Noble 2016

8 października 2016

"Wypiliśmy szampana". Bob Dylan odebrał medal noblowski

Laureat literackiej Nagrody Nobla, poeta i pieśniarz Bob Dylan odebrał w sobotę podczas zamkniętej dla publiczności ceremonii dyplom oraz medal noblowski - poinformowały szwedzkie media, powołując się na członków Akademii, którzy uczestniczyli w uroczystości.

Bob Dylan może nie dostać pieniędzy za Nobla

Laureat literackiego Nobla Bob Dylan może stracić przysługującą mu nagrodę pieniężną w wysokości 8 mln koron (840 tys. euro), bo wciąż nie wywiązał się z obowiązku wygłoszenia noblowskiego odczytu - podała Akademia Szwedzka wyłaniająca laureatów nagrody w dziedzinie literatury.

Odczytają podziękowania Dylana, zaśpiewa "babcia" punk rocka

Laureat tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie literatury, amerykański pieśniarz i poeta Bob Dylan, przysłał tekst wystąpienia z podziękowaniami, który ma być odczytany na bankiecie noblowskim w sobotę w Sztokholmie - podała w poniedziałek Fundacja Noblowska.

Dylan nie przyjedzie, by odebrać Nobla

Amerykański pieśniarz i poeta Bob Dylan nie przyjedzie w grudniu do Sztokholmu, by odebrać przyznaną mu nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - podała w środę Akademia Szwedzka, która przyznaje tę nagrodę. Jako usprawiedliwienie podał "inne obowiązki".

Porozumienie warte pokojowego Nobla zostanie poprawione

Siły FARC i kolumbijski rząd zobowiązały się utrzymać "dwustronne i ostateczne" zawieszenie broni oraz wnieść poprawki do porozumienia pokojowego odrzuconego w ogólnokrajowym referendum - podali we wspólnym komunikacie negocjatorzy obu stron w Hawanie.

Dlaczego tego Nobla przyznają Norwegowie?

Norweski Komitet Noblowski w piątek ogłosił tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę, przyznawaną od 1901 r. Jej laureatem w tym roku został prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Pokojowy Nobel budzi liczne emocje, często ze względu na często kontrowersyjne decyzje komitetu. Z samą nagrodą wiążę się też tajemnica. To jedyna nagród przyznawana nie przez Szwedów, a przez Norwegów. Nie jest do końca jasne, dlaczego fundator nagrody Alfred Nobel nie powierzył jej przyznawania swoim rodakom.

Dla kogo Pokojowa Nagroda Nobla?

Ratujący imigrantów mieszkańcy greckiej wyspy, papież Franciszek, czy Angela Merkel? Dziś poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę kandydatur – aż 376. Pojawiają się też propozycje bardzo kontrowersyjne jak np. Donald Trump.

Nobel z chemii za wkład w budowę sztucznych mięśni i miniaturowych silników

Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart i Bernard L. Feringa zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - poinformował Komitet Noblowski. Otrzymali ją za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych", na przykład sztucznych mięśni czy miniaturowych silników, niezbędnych do rozwoju nanotechnologii.

Nobel z fizyki przyznany. "Wielu naukowców patrzy z nadzieją"

Nobel z fizyki trafił do trzech brytyjskich naukowców wykładających w USA Davida J. Thoulessa, F. Duncana M. Haldanego i J. Michaela Kosterlitza za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii" - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski.