Rosjanie wybrali nową Dumę

19 września 2016

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał Ludmile Aleksiejewej, legendarnej obrończyni praw człowieka, a w latach ZSRR współzałożycielce Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, tegoroczną Nagrodę Państwową za wybitne osiągnięcia w obronie praw człowieka.

"Nowaja Gazieta" publikuje w poniedziałek protokoły komisji wyborczych w podmoskiewskich Mytiszczach z wrześniowych wyborów parlamentarnych. Z ustaleń gazety wynika, że w 68 komisjach na 96 dane były inne, niż pokazał elektroniczny system liczenia głosów.

"Szef rządu" zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow, mimo zwycięstwa w rosyjskich wyborach parlamentarnych, nie zostanie deputowanym Dumy. Twierdzi, że pozostanie na dotychczasowym stanowisku i będzie realizował zadania, związane z rozwojem półwyspu.

"Jedna Rosja uzyskała przytłaczającą większość w parlamencie i nie potrzebuje do rządzenia innych partii. Otrzymała jednak 4 mln głosów mniej niż w 2011 roku, a rozmiar zwycięstwa zawdzięcza specyficznej frekwencji" - wskazują rosyjskie gazety, które ukazały się we wtorek.

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Tatarzy, którzy zbojkotowali niedzielne wybory parlamentarne na zaanektowanym przez Rosję Krymie, liczą się z nasileniem represji ze strony rosyjskich władz – powiedział wiceszef nadającej na Ukrainie tatarskiej telewizji ATR Ajder Mużdabajew.

Ukraińska dyplomacja potępiła niedzielne wybory parlamentarne na zajętym przez Rosję Krymie. MSZ w Kijowie zaapelowało do wspólnoty międzynarodowej o ich nieuznawanie i zapowiedziało, że przekaże swoim partnerom zagranicznym listy osób zaangażowanych w ich organizację.

Rządząca Jedna Rosja wygrała niedzielne wybory do niższej izby parlamentu, uzyskując 44,5 proc. głosów. Według exit poll do Dumy Państwowej wejdą też: Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i Sprawiedliwa Rosja.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew oddali głosy w niedzielnych wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu). Obaj głosowali w lokalach wyborczych w Moskwie. - Mam na kogo głosować - mówił Putin, pytany przez dziennikarzy o wyborcze preferencje.

W Rosji rozpoczęły się wybory do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej. Startuje w nich 14 partii, dwukrotnie więcej niż w 2011 roku. Zdaniem obserwatorów wygra rządząca Jedna Rosja, a w Dumie pozostaną także trzy partie lojalne wobec Kremla.