Rocznica Majdanu

21 lutego 2015

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w obchodach Dnia Wolności i Godności poświęconych szóstej rocznicy rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku oraz rocznicy pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. - Ukraińcy jak nigdy potrzebują dziś jedności, by bronić swej niepodległości i wolności - podkreślał. Zapowiedział też "wzmocnienie grupy śledczych" zajmujących się badaniem tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w trakcie protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie w 2013 roku.

W Kijowie trwają w niedzielę obchody czwartej rocznicy jednego z najbardziej krwawych dni rewolucji godności, która doprowadziła na Ukrainie do obalenia prorosyjskiej ekipy byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i do jego ucieczki z kraju.

Troje policjantów ucierpiało w wyniku przepychanek z nacjonalistami, do których doszło w niedzielę wieczorem w centrum stolicy Ukrainy. W Kijowie trwały obchody trzeciej rocznicy krwawych starć podczas protestów antyrządowych na Majdanie, które doprowadziły do odsunięcia od władzy Wiktora Janukowycza.

Rosja odmówiła Ukrainie ekstradycji 12 byłych funkcjonariuszy jednostki specjalnej Berkut - poinformował przedstawiciel prokuratury generalnej Ukrainy Serhij Horbatiuk. Byli milicjanci są oskarżeni o śmierć demonstrantów na kijowskim Majdanie Niepodległości w lutym 2014 roku.

Dziesięciu byłych funkcjonariuszy ukraińskich oddziałów specjalnych Berkut, oskarżonych o dokonywanie zabójstw na Majdanie Niepodległości w Kijowie, otrzymało obywatelstwo Rosji – poinformowały ukraińskie media z powołaniem się na prokuraturę.

Strzelanina na Majdanie Niepodległości była częścią operacji specjalnej w celu obalenia rządu na Ukrainie - oznajmił Wiktor Janukowycz. Były prezydent Ukrainy, z siedziby sądu w Rostowie nad Donem w Rosji, za pomocą łącza wideo złożył zeznania przed kijowskim sądem. Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę państwa.

Ukraina obchodzi trzecią rocznicę rewolucji godności - masowych protestów, które wybuchły w odpowiedzi na rezygnację władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w 2013 roku.

Na rachunkach bankowych obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i premiera Mykoły Azarowa w państwowym Oszczadbanku (największym na Ukrainie) znajduje się ponad miliard dolarów. Informacje w tej sprawie ujawnił prezes zarządu Oszczadbanku Andrij Pyszny. Po antyrządowych protestach na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014 Janukowycz i Azarow zbiegli do Rosji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odnalazła elementy broni, z której zabijano uczestników protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie na początku 2014 roku – ogłosiła w piątek wieczorem administracja prezydenta Petra Poroszenki.

Interpol odmawia ścigania ukrywających się m.in. w Polsce milicjantów oddziałów specjalnych Berkut, podejrzewanych o zabójstwa uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku – oświadczyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ukraińska prokuratura nie zna sprawców pierwszych zabójstw, do których doszło w styczniu 2014 r. podczas protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie. MSW poszukuje zaś ponad 400 sztuk broni wydanych wówczas przez władze chuliganom - oświadczyli przedstawiciele tych resortów.

Ponad rok temu 24-letnia doktorantka poruszyła miliony internautów nagraniem "I am a Ukrainian", opublikowanym w czasie dramatycznych wydarzeń na Majdanie. Julia Maruszewska nie zakończyła jednak na tym swojej aktywności - jeździła po całym świecie, by opowiadać o walce o wolną Ukrainę. Teraz zamierza naprawiać ojczyznę od środka i walczyć z kolejnym wrogiem: skostniałą biurokracją i leniwymi urzędnikami.

"Wiemy, że wśród elitarnych służb, które strzelały na Majdanie 20 lutego 2014 roku, byli agenci rosyjskich służb specjalnych". Tak ma mówić Eric Fournier, dyrektor Departamentu Europy Kontynentalnej w MSZ Francji w filmie dokumentalnym o kulisach francuskiej dyplomacji. Słowa dyplomaty cytuje ukraiński portal inforesist.org.