#WorochBrexitTour

17 maja 2016
#BrexitTour Macieja Worocha

Najbardziej eurosceptyczne i euroentuzjastyczne zakątki, Anglicy, Walijczycy i Szkoci, zwykli ludzie. Maciej Woroch, brytyjski korespondent "Faktów" TVN i "Faktów z Zagranicy", ruszył w podróż, by pokazać Wielką Brytanię tuż przed referendum decydującym o być albo nie być Londynu w Unii Europejskiej.

16 maja

Clacton-on-Sea leży na wschód od Londynu i liczy 55 tys. mieszkańców, a większość z nich Unii Europejskiej chce powiedzieć "nie". To najbardziej eurosceptyczne miasto Wielkiej Brytanii. Do tego jedyny poseł z eurosceptycznej partii UKIP Nigela Farage’a pochodzi właśnie z tego okręgu.

17 maja

16.05.2016 | #BrexitTour Macieja Worocha: dlaczego mieszkańcy Clacton-on-Sea nie lubią UE?
TVN24 BiS

Dover. Bliżej Europy już się nie da. Brama do Zjednoczonego Królestwa to wieczny problem z imigrantami próbującymi nielegalnie dostać się na Wyspy, a których i tak wszyscy w Wielkiej Brytanii wrzucają do jednego worka z przybyszami z UE. Imigracyjne fobie napędzają całą kampanię wyjścia z UE, nawet negatywne skutki Brexitu dla gospodarki nie działają tak na wyobraźnię jak "obcy" kradnący pracę.

18 maja

Birmingham. Tu jest brytyjski przemysł. Co będzie dla niego oznaczać wyjście z Unii Europejskiej?

18.05.2016 | #BrexitTour Macieja Worocha: jakie są nastroje w Birmingham przed brytyjskim referendum?
TVN24 BiS

19 maja

Aberystwyth. Najbardziej proeuropejska mieścina w całym Zjednoczonym Królestwie. Więcej ludzi tam chce głosować za zostaniem niż przeciw. Walijczycy z zachodniego wybrzeża nie mają wątpliwości, że warto zostać i wiedzą dlaczego.

20 maja

Aberdeen. To najbardziej chętne pozostaniu miasto w Szkocji. Cała Szkocja jest generalnie raczej za pozostaniem w Unii i jasno mówi się, że jeśli by miałby zdarzyć się Brexit, to będzie kolejne referendum, które zapewne skończy się odłączeniem Szkocji i rozpadem Zjednoczonego Królestwa.

WIĘCEJ O UNIJNYM REFERENDUM NA BIEŻĄCO W TVN24 BiS ORAZ NA TVN24.PL

#Brexittour Macieja Worocha
tvn24.pl

W rokowaniach dotyczących przyszłych relacji interesy Unii Europejskiej i państw członkowskich będą na pierwszym miejscu - przypomniał w sobotę Michel Barnier, główny negocjator Wspólnoty odpowiedzialny za rozmowy z Wielką Brytanią dotyczące brexitu.

Wielka Brytania za chwilę się przekona, że mimo iż jest silną gospodarką, to jednak bez Unii Europejskiej znaczy o wiele mniej - przekonywał we "Wstajesz i weekend" dr Bartłomiej E. Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Tysiące zwolenników brexitu pojawiło się w piątek na ulicach Londynu, sprzeciwiając się opóźnianiu przez Wielką Brytanię wyjścia z Unii Europejskiej. Tego samego dnia brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła porozumienie wynegocjowane przez rząd May z Brukselą, co manifestanci przyjęli z entuzjazmem.

W piątek brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła rządowy projekt porozumienia w sprawie brexitu. Deputowani głosowali nad umową wyjścia z Unii Europejskiej, oddzielając ją od deklaracji politycznej na temat przyszłych relacji ze Wspólnotą. Za opowiedziało się 286 deputowanych, przeciw było 344. Piątek był ostatnim dniem wyznaczonym przez Unię Europejską na przegłosowanie umowy i odroczenie brexitu do 22 maja. Teraz Londyn będzie mieć czas do 12 kwietnia, by zdecydować się na brexit bez umowy lub przedłużenie członkostwa w Unii i udział w wyborach europejskich.

Jeśli kolejna propozycja umowy z Unią Europejską w sprawie brexitu, jaką przedstawi premier Theresa May, zostanie odrzucona przez Izbę Gmin, to laburzyści wymuszą głosowanie nad wotum nieufności dla rządu - zapowiedział w niedzielę lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn.

Chcąc wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o opóźnienie brexitu, Londyn musi się liczyć z koniecznością powiedzenia jasno, czemu takie opóźnienie miałoby służyć oraz zgodzić się na pewne ograniczenia - wynika z piątkowych wypowiedzi przedstawicieli państw UE.

W piątkowej rozmowie telefonicznej zapewniłem premier Wielkiej Brytanii Theresę May, że Polska opowiada się za rozwiązaniem w sprawie brexitu, które będzie dobre i dla Unii Europejskiej, i dla Wielkiej Brytanii - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu" - podkreślił.

Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger będzie poproszony o pozostanie na stanowisku, mimo przekroczenia wieku emerytalnego. Celem jest zapewnienie stabilności instytucji w chwili spodziewanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - podał dziennik "The Times".

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w piątek na Twitterze, że w rozmowie telefonicznej z premier Wielkiej Brytanii Theresą May omówił "kolejne kroki po stronie brytyjskiej" w sprawie brexitu.

Ambasador USA w Wielkiej Brytanii Robert "Woody" Johnson wyraził w poniedziałek wątpliwość co do możliwości zawarcia dużego brytyjsko-amerykańskiego porozumienia handlowego, jeśli Izba Gmin zaaprobuje wynegocjowaną przez premier Theresę May umowę w sprawie brexitu.

Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii, wybór następczyni Angeli Merkel, wojna na Ukrainie oraz brexit to najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy na świecie według gości "Babilonu" w TVN24 BiS. Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Piotrowska-Oliwa, Eliza Olczyk, Magdalena Chrzczonowicz i Grażyna Staniszewska podsumowały miniony rok w sprawach międzynarodowych.

Droga do brexitu jest długa i kręta. Negocjacje wciąż trwają, ale konkretnych rezultatów brak. Unijny negocjator do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Michel Barnier potwierdził w niedzielę, że strony nadal nie doszły do porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty przez Londyn.