Rocznica stanu wojennego

13 grudnia 2007
26. rocznica stanu wojennego
26. rocznica stanu wojennego
www.13grudnia81.pl
26. rocznica stanu wojennegowww.13grudnia81.pl

Ten dzień złamał nadzieje milionów ludzi na wolną Polskę i na wiele lat odsunął szansę na demokratyczne przemiany, skończyło się święto Solidarności - 13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła stan wojenny.

Wojsko na ulicach, tysiące internowanych, uwięzionych, pozbawionych pracy; dziesiątki zabitych przez służby bezpieczeństwa i milicyjne kule – tym faktom nikt nie zaprzecza. Trwa jednak spór czy stan wojenny był usprawiedliwiony, czy rzeczywiście ochronił Polskę przed interwencją wojsk Układu Warszawskiego.

Ostateczna decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zapadła 12 grudnia 1981 roku. Do komend wojewódzkich milicji i dowództw jednostek wojskowych wysłano rozkazy, ruszyły akcje „Azalia” i „Jodła”. Już o północy rozpoczęła się akcja internowania działaczy „Solidarności”, opozycjonistów oraz niektórych przedstawicieli ekipy Gierka. Pierwszego dnia stanu wojennego internowano blisko 3,5 tysiąca osób.

"1981. Rozmowy o stanie wojennym". Nowy program Konrada Piaseckiego

Czy Jerzy Urban żałuje tego, co robił w czasie stanu wojennego? Jak 13 grudnia 1981 r. Barbara Labuda łączyła opiekę nad dzieckiem i konieczność ostrzegania przyjaciół z "Solidarności" przed aresztowaniami? Co w stanie wojennym robiła Wanda Traczyk-Stawska? O to wszystko Konrad Piasecki pyta swoich rozmówców w nowym cyklu "1981. Rozmowy o stanie wojennym", dostępnym od niedzieli tylko w TVN24 GO.

39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań.