Zamach w klubie w Stambule

1 stycznia 2017
01.01.2017 | Masakra podczas sylwestra w Stambule.  Zabił 39 osób i uciekł
01.01.2017 | Masakra podczas sylwestra w Stambule. Zabił 39 osób i uciekł
Fakty TVN
04.01 | „Znamy tożsamość zamachowca ze Stambułu”Fakty TVN

W nocy z 31 grudnia 2016 roku na 1 stycznia 2017 roku w Stambule doszło do zamachu, w którym zginęło 39 osób, a 65 zostało rannych. Napastnik z długą bronią, w czapce św. Mikołaja, wszedł do jednego z popularnych klubów nocnych i otworzył ogień. Nadal nie wiadomo, ani kto dokonał zamachu, ani z czyjej inspiracji. Trwa pościg za zabójcą.

Do zamachu na popularny klub Reina w europejskiej części Stambułu nad Bosforem doszło w noworoczną noc. Napastnik z długą bronią, w czapce św. Mikołaja, wszedł do klubu, zabijając stojącego przed wejściem policjanta i jednego z gości. Otworzył ogień do bawiących się w środku ludzi, których liczbę agencja AFP szacuje na 700-800. Część z nich salwowała się ucieczką skacząc do wód w cieśninie Bosfor.

Zamachowcowi udało się uciec przed przyjazdem antyterrorystów

Zamachowiec ze Stambułu usłyszał zarzuty

Zamachowcowi, który w noc sylwestrową zaatakował klub nocny Reina w Stambule, zabijając 39 osób, postawiono formalne zarzuty - poinformowała państwowa agencja prasowa Anatolia. Sąd zadecydował o jego dalszym tymczasowym aresztowaniu.

Zamachowiec ze Stambułu "zaczął mówić"

Uzbek, który w noc sylwestrową zabił 39 osób w Stambule, powiedział policji, że w ostatnim momencie musiał zmienić cel ataku, bo było tam za dużo policji - twierdzą tureckie media. Ich zdaniem mężczyzna twierdzi, że działał na bezpośrednie polecenie tzw. Państwa Islamskiego.

Zatrzymany Uzbek przyznał się do sylwestrowej masakry w Stambule

Napastnik, który w sylwestrową noc zastrzelił w jednym z klubów w Stambule 39 osób, został zatrzymany - poinformował gubernator Stambułu, Vasip Sahin. Potwierdził on, że to 34-letni Uzbek i poinformował, że zatrzymany przyznał się już do winy. W czasie trwającej ponad dwa tygodnie obławy zatrzymano w sumie 50 osób.

Turcja: ustaliliśmy powiązania zamachowca ze Stambułu

Wicepremier Turcji Veysi Kaynak poinformował w czwartek, że zamachowiec, który w noc sylwestrową zaatakował klub nocny w Stambule, zabijając 39 osób, to najpewniej Ujgur. Poinformował także, że ustalono jego powiązania z innymi osobami. Napastnik pozostaje na wolności.

Turcy ustalili, kim jest zamachowiec ze Stambułu

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu poinformował w środę, że została ustalona tożsamość zamachowca, który w noc sylwestrową zaatakował klub nocny w Stambule, zabijając 39 osób. Napastnik nadal pozostaje na wolności.

Zatrzymania nie tylko w Stambule. Obcokrajowcy w rękach służb

Tureckie służby aresztowały na lotnisku Ataturka w Stambule dwóch obcokrajowców podejrzanych o związki z sylwestrowym atakiem. Nie sprecyzowano, skąd pochodzą zatrzymani. Tymczasem w Kirgistanie przesłuchano 28-letniego obywatela tego kraju, którego nazwisko pojawiło się w tureckich mediach jako potencjalnego podejrzanego w sprawie strzelaniny w klubie nocnym.

Turecka policja ujawniła nagranie domniemanego zamachowca

Turecka policja ujawniła we wtorek nagranie przedstawiające domniemanego sprawcę zamachu w Stambule. Na razie pozostaje on nieuchwytny i ukrywa się już trzeci dzień. Na filmie mężczyzna robi sobie "selfie" na stambulskim placu Taksim. - Nie wiadomo jednak, czy materiał powstał przed atakiem czy po nim - podaje Associated Press. W sylwestrową noc napastnik zabił w w popularnym klubie co najmniej 39 osób.

Trwają poszukiwania sprawcy ataku na klub. Policja publikuje zdjęcia

W ramach śledztwa dotyczącego zamachu na klub nocny w Stambule turecka policja zatrzymała w poniedziałek ośmiu podejrzanych. Obecnie przebywają w areszcie - podała agencja Anatolia. Policja wciąż poszukuje jednak domniemanego sprawcy, którego zdjęcia opublikowano w poniedziałek.

Do ataku w Stambule przyznają się dżihadyści. Większość zabitych to cudzoziemcy

Tzw. Państwo Islamskie (IS) opublikowało komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji. Spośród zidentyfikowanych dotąd 36 ofiar zamachu 11 było narodowości tureckiej, zaś 25 to cudzoziemcy – podaje agencja Anadolu. Nadal nie wiadomo, kto dokonał zamachu, w którym zginęło 39 osób. Za napastnikiem trwa pościg.

Erdogan po zamachu: trzymajmy się razem

Prezydent Recep Tayyip Erdogan napisał w niedzielę w oświadczeniu po ataku na klub nocny w Stambule, w którym napastnik zastrzelił 39 osób, że Turcja będzie do końca walczyć z ugrupowaniami terrorystycznymi i ich sprzymierzeńcami.