Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej

6 czerwca 2017

Jeśli mówimy o zagrożeniach w regionie, to pochodzą one ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy gromadzą broń w naszym regionie - oświadczył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif w telewizji Al-Dżazira podczas wizyty w Katarze.

Katarskie siły morskie do 2025 roku zostaną ponaddwukrotnie zwiększone, na początku 2019 roku rozpocznie się także budowa całkiem nowej bazy marynarki - poinformował w czwartek rzecznik katarskiej floty. To część wielkiej modernizacji sił zbrojnych Kataru, który od 2017 roku znajduje się w gospodarczej i dyplomatycznej izolacji ze strony części państw regionu.

Przywódca szyickiej opozycji w Bahrajnie szejk Ali Salman i dwóch jej przedstawicieli zostało w niedzielę skazanych na dożywocie za szpiegostwo na rzecz Kataru. Położony w Zatoce Perskiej Katar jest bojkotowany przez Manamę i innych sojuszników Arabii Saudyjskiej.

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że chętnie podejmie się mediacji w sprawie kryzysu w Zatoce Perskiej, w której grupa państw izoluje Katar. Trump odpowiadał na pytania dziennikarzy po spotkaniu z emirem Kuwejtu Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem, który zabiega o dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu osobiście interweniował, by szef biura telewizji Al-Dżazira nie został wpuszczony na rządową konferencję dotyczącą wolności mediów - poinformowało biuro prasowe rządu izraelskiego. Izrael już miesiąc temu zapowiedział zamknięcie lokalnego oddziału tej stacji zarzucając jej "wspieranie terroryzmu".

Katar zamierza przywrócić swojego ambasadora w Teheranie oraz wzmocnić dwustronne relacje z Iranem - podało w czwartek katarskie MSZ. Pełne stosunki dyplomatyczne między państwami zostaną wznowione po ponad 20 miesiącach przerwy.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru Muhammad ibn Abd ar-Rahman as-Sani z zadowoleniem przyjął decyzję o otwarciu saudyjskiej przestrzeni powietrznej dla pielgrzymów z jego kraju udających się do Mekki. To pierwszy wyłom w polityce izolacji Kataru zastosowanej przez cztery kraje arabskie.

Emir Kataru Tamim ibn Hamad as-Sani powiedział, w swym pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od 5 czerwca, kiedy to Katar został obłożony sankcjami przez cztery kraje arabskie, że nadszedł czas na podjęcie dialogu z rządami tych państw.

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson wezwał cztery arabskie państwa do zniesienia blokady lądowej nałożonej na Katar. Oznajmił również, że Waszyngton jest zadowolony z wysiłków Ad-Dauhy we wprowadzeniu w życie memorandum o walce z terroryzmem.