Londyn vs. Madryt. Spór o Gibraltar

11 sierpnia 2013

Dyplomatyczna wojna o przypis. Brytyjczycy przegrali

Parlament Europejski zgodził się w czwartek, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić z projektu regulacji przypisu określającego Gibraltar "kolonią".
Brytyjczycy zmusili hiszpański okręt do odpłynięcia

Hiszpański okręt w pobliżu Gibraltaru został zmuszony przez brytyjską marynarkę do odpłynięcia - poinformowały władze Gibraltaru. Hiszpańska jednostka starała się sama zmusić przebywające tam statki handlowe do odpłynięcia z kotwicowiska na brytyjskich wodach terytorialnych.

Król Hiszpanii w Londynie, a Brytyjczycy przechwytują hiszpańskie łodzie

Podczas regularnego patrolu wód terytorialnych Gibraltaru brytyjska łódź przechwyciła hiszpańską jednostkę zaledwie 200 metrów od brzegu. W samym 2017 odnotowano aż 711 takich przypadków z udziałem hiszpańskich okrętów rządowych lub wojskowych. Ta sytuacja pokryła się z wizytą króla Hiszpanii w Londynie, podczas której Gibraltar jest głównym tematem rozmów.

Hiszpania wzmacnia kontrole na granicy z Gibraltarem

Hiszpania ogłosiła nasilenie kontroli na granicy z położonym na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego Gibraltarem, stanowiącym terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Jest to związane z wprowadzeniem nowych zasad dotyczących ochrony granic strefy Schengen.

"Nadal moglibyśmy przypalić brodę króla". Ale Royal Navy nie ma już zębów

Wojownicze sygnały pod adresem Hiszpanii w kontekście Gibraltaru przybrały w ostatnich dniach na sile. Pojawiły się nawet sugestie - choć nie z kręgów, które można nazwać oficjalnymi - że brytyjski rząd byłby gotów pójść na wojnę o Skałę, podobnie jak zrobiono 35 lat temu w przypadku Falklandów. Problem w tym, że dzisiejsza Royal Navy jest cieniem swojej ówczesnej siły, więc trudno znaleźć uzasadnienie takiej wojowniczej retoryki.

Napięcie nad Skałą. Rzecznik premier May zabrał głos

Rzecznik premier Theresy May poinformował w poniedziałek, że Londyn poczeka na ostateczną wersję unijnych wytycznych do negocjacji Brexitu, które przyjmie 27 państw. Umieszczenie we wstępnym projekcie sprawy Gibraltaru, do którego pretensje rości Hiszpania, zaskoczyło Brytyjczyków. Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson oświadczył z kolei, że status spornego przyczółka na Półwyspie Iberyjskim nie ulegnie zmianie.

Hiszpanie odpowiadają Brytyjczykom w sprawie Gibraltaru

Szef dyplomacji Hiszpanii Alfonso Dastis oświadczył, że Hiszpania jest zaskoczona tonem, jakim Brytyjczycy mówią o Gibraltarze i zaapelował o spokój. To reakcja na słowa byłego szefa brytyjskiej Partii Konserwatywnej Michaela Howarda.

"Haniebna próba" i "obsesja". Hiszpanie triumfują, Gibraltar się złości

Rozwiązania wypracowane w ramach negocjacji dotyczących Brexitu nie będą automatycznie stosowały się do Gibraltaru i będą musiały zostać zaakceptowane przez Hiszpanię - wynika z projektu wytycznych przygotowanych przez Donalda Tuska dla 27 państw. - Ze strony Hiszpanii to haniebna próba zmanipulowania Rady Europejskiej - ocenił gibraltarski szef ministrów Fabian Picardo.

Gibraltar chciał zostać w UE, teraz się boi

Sukces Brexitu wywołał zaniepokojenie wśród członków brytyjskiej społeczności na Gibraltarze, która głosowała niemal jednolicie za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE. Spowodował też obawy przed utratą pracy wśród Hiszpanów zatrudnionych na terenie brytyjskiej enklawy.