Rocznica Majdanu

21 lutego 2015

"Rozmawialiśmy, by wzmocnić grupę śledczych, którzy nad tym pracują"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w obchodach Dnia Wolności i Godności poświęconych szóstej rocznicy rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku oraz rocznicy pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. - Ukraińcy jak nigdy potrzebują dziś jedności, by bronić swej niepodległości i wolności - podkreślał. Zapowiedział też "wzmocnienie grupy śledczych" zajmujących się badaniem tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w trakcie protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie w 2013 roku.

Czwarta rocznica najkrwawszych walk na Majdanie

W Kijowie trwają w niedzielę obchody czwartej rocznicy jednego z najbardziej krwawych dni rewolucji godności, która doprowadziła na Ukrainie do obalenia prorosyjskiej ekipy byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i do jego ucieczki z kraju.

Przepychanki nacjonalistów z policją na Majdanie

Troje policjantów ucierpiało w wyniku przepychanek z nacjonalistami, do których doszło w niedzielę wieczorem w centrum stolicy Ukrainy. W Kijowie trwały obchody trzeciej rocznicy krwawych starć podczas protestów antyrządowych na Majdanie, które doprowadziły do odsunięcia od władzy Wiktora Janukowycza.

Strzelali do aktywistów na Majdanie. Rosja ich nie wyda

Rosja odmówiła Ukrainie ekstradycji 12 byłych funkcjonariuszy jednostki specjalnej Berkut - poinformował przedstawiciel prokuratury generalnej Ukrainy Serhij Horbatiuk. Byli milicjanci są oskarżeni o śmierć demonstrantów na kijowskim Majdanie Niepodległości w lutym 2014 roku.

Oskarżeni o zabójstwa na Majdanie dostali obywatelstwo Rosji

Dziesięciu byłych funkcjonariuszy ukraińskich oddziałów specjalnych Berkut, oskarżonych o dokonywanie zabójstw na Majdanie Niepodległości w Kijowie, otrzymało obywatelstwo Rosji – poinformowały ukraińskie media z powołaniem się na prokuraturę.

Janukowycz: nie wydałem rozkazu użycia broni na Majdanie

Strzelanina na Majdanie Niepodległości była częścią operacji specjalnej w celu obalenia rządu na Ukrainie - oznajmił Wiktor Janukowycz. Były prezydent Ukrainy, z siedziby sądu w Rostowie nad Donem w Rosji, za pomocą łącza wideo złożył zeznania przed kijowskim sądem. Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę państwa.

Trzy lata temu Majdan powiedział "nie"

Ukraina obchodzi trzecią rocznicę rewolucji godności - masowych protestów, które wybuchły w odpowiedzi na rezygnację władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w 2013 roku.

Zbiegli do Rosji, ale w ukraińskim banku wciąż mają ponad miliard dolarów

Na rachunkach bankowych obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i premiera Mykoły Azarowa w państwowym Oszczadbanku (największym na Ukrainie) znajduje się ponad miliard dolarów. Informacje w tej sprawie ujawnił prezes zarządu Oszczadbanku Andrij Pyszny. Po antyrządowych protestach na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014 Janukowycz i Azarow zbiegli do Rosji.

SBU: Odnaleziono broń, z której strzelano na Majdanie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odnalazła elementy broni, z której zabijano uczestników protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie na początku 2014 roku – ogłosiła w piątek wieczorem administracja prezydenta Petra Poroszenki.

SBU: Interpol nie chce ścigać berkutowców. Dwóch jest w Polsce

Interpol odmawia ścigania ukrywających się m.in. w Polsce milicjantów oddziałów specjalnych Berkut, podejrzewanych o zabójstwa uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku – oświadczyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Sprawcy pierwszych zabójstw na Majdanie wciąż nieznani

Ukraińska prokuratura nie zna sprawców pierwszych zabójstw, do których doszło w styczniu 2014 r. podczas protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie. MSW poszukuje zaś ponad 400 sztuk broni wydanych wówczas przez władze chuliganom - oświadczyli przedstawiciele tych resortów.

Była twarzą Majdanu, jej apel wstrząsnął światem. Teraz próbuje zmieniać Ukrainę od środka

Ponad rok temu 24-letnia doktorantka poruszyła miliony internautów nagraniem "I am a Ukrainian", opublikowanym w czasie dramatycznych wydarzeń na Majdanie. Julia Maruszewska nie zakończyła jednak na tym swojej aktywności - jeździła po całym świecie, by opowiadać o walce o wolną Ukrainę. Teraz zamierza naprawiać ojczyznę od środka i walczyć z kolejnym wrogiem: skostniałą biurokracją i leniwymi urzędnikami.