Jaką rolę pełnią media lokalne? "Zawód: dziennikarz. Debata"
Z okazji 20-lecia telewizji TVN24 na naszej antenie wyemitowaliśmy kolejny program z cyklu "Zawód: dziennikarz. Debata". Prowadził go Piotr Jacoń, a jego goście rozmawiali między innymi o roli mediów lokalnych. Debatę relacjonowaliśmy w TVN24, TVN24 GO i na tvn24.pl.
Gośćmi pierwszej części programu byli: Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej" oraz członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego", a także Marek Twaróg, były redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego". W drugiej części dyskutowali: Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk, Katarzyna Włodkowska, reporterka magazynu "Duży Format" ("Gazeta Wyborcza") oraz publicystka Janina Jankowska.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:15
Zakończył się program "Zawód: dziennikarz. Debata". Dziękujemy za uwagę, spokojnego wieczoru.
- 21:15
Piotr Jacoń: Nie ma wolności mediów bez solidarności.
- 21:14
Michajłow: Uważam, że brak integracji środowiska dziennikarzy to jest grzech zaniechania lat wcześniejszych.
- 21:14
Jankowska: Dziennikarze muszą się ze sobą kontaktować, a nie traktować jak wrogów.
- 21:13
Jankowska: Ja przeżyłam wszystkie trzy epoki dziennikarstwa. Starałam się być uczciwym dziennikarzem i w podziemiu, i w wolnej Polsce. Najważniejsze jest to, żeby wyjść ze swoich baniek. Tak jak my spotkaliśmy się w Stoczni Gdańskiej.
- 21:11
Michajłow: Nie wyobrażam sobie sytuacji, że będę kalkulować, że z kimś może porozmawiam inaczej, bo może w przyszłości będę szukać u niego pracy.
- 21:10
Włodkowska: Bardzo wielu dziennikarzy zastanawia się nad swoją przyszłością. Jest wiele czynników, które na to wpływa.
- 21:09
Piotr Jacoń pyta o dylematy na początku pracy dziennikarskiej.
- 21:08
Michajłow: Mam mnóstwo kolegów, którzy wierzą, że przetrzymają to, co się dzieje. Ja uważam, że mediów publicznych nie da się odbudować.
- 21:07
Michajłow: Dla takich osób jak ja nie ma miejsca obecnie w takim medium jak Radio Gdańsk.
- 21:06
Michajłow: Byłam zachwycona, jak wychodził polityk ze studia i był niezadowolony. To o to chodziło.
- 21:05
Włodkowska: Jeżeli dzisiaj ktoś może cieszyć się stuprocentowym zaufaniem to jest pojedynczy dziennikarz. I za nim będą szli i czytelnicy, i widzowie.
- 21:03
Włodkowska: My staliśmy się stroną konfliktu i nie bardzo jesteśmy w stanie się z tego wycofać.
- 21:03
Włodkowska: W pewnym momencie pojawiło się w mediach dziennikarstwo tożsamościowe. Na przykład na Twitterze dziennikarze zupełnie niepotrzebnie czują potrzebę zapisania się do jakiegoś plemienia.
- 21:01
Jankowska: W każdym medium, w zależności do tego, jaki jest stosunek do tego zawodu, mamy lepszych i słabszych dziennikarzy.
- 20:59
Jankowska: Bardzo mi się nie podoba, kiedy polityk mówi do dziennikarki: "funkcjonariuszka".
- 20:58
Michajłow: Dzisiaj w wielu redakcjach są bardzo nowi ludzie, którzy nie odmawiają. Robią tak, bo mają przekonania, są cwaniakami lub robią to dla kasy. Tak wygląda dziś praca w wielu redakcjach.
- 20:56
Jankowska: Warto czasem mniej zarobić, ale nie stracić swojego nazwiska.
- 20:56
Jankowska: Jest jedna podstawowa rzecz. Każdy dziennikarz ma jedną największą wartość - swoje nazwisko.
- 20:54
Włodkowska: Jak dzisiaj sobie myślę to media lokalne nauczyły mnie zbierać materiały z policyjną dokładnością.
- 20:53
Włodkowska: Nie chcemy rozmawiać o swojej odpowiedzialności jako dziennikarzy.
- 20:52
Włodkowska: Zawód dziennikarza wiązał się z jakimś zaufaniem, estymą. Nie pamiętam, żeby ktoś kiedyś kwestionował to, co napisała gazeta. Dzisiaj jest to absolutnym standardem.
- 20:51
Głos zabiera Katarzyna Włodkowska.
- 20:50
Jankowska o reportażu z sierpnia '80: To jest bycie dziennikarzem. W najtrudniejszych sytuacjach trzeba pilnować się najbardziej podstawowych standardów. Ja wyjechałam do Gdańska licząc się z tym, że może nie wrócę już do Polskiego Radia.
- 20:49
Jankowska: W obecnej sytuacji TVN24 to jest stacja ogromnie potrzebna. Żeby był pełen pluralizm, powinny być media publiczne, które zostały zawłaszczone.
- 20:48
Jankowska: Nikt nie jest w pełni obiektywny, trzeba się starać o bezstronność.
