Nowy rząd Tuska

Aktualizacja:
Rząd Donalda Tuska dostał wotum zaufania
Rząd Donalda Tuska dostał wotum zaufania
TVN24/fot. PAP
Rząd Donalda Tuska dostał wotum zaufaniaTVN24/fot. PAP

Rząd Donalda Tuska 19 listopada otrzymał od Sejmu wotum zaufania. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 211, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej przez kilkadziesiąt minut premier odpowiadał na pytania parlamentarzystów dotyczących jego expose, wygłoszonego dzień wcześniej.

Jeszcze przed expose - jak każe konstytucja nowy gabinet złożony z 18 ministrów resortowych, 1 bez teki oraz premiera został zaprzysiężony w obecności Prezydenta RP.

W expose trwającym godzinę Donald Tusk mówił o wyzwaniach i problemach, jakie Polska powinna rozwiązać w nadchodzących latach.

Zaprzysieżenie rządu
Zaprzysieżenie rząduTVN24

EXPOSE TUSKA - ZOBACZ, CO ZAPOWIEDZIAŁ PREMIER - RAPORT

Premier zapowiedział m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn i wydłużenie go do 67 roku życia, zniesienie wielu ulg, stopniową likwidację KRUS, cięcia przywilejów w górnictwie i przywilejów emerytalnych duchownych. Te radykalne działania mają uchronić Polskę przed kryzysem. Zyskają służby mundurowe. Szef rządu obiecał podwyżki dla policjantów i wojskowych.

Początek expose premiera 2011
Początek expose premiera 2011TVN24 / fot.PAP

Nowe twarze, stare twarze

Skład nowego rządu był znany od czwartku, kiedy premier oficjalnie go zaprezentował.

Wśród 10 nowych ministrów, oprócz Jarosława Gowina jako ministra sprawiedliwości i Joanny Muchy jako ministra sportu, znalazł się także m.in. Michał Boni, który pokieruje nowym resortem administracji i cyfryzacji oraz Sławomir Nowak, który stanie na czele ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Łącznie ministerstwami pokieruje 18 konstytucyjnych ministrów. Wśród nich jest ośmiu dotychczasowych oraz dziesięciu nowych szefów resortów.

W nowym rządzie Waldemar Pawlak będzie w dalszym ciągu wicepremierem, ministrem gospodarki; Radosław Sikorski - ministrem SZ, Jacek Rostowski - finansów, Elżbieta Bieńkowska - rozwoju regionalnego, Tomasz Siemoniak - obrony narodowej, Marek Sawicki - rolnictwa, Barbara Kudrycka - nauki, a Bogdan Zdrojewski - kultury.

Do rządu weszli ponadto: Bartosz Arłukowicz, który pokieruje resortem zdrowia; Marcin Korolec zostanie ministrem środowiska; Władysław Kosiniak-Kamysz - ministrem pracy i polityki społecznej; Krystyna Szumilas ministrem edukacji narodowej; Mikołaj Budzanowski - ministrem skarbu; Jarosław Gowin - ministrem sprawiedliwości; Joanna Mucha - ministrem sportu i turystyki; Michał Boni - ministrem adinistracji i cyfryzacji; Sławomir Nowak - ministrem transportu i Jacek Cichocki ministrem spraw wewnętrznych.

Tomasz Arabski zostanie szefem Kancelarii Premiera i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Szefem gabinetu politycznego zostanie dotychczasowy doradca premiera Łukasz Broniewski. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu. Tusk chce też, aby funkcję rzecznika rządu pełnił nadal Paweł Graś.

Premier podkreślał, że żaden z ministrów nie może być pewien, iż zachowa swoje stanowisko do końca kadencji. Poinformował ponadto, że nie zostanie podpisana nowa umowa koalicyjna PO-PSL. Zapewnił, że razem z Pawlakiem podtrzymują istotę umowy koalicyjnej zawartej przed czterema laty.

Skład nowego gabinetu Donalda Tuska
Skład nowego gabinetu Donalda TuskaTVN24

DRUŻYNA TUSKA - KTO JEST KIM?

Rząd w liczbach

Przeciętny wiek przedstawionych przez premiera ministrów to ok. 46 lat, blisko trzy lata mniej niż średnia wieku członków rządu, który zaczynał pracę w 2007 r. O udziale w swoim nowym rządzie młodych ludzi mówił w czwartek premier i żartował, że z satysfakcją musi stwierdzić, że jest jednym ze starszych uczestników tego zespołu. Najmłodszy w rządzie Władysław Kosiniak-Kamysz ma 30 lat, najstarszy - szef resortu finansów Jacek Rostowski - dwa razy tyle.

Ministerialne stanowiska mają objąć cztery kobiety - o jedną mniej niż w poprzednim gabinecie. Rząd, który w piątek będzie zaprzysiężony i poprzedni, to najbardziej sfeminizowane Rady Ministrów po 1989 roku - mówił w czwartek Donald Tusk.

