Premium

Willa plus. Niemal nikt jej nie zna, a jednak "jawi się jako wiarygodny podmiot". Miliony dla fundacji

Zdjęcie: TVN24

W Krajowym Rejestrze Sądowym są dopiero od dziesięciu miesięcy. W swoich szeregach mają ludzi, którzy głównie chwalą się niesieniem pomocy uchodźcom. Mimo to ministerialni eksperci, oceniający wniosek o dotację na ponad dwa miliony złotych z publicznych pieniędzy, stwierdzili, że mało znana nawet wśród miejscowych Fundacja Dumni z Elbląga "jawi się jako wiarygodny podmiot" i ma wystarczające doświadczenie, żeby otrzymać gigantyczne wsparcie. Dzięki niemu fundacja stała się właścicielem posiadłości pod miastem. Jako pierwsi opisujemy merytoryczną ocenę wniosku o publiczne środki.

Fundacja Dumni z Elbląga właśnie stała się właścicielem malowniczo położonej posesji w Karczowiskach Górnych. Chodzi o - jak cytujemy za wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki - "posiadłość 2,6698 ha z dwoma domami, dużym tarasem, wiatą na trzy auta, garażem w bryle budynku, domkiem pszczelarza, punktem widokowym obrośnięty piękną Wisterią, dwoma stawami i własnym lasem", na której mieści się "dom z duszą o niepowtarzalnym klimacie, o powierzchni 514 m kw, który składa się z 10 pokoi i dwóch łazienek, i dwóch kuchni".

To jedna z 12 inwestycji zakupionych ze środków publicznych. Ich listę ujawnili Justyna Suchecka i Piotr Szostak w reportażu "Willa Plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista".

Zanim resort edukacji i nauki podjął decyzję budzącą zdziwienie wśród lokalnych elbląskich działaczy, wniosek złożony przez nieznaną szerszej publiczności Fundację Dumni z Elbląga ocenił zespół doradczy pracujący na zlecenie ministerstwa. Eksperci zostali wyłonieni w oparciu o art. 30d ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), zgodnie z którym minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może powoływać zespoły doradcze lub ekspertów w celu przedstawienia opinii lub ekspertyzy na jego potrzeby.

Kim oni są? Szczegółowo opisaliśmy ich już jesienią 2022 roku.

Do dokumentu dotarły posłanki Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer w ramach kontroli poselskiej. Analizujemy go jako pierwsi.

Fundacja wnioskuje, eksperci oceniają

Dokument został sporządzony 14 listopada 2022 roku. Karta oceny merytorycznej wniosku elbląskiej fundacji to pięć stron formatu A4. Pierwsza strona jest syntezą wniosku złożonego przez Dumnych z Elbląga - znajdujemy tu krótki opis planowanej inwestycji. Czytamy w nim, że w Karczowiskach Górnych pod Elblągiem ma powstać Centrum Edukacyjne, w którym mają być realizowane "inicjatywy służące kształtowaniu postaw obywatelskich". Fundacja chce tego dokonać poprzez "wspieranie lokalnych pomysłów i działań społecznych". Na terenie posesji pod miastem - jak czytamy - mają być organizowane szkolenia edukacyjne, odbywać mają się też "zajęcia i warsztaty z zakresu kultury i przedsiębiorczości, nowych technologii, prawa oraz wiedzy o społeczeństwie". Odbiorcą ma być w założeniu "młodzież lub młodzi ludzie". 

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam