Zamachy w Wołgogradzie

29 grudnia 2013

"Bohater z Wołgogradu". Objął terrorystę tuż przed wybuchem, tłumiąc siłę eksplozji

Sierżant policji Dmitrij Makowkin przez rosyjskie władze i media został okrzyknięty bohaterem. Mężczyzna zginął 29 grudnia w dniu zamachu na dworzec kolejowy w Wołgogradzie. To on w ostatniej chwili objął terrorystę samobójcę tłumiąc siłę eksplozji. Makowkin został pośmiertnie odznaczony Orderem za Męstwo. Pochowano go z najwyższymi honorami wojskowymi.

Soczi i terroryści. Putin gra o najwyższą stawkę

Podwójny zamach w Wołgogradzie natychmiast powiązano ze zbliżającymi się igrzyskami w Soczi. Zerwanie imprezy jest jednak właściwie niemożliwe. O co więc chodzi terrorystom? O odstraszenie zagranicznych gości i skompromitowanie państwa, czyli Władimira Putina, w oczach świata i Rosjan. Prezydent może paść ofiarą własnych ambicji – sam uczynił z igrzysk najważniejsze wydarzenie swoich długich rządów.

Putin z niezapowiedzianą wizytą w Wołgogradzie. Mówi o "ohydzie zbrodni"

- Ohyda zbrodni, popełnionych w Wołgogradzie, nie wymaga dodatkowych komentarzy - powiedział Władimir Putin, który w środę rano przyleciał do tego rosyjskiego miasta, gdzie uczestniczył w naradzie poświęconej problemom walki z terroryzmem. Odwiedził też rannych w zamach bombowych, do jakich doszło tam w ostatnich dniach.