Pierwsze wolne wybory w Libii

8 lipca 2012

Niezidentyfikowani sprawcy porwali egipskiego dyplomatę w stolicy Libii, Trypolisie, w piątek - poinformowały władze obu krajów. Kilka godzin przed uprowadzeniem jedna z wpływowych libijskich milicji ogłosiła, że jej przywódca został aresztowany w Egipcie.

Co najmniej 15 osób zginęło, a 30 zostało rannych w poniedziałek w zamachu w libijskim Bengazi nad Morzem Śródziemnym - podała agencja AFP, powołując się na wiceministra spraw zagranicznych Libii Abdullaha Masuda. Inne źródła mówią o 9 zabitych i 13 rannych.

Libijski Powszechny Kongres Narodowy wybrał w niedzielę byłego dyplomatę Alego Zidana na nowego premiera. Desygnowany wcześniej na premiera Mustafa Abu Szagur musiał w tym miesiącu zrezygnować, ponieważ nie był w stanie powołać rządu.

Libijskie MSW pochwaliło się kolejną udaną akcją przeciwko zwolennikom Muammara Kaddafiego. Oddziały rządowe zarekwirowały ponad 100 czołgów i około 30 wyrzutni rakietowych w okolicach Trypolisu. W walkach zginęła co najmniej jedna osoba, kilka zostało rannych - podało libijskie MSW.

Wybory do Konstytuanty w Libii przebiegły zgodnie z międzynarodowymi standardami, a Państwowa Komisja Wyborcza dołożyła starań, by głosowanie przebiegło sprawnie i by wzięło w nim udział jak najwięcej obywateli - powiedział PAP szef misji obserwacyjnej UE.

Według wstępnych danych komisji wyborczej sobotnie głosowanie, podczas którego Libijczycy wybierali członków Konstytuanty, w większości obwodów wyborczych przebiegło bez większych zakłóceń. Wstępne statystyki mówią o 60-procentowej frekwencji.

Libijczycy wybrali w sobotę, po kilkudziesięciu latach dyktatury Muammara Kaddafiego, pierwsze zgromadzenie narodowe - Konstytuantę. W związku z tym doszło do kilku incydentów, w tym do groźnej wymiany ognia między siłami bezpieczeństwa a autonomistami ze wschodniej Libii, w której zginął jeden z napastników.

Tłum agresywnych Libijczyków wdarł się w okolicy Bangazi do siedziby komisji wyborczej nadzorującej przygotowania do pierwszego od dekad demokratycznego głosowania. Napastnicy zdewastowali wnętrze, chcąc wyrazić pragnienie większej autonomii wschodniej części Libii.

Wybory do konstytuanty w Libii, pierwsze ogólnopaństwowe głosowanie od ponad 40 lat, odbędą się 7 lipca - poinformował w niedzielę przewodniczący komisji wyborczej Nuri al-Abbar. Wcześniej podawano datę 19 czerwca.