Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej

6 czerwca 2017

Zatoka Perska "beczką prochu gotową do wybuchu"

Jeśli mówimy o zagrożeniach w regionie, to pochodzą one ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy gromadzą broń w naszym regionie - oświadczył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif w telewizji Al-Dżazira podczas wizyty w Katarze.

Od roku w izolacji, nasila zbrojenia. "W pewnym momencie musisz wstać i się bronić"

Katarskie siły morskie do 2025 roku zostaną ponaddwukrotnie zwiększone, na początku 2019 roku rozpocznie się także budowa całkiem nowej bazy marynarki - poinformował w czwartek rzecznik katarskiej floty. To część wielkiej modernizacji sił zbrojnych Kataru, który od 2017 roku znajduje się w gospodarczej i dyplomatycznej izolacji ze strony części państw regionu.

Dożywocie dla szefa opozycji. Skazany za szpiegostwo

Przywódca szyickiej opozycji w Bahrajnie szejk Ali Salman i dwóch jej przedstawicieli zostało w niedzielę skazanych na dożywocie za szpiegostwo na rzecz Kataru. Położony w Zatoce Perskiej Katar jest bojkotowany przez Manamę i innych sojuszników Arabii Saudyjskiej.

Trump: jeśli mogę pomóc, to zrobię to chętnie

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że chętnie podejmie się mediacji w sprawie kryzysu w Zatoce Perskiej, w której grupa państw izoluje Katar. Trump odpowiadał na pytania dziennikarzy po spotkaniu z emirem Kuwejtu Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem, który zabiega o dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

Premier Izraela chce zamknąć biuro Al-Dżaziry i zabrać akredytacje jej dziennikarzom

Premier Izraela Benjamin Netanjahu osobiście interweniował, by szef biura telewizji Al-Dżazira nie został wpuszczony na rządową konferencję dotyczącą wolności mediów - poinformowało biuro prasowe rządu izraelskiego. Izrael już miesiąc temu zapowiedział zamknięcie lokalnego oddziału tej stacji zarzucając jej "wspieranie terroryzmu".

"Katarski ambasador wróci do Teheranu"

Katar zamierza przywrócić swojego ambasadora w Teheranie oraz wzmocnić dwustronne relacje z Iranem - podało w czwartek katarskie MSZ. Pełne stosunki dyplomatyczne między państwami zostaną wznowione po ponad 20 miesiącach przerwy.

"To krok naprzód". Pielgrzymom z Kataru pozwolą na lot do Mekki

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru Muhammad ibn Abd ar-Rahman as-Sani z zadowoleniem przyjął decyzję o otwarciu saudyjskiej przestrzeni powietrznej dla pielgrzymów z jego kraju udających się do Mekki. To pierwszy wyłom w polityce izolacji Kataru zastosowanej przez cztery kraje arabskie.

Emir Kataru: nadszedł czas na podjęcie dialogu

Emir Kataru Tamim ibn Hamad as-Sani powiedział, w swym pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od 5 czerwca, kiedy to Katar został obłożony sankcjami przez cztery kraje arabskie, że nadszedł czas na podjęcie dialogu z rządami tych państw.

USA chcą zniesienia blokady lądowej Kataru

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson wezwał cztery arabskie państwa do zniesienia blokady lądowej nałożonej na Katar. Oznajmił również, że Waszyngton jest zadowolony z wysiłków Ad-Dauhy we wprowadzeniu w życie memorandum o walce z terroryzmem.