewą od lat media na świecie łączą z Władimirem Putinem. W piątek rzecznik Kremla zaprzeczył, by ojcem dziecka był prezydent Rosji.

Były doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Andriej Iłłarionow utrzymuje, że ponad tygodniowe zniknięcie Władimira Putina ze sceny politycznej to wynik "spisku generałów", który zawiązał się w Moskwie. Iłłarionow twierdzi, że jego konsekwencją będzie rychłe odsunięcie Putina od władzy. Były kremlowski urzędnik sformułował te oceny na swoim blogu prowadzonym w serwisie blogów LiveJournal.

Dzisiaj spotkał się z przewodniczącym Sądu Najwyższego, a w poniedziałek przyjmie prezydenta Kirgistanu - na stronie internetowej Kremla pojawiły się komunikaty, mające uciąć spekulacje dotyczące Władimira Putina. Komunikat z dzisiejszego spotkania zilustrowano zdjęciami, a po kilku godzinach rosyjskie stacje telewizyjne wyemitowały krótki film ze spotkania w prezydenckiej rezydencji pod Moskwą.

Prezydent Rosji Władimir Putin rzeczywiście jest chory, ale zagrożenia dla życia nie ma – mówi były szef ukraińskiego wywiadu gen. Mykoła Małomuż. Powołuje się na "dane otrzymane z Moskwy". Wśród wielu różnych plotek i spekulacji to jedna z niewielu informacji płynących ze źródeł, które można uznać za oficjalne.

Nie ustają spekulacje na temat tego, co dzieje się za murami Kremla. Na Twitterze pojawiło się nocne zdjęcie przedstawiające tiry stojące przed rezydencją prezydenta Rosji. Nie wiadomo, kiedy je wykonano. Dolewa ono jednak oliwy do ognia w teoriach spiskowych, które krążą po mediach społecznościowych.

Nerwowa atmosfera wokół Kremla i plotki na temat niedyspozycji Władimira Putina skłaniają do postawienia pytania: kto mógłby zastąpić obecnego prezydenta? W państwie takim, jak współczesna Rosja, sukcesja to rzecz kluczowa. Kwestia rozstrzygana na długo przed odejściem przywódcy. Więc nawet jeśli plotki o kłopotach Putina okażą się przesadzone i zamierza on rządzić nawet do 2024 r., "scenariusz awaryjny" musi być gotowy.