Nagrody Nobla 2015

6 października 2015
Solis Invicti CC-BY-SANoble przyznane

Jak co roku Komitet Noblowski przyznaje najbardziej prestiżowe nagrody świata. Nagroda Nobla wynosi w 2015 roku osiem mln koron szwedzkich.

Fizyka

Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę.

Japończyk Takaaki Kajita (ur. 1959) i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald (ur. 1943 r.) podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 855 tys. euro). "To odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

Oni mają szansę na pokojowego Nobla

Były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden, jazydka, która zbiegła z seksualnej niewoli dżihadystów, czy mieszkańcy greckich wysp, którzy pomagali uchodźcom - to niektórzy z kandydatów do pokojowego Nobla. Termin zgłaszania nominacji mija w poniedziałek.

Nobel z ekonomii za badanie ubóstwa

Szkocki ekonomista Angus Deaton został tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Wyróżniono go za "analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu".

Z larwą gza pod własną skórą. Dla dobra nauki

Badanie pasożytów wymaga czasem daleko idących poświęceń. Polski naukowiec pracujący w USA, Piotr Naskręcki, pozwolił rozwinąć się w jego własnej skórze larwie ludzkiego gza. Chinka Youyou Tun dała się zakazić malarią. Za takie badania dostała właśnie Nobla, wraz z dwoma innymi naukowcami, którzy pracowali nad robaczycą. Materiał "Faktów" TVN.

Łukaszenka cieszy się z Nobla: można jednak na Białorusi wypowiadać swoje zdanie

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że przypadek nagrodzonej w czwartek literacką Nagrodą Nobla Swiatłany Aleksijewicz świadczy o tym, że w jego kraju można tworzyć i wypowiadać swoje zdanie. Ministerstwo Oświaty poinformowano zaś, że są plany włączenia jej utworów do programu nauczania w szkole średniej.

Nobel to uhonorowanie "drogi konsensusu"

Przyznanie pokojowego Nobla Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego to uhonorowanie "drogi konsensusu", którą wybrał kraj, by doprowadzić do politycznej transformacji po arabskiej wiośnie - oświadczył w piątek prezydent Bedżi Kaid Essebsi.

Papież, saudyjski bloger, Kerry, a może Merkel? Kto dostanie Nobla?

Pokojowa Nagroda Nobla może w tym roku trafić do osoby lub organizacji działającej na rzecz uchodźców - wynika z typów skandynawskich ekspertów. Laureat zostanie ogłoszony w piątek w stolicy Norwegii, Oslo. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Nobel z chemii za badania nad naprawą DNA

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii zdobyli w tym roku Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA.

Nobel z fizyki przyznany

Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.