Sztokholm. Ciężarówka wjechała w tłum

7 kwietnia 2017
"Coś się dzieje". Nagle tłum zaczął biec
"Coś się dzieje". Nagle tłum zaczął biec
Posta Gazetesi, Kamil Eryazar, Yannick Christmann/ Twitter
Sztokholm dwa dni po ataku Posta Gazetesi, Kamil Eryazar, Yannick Christmann/ Twitter

- Hałas był taki sam, jakby eksplodowała bomba, z głównego wejścia zaczął wydobywać się dym - relacjonował jeden ze świadków niedawnych wydarzeń w Sztokholmie. 7 kwietnia 2017 roku po południu na głównej handlowej ulicy, Drottninggatan, ciężarówka wjechała w tłum ludzi, a następnie uderzyła w dom towarowy. Zginęły co najmniej cztery osoby, a piętnaście zostało rannych.

Do ataku doszło tuż przed godziną 15 na popularnej ulicy handlowej Drottninggatan. Użyta do ataku ciężarówka, należąca do browaru Spendrups, została wcześniej skradziona podczas dostawy towaru do restauracji.

Do zdarzenia doszło w centrum Sztokholmu Google Maps

Chaos i panika

Świadkowie relacjonowali, że po ataku zapanowały chaos i panika. Ludzie w popłochu opuszczali rejon Drottninggatan. Z domu towarowego Ahlens, w który uderzyła ciężarówka, wydobywał się dym. Telewizja publiczna STV podała informację, że w okolicy słychać było strzały, ale policja tego nie potwierdziła. - Hałas był taki sam, jakby eksplodowała bomba, i z głównego wejścia zaczął wydobywać się dym - powiedział dziennikowi "Aftonbladet" jeden ze świadków. (CZYTAJ WIĘCEJ RELACJI)

Sprawca zamachu w Sztokholmie uznany za zdrowego psychicznie

Domniemany sprawca kwietniowego zamachu w Sztokholmie, pochodzący z Uzbekistanu 39-letni Rachman Akiłow, nie cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne w momencie popełniania przestępstwa - wynika z opublikowanej w środę opinii biegłych psychiatrów.

Zmarła kobieta ranna w zamachu w Sztokholmie

Liczba ofiar śmiertelnych zamachu, dokonanego 7 kwietnia w Sztokholmie z użyciem ciężarówki, wzrosła do pięciu. Szwedzka policja poinformowała w piątek, że zmarła jedna z rannych, 60-letnia kobieta.

Drugi podejrzany o zamach w Sztokholmie zatrzymany

Aresztowano drugą osobę podejrzaną o udział w zamachu w Sztokholmie 7 kwietnia, w którym zginęły 4 osoby, a 15 zostało rannych - poinformowała w poniedziałek policja. Do zatrzymania doszło w niedzielę na wniosek prokuratury.

Uzbek zatrzymany po zamachu w Szwecji "przyznał się do winy"

39-letni Uzbek Rachmat Akiłow, podejrzewany o dokonanie zamachu terrorystycznego w centrum Sztokholmu, przyznaje się do winy - poinformował jego adwokat we wtorek po posiedzeniu sądu. W piątkowym zamachu zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych.

Europa na celowniku terrorystów. "Coraz większa inwigilacja"

- Atak w Szwecji pokazuje, że nie ma znaczenia, czy dany kraj bierze udział w akcjach na Bliskim Wschodzie. Mimo tego, Szwecja również stała się celem ataku terrorystycznego - wskazuje Ekke Overbeek, korespondent mediów holenderskich w Polsce. Jego zdaniem, terroryści już od dawna wygrali, "bo zmniejszyli nasz obszar wolności poprzez coraz większą inwigilację" i w tym sensie Europa stała się mniej wolna i mniej demokratyczna. - To cena, którą płacimy za bezpieczeństwo - dodaje Overbeek. Z kolei korespondent hiszpańskich mediów w Polsce Ignatio Temino Martinez podkreśla, że demokracja jest bronią w walce z terroryzmem.

"Jestem pewny, że mamy sprawcę". Szwedzi oddali hołd ofiarom zamachu

Szwecja uczciła minutą ciszy ofiary piątkowego zamachu terrorystycznego w Sztokholmie. Uroczysta ceremonia z udziałem członków rodziny królewskiej, ministrów, parlamentarzystów i korpusu dyplomatycznego odbyła się przy stołecznym ratuszu. Policja jest pewna, że zamachowiec przebywa w areszcie.

Media: podejrzany o zamach "zadowolony z tego, co zrobił"

Domniemamy sprawca piątkowego zamachu w Sztokholmie, który jest w rękach szwedzkich władz, zaczął zeznawać w śledztwie i powiedział m.in., że "jest zadowolony z tego, co zrobił" - podał w niedzielę dziennik "Expressen". W ataku zginęły cztery osoby.

Kolejna osoba zatrzymana w sprawie zamachu w Sztokholmie

Szwedzkie władze aresztowały drugą osobę w ramach śledztwa w sprawie piątkowego zamachu w centrum Sztokholmu z użyciem ciężarówki, w którym zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - podała w niedzielę prokuratura.

Szwecja: Uzbek zatrzymany po zamachu miał być deportowany

Mężczyzna podejrzewany o przeprowadzenie ataku terrorystycznego w Sztokholmie był już wcześniej poszukiwany, miał zostać deportowany - podała policja w niedzielę na konferencji prasowej. Jak dodano, zidentyfikowane zostały już wszystkie cztery ofiary śmiertelne ataku.

Policja ma coraz więcej pewności: sprawca zamachu to 39-letni Uzbek

Szwedzka policja podała, że ma coraz więcej pewności, iż zatrzymany 39-letni Uzbek jest sprawcą piątkowego zamachu terrorystycznego z użyciem ciężarówki w centrum Sztokholmu. W ataku zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Funkcjonariusze nie wykluczają, że sprawca miał wspólników.