Wszyscy pretendenci do objęcia resortów mają wyższe wykształcenie; są wśród nich dwaj lekarze - Bartosz Arłukowicz oraz Władysław Kosiniak-Kamysz; Barbara Kudrycka oraz aspirujący na ministra środowiska Marcin Korolec to prawnicy. Liczną grupę wśród kandydatów na ministrów stanowią ekonomiści. Takim właśnie wykształceniem mogą pochwalić się Rostowski i Mucha, która posiada doktorat z tej dziedziny. Wśród kandydatów na ministerialne stanowiska są politolodzy, m.in. Sławomir Nowak i Radosław Sikorski.

Politycy rządowej koalicji o wyborze premiera (TVN24)
Politycy rządowej koalicji o wyborze premiera (TVN24)TVN24

Wielcy przegrani?

Poza rządem znalazł się Grzegorz Schetyna, który w nowej kadencji pokieruje sejmową komisją spraw zagranicznych. Jak mówił Tusk, Schetyna stał się "wielką rezerwą strategiczną PO" i jako wiceszef PO będzie jego bardzo bliskim współpracownikiem.

Sam Schetyna ocenił, że nowy gabinet to "rząd autorski, bardzo mocno napisany przez premiera Donalda Tuska". - To są jego decyzje i odpowiedzialność, bardzo ciekawe i nazwiska, i pomysł - dodał. Zapewnił, że nie czuje się pominięty. Jego zdaniem, w nowym rządzie jest "dużo ciekawych pomysłów personalnych, dużo ciekawych pomysłów politycznych". Jak mówił, nadchodzi czas trudnych decyzji i skuteczność nowego gabinetu będzie można weryfikować "każdego miesiąca".

Z kolei Krzysztof Kwiatkowski, którego na stanowisku ministra sprawiedliwości zastąpi Gowin, podkreślił, że ma satysfakcję z tego, co po sobie zostawia w resorcie i ma nadzieję, że te zmiany będą kontynuowane. Zadeklarował też wsparcie i pomoc dla swojego następcy.

Zdanie koalicji, zdanie opozycji

"Dobra ekipa na trudne czasy"; "idealny rząd" - tak o przedstawionym przez Tuska rządzie mówili posłowie PO i PSL. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) zachwalała, że znalazły się w nim osoby pracowite, odważne, które poradzą sobie z przyszłymi wyzwaniami. Stanisław Żelichowski (PSL) przekonywał, że jeśli wiedza ekspercka będzie połączona z umiejętnościami posiadanymi przez polityków to "tylko sukces czeka Polskę".

Komentarze opozycji ws. proponowanego nowego składu rządu (TVN24)
Komentarze opozycji ws. proponowanego nowego składu rządu (TVN24)TVN24

Odmiennego zdania jest opozycja. Rzecznik PiS Adam Hofman ocenił, że po odesłaniu Grzegorza Schetyny do Sejmu w rządzie nie będzie silnych osobowości politycznych, poza Donaldem Tuskiem i wicepremierem Pawlakiem. Jak mówił, zaskoczeniem jest obsada kilku stanowisk; wymienił nominację dla Gowina "nie-prawnika". Ta nominacja - według Hofmana - to decyzja polityczna, która osłabia Schetynę i pokazuje, że mimo paktu z Januszem Palikotem z Sejmie, Donald Tusk stawia na drugą konserwatywną nogę.

Według rzecznika klubu Ruchu Palikota Andrzeja Rozenka, Gowin będzie słabością nowego rządu; jako dobry ocenił wybór Joanny Muchy na minister sportu. Rozenek uważa jednak, że Rada Ministrów w składzie zaprezentowanym przez premiera Donalda Tuska to "rząd tymczasowy, złożony z ministrów na okresie próbnym".

- To kryteria polityczne, nie merytoryczne zdecydowały o obsadzie nowego rządu Donalda Tuska - uważa z kolei szef klubu SLD Leszek Miller.

Także szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk ocenił, że wiele z ministerialnych nominacji w nowym rządzie jest "czysto wizerunkowo-marketingowych". Poseł wątpi, by ta ekipa poradziła sobie z czekającymi Polskę "trudnymi czasami".

Sejm udzielił zaufania

W piątek 18 listopada o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu; później - w południe premier Donald Tusk wygłosił w sejmie expose.

Następnie odbyła się wielogodzinna debata nad przedstawionym przez szefa rządu programem rządu; posłowie zadawali też pytania premierowi.

W sobotę 19 listopada Donald Tusk odpowiadał parlamentarzystom; następnie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - poparło go 234 posłów - o 10 więcej, niż wynosiła wymagana większość bezwzględna. Opozycja krytycznie wypowiadała się po głosowaniu o zapowiedzianych przez rząd reformach. PO oświadczyła: koalicja jest silna, by przeprowadzić zmiany.

ktom/adso//bgr/kdj

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl