Szczyt NATO w Londynie

4 grudnia 2019

Szef NATO gotowy spotkać się z Putinem. "Wierzę w dialog z Rosją"

Jestem gotowy spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył w rozmowie z agencją dpa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że w trudnych czasach ważne jest, by "usiąść razem do stołu". Mówił także o rosnącej potędze Chin i konsekwencjach tego procesu dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Białoruś "byłaby wdzięczna za zaproszenie" na manewry NATO

Białoruś wyraziła chęć wysłania obserwatorów na wiosenne manewry NATO Defender-Europe 20. W ramach przyszłorocznych ćwiczeń Stany Zjednoczone wyślą do Europy, w tym do Polski i krajów bałtyckich, 20 tysięcy swoich żołnierzy. - Białoruś byłaby wdzięczna za zaproszenie do obserwacji manewrów NATO w Europie w 2020 roku - powiedział Wasyl Pawłau pełniący obowiązki szefa wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w białoruskim MSZ.

Ankara jednak nie odpuszcza. Zapowiada blokowanie planu obrony wschodniej flanki

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie milicje za terrorystów - zapowiedział w piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Zaprzeczył tym samym środowej wypowiedzi sekretarza generalnego NATO, który po szczycie w Londynie oświadczył, że członkowie Sojuszu dogadali się w tej kwestii. Według wcześniejszych informacji zgodę na poparcie natowskich planów miał wydać prezydent Turcji.

Trudeau zapewnia: mam bardzo dobre relacje z prezydentem Trumpem

Wszyscy byliśmy zaskoczeni i - jak myślę - zadowoleni, słysząc, że następne spotkanie grupy G7 odbędzie się w Camp David - mówił w środę Justin Trudeau, po tym gdy media obiegło nagranie, na którym premier Kanady wspólnie z innymi liderami żartuje z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Donalda Trumpa na szczycie NATO w Londynie.

Prezydent Duda: nie we wszystkim zgadzamy się z Rosją, ale o wrogości nie ma mowy

Trzeba w zdecydowany sposób realizować politykę bezpieczeństwa i odstraszania, pokazując, że kolejne próby imperialnych działań Rosji spotkają się z twardą odpowiedzią NATO - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Sojuszu w Londynie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że z drugiej strony "nie wolno żadnego kraju bezwzględnie izolować".

Szczyt NATO w cieniu napięć. "Pokój nie jest dany raz na zawsze"

Prezydent Francji Emmanuel Macron, wchodząc na szczyt NATO w środę rano, powiedział, że podtrzymuje swoją wcześniejszą wypowiedź o "śmierci mózgowej" Sojuszu. Wywołała ona szereg kontrowersji wśród państw sojuszniczych. Spotkanie przywódców państw NATO odbywa się w cieniu podziałów wśród sojuszników co do roli Sojuszu i sytuacji, w jakiej się on znajduje. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda.

Rosja "nie będzie angażować się w wyścig zbrojeń"

Decyzja o zwiększeniu przez kraje NATO wydatków obronnych potwierdza zaniepokojenie Rosji - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Pieskow zapowiedział przy tym, że "Rosja nie będzie angażować się w wyścig zbrojeń".

"Aktywność Rosji częściowo przywróciła sens istnienia NATO"

NATO obchodzi 70-lecie istnienia, poszukując sposobów na uzgadnianie niekiedy sprzecznych interesów państw członkowskich - ocenia w środowej publikacji rosyjski dziennik "Wiedomosti". Zdaniem tej gazety "aktywność Rosji częściowo przywróciła sens istnienia NATO jako sojuszu powołanego do obrony granic zewnętrznych".

Był omlet, kiełbaski i tosty. "A płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone"

To było wspaniałe śniadanie, a płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone, więc mieliśmy uczciwy podział obciążeń finansowych - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zapytany o przebieg spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. We wtorek wieczorem rozpoczęło się spotkanie przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie.

Macron: powinniśmy podjąć, bez naiwności, dialog z Rosją

Emmanuel Macron powiedział we wtorek przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów. Prezydent Francji zastrzegł, że nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele. Francuski przywódca chciałby podjąć dialog z Rosją, "aby zredukować ryzyko konfliktu".

Prezydent i pierwsza dama na kolacji u królowej

Od kolacji liderów państw NATO z królową Elżbietą II w Pałacu Buckingham rozpoczął się wieczorem 70. jubileuszowy szczyt Sojuszu. W spotkaniu udział wzięli liderzy 29 państw członkowskich Sojuszu, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.