- 20:48
Jankowska: To jest wielki cios w polską kulturę, dlatego, że media publiczne to jest jedyne medium, które ma potencjalnie możliwość przekazywania rzeczy względnie bezstronnych.
- 20:47
Jankowska: Nie mam pretensji, że istnieje TVP Info czy Polskie Radio pod warunkiem, że będzie to prywatna, pisowska stacja.
- 20:47
Głos zabiera Janina Jankowska.
- 20:46
Michajłow: Po 25 latach pracy nie chciałam być z powrotem reporterką, dlatego odeszłam z dziennikarstwa.
- 20:45
Michajłow: Lech Wałęsa był od razu na cenzurowanym, ale on nie był jeden. Z Pawłem Adamowiczem to rzadko, ale jak już to na ostro. Polityków PO mieliśmy też zapraszać rzadko, mimo, że rządzili i w mieście, i w województwie.
- 20:45
Michajłow: Ostatecznie odeszłam sama z Radia Gdańsk. Pewni ludzie w PiS-ie chcieli, żeby takiej Michajłow w tym radiu nie było, nawet jeśli przestałam już robić wywiady polityczne.
- 20:43
Michajłow: Byłą dziennikarką Radia Gdańsk zostałam dlatego, bo od 2015 roku słyszałam, że jestem na liście do zwolnienia.
- 20:41
Zakończyła się pierwsza część programu. W drugiej gośćmi są: Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk, Katarzyna Włodkowska, reporterka magazynu "Duży Format" ("Gazeta Wyborcza") oraz publicystka Janina Jankowska.
- 20:40
Jurecki: Stanę na głowie, żeby TVN-owi się nic nie stało. I mam nadzieję, że Polacy nie pozwolą sobie odebrać żadnej telewizji, radia i gazety przez polityków. Nasze problemy to jest nic w stosunku do tego, co się dzieje za wschodnią granicą. Na Białorusi ponad 40 dziennikarzy siedzi w więzieniach.
- 20:39
Jurecki: W momencie, gdy polityk mówi, że nie będzie odpowiadał na pytania, dziennikarze powinni solidarnie wychodzić z konferencji prasowych. Politycy przestali nas szanować, bo my sami przestaliśmy się szanować.
- 20:37
Jurecki: Kocham go dziennikarstwo, uważam, że jest to jeden z najbardziej szlachetnych zawodów. Bardzo wiele rzeczy mnie martwi, jak na przykład konferencje prasowe, na których premier mówi, że nie będzie odpowiadał na pytania.
- 20:34
Twaróg: Atmosfera w redakcji jest bardzo ważna.
- 20:33
Andrysiak: Jeżeli dziennikarz nie jest przekonany, że wydawca będzie go chronił, to odpowiednich tekstów może nie być.
- 20:32
Jurecki o ustawie anty-TVN: Porównuję sytuację TVN do swojego małego podwórka. I trochę się martwię, bo tych Marków Suskich w tych samorządach jest coraz więcej.
- 20:30
Twaróg: Spotkałem bardzo wielu prezydentów, którzy rozumieją, co znaczą wolne media.
- 20:29
Twaróg: Główny nacisk na media odbywa się przez pieniądze. Wszystkie media funkcjonują w jakimś środowisku biznesowym.
- 20:28
Jurecki: Czytelnik, jeśli zobaczy, że gazeta lokalna sprzyja władzy to może natychmiast reagować. Cokolwiek ja napiszę, jeszcze tego dnia mogę dostać w mordę, bo wyjdę z pracy i spotkam bohatera mojego tekstu.
- 20:26
Jurecki: Dlatego kontrola publicznych pieniędzy ze strony mediów jest bardzo istotna.
- 20:25
Jurecki: Kontrola państwowa w jednej z pięknych gmin i wieczorem jedzie tam nasz dziennikarz. Okazuje się, że kontrolerzy siedzą przy jednym ognisku z urzędnikami, jest kapitalnie, jest ognisko, jest wódeczka.
- 20:23
Jurecki: Trzeba powiedzieć, że nie każdy samorząd jest taki sam. Wciąż jestem zwolennikiem reformy samorządowej, ona się sprawdziła i samorządy są solą w oku władzy.
- 20:21
Jurecki: Warto, żeby to wybrzmiało. Lokalne media to media maksymalnie powiatowe, a dzienniki regionalne to na przykład "Dziennik Zachodni" czy inne tytuły przejęte przez Polska Press.
- 20:19
Twaróg: Trudniej mają mali, ich o wiele łatwiej uzależnić.
- 20:19
Jurecki: Czytelnicy nas bardzo szanują, że jesteśmy nieugięci. Oczywiście stajemy przed sądami, które są krajobrazem naszego życia codziennego. Ale nie uważam, że to coś złego. My nie bratamy się z władzą, stoimy po drugiej stronie barykady i patrzymy jej na ręce.
- 20:17
Jurecki: Była taka sytuacja, że burmistrz Zakopanego powiesił banery "'Tygodnik Podhalański' kłamie".
- 20:15
Jurecki: Mieliśmy nieskończoną liczbę procesów sądowych z radnymi, wójtami czy burmistrzami. Mam wiele przykładów, które pokazują, że lokalna władza nas nie kocha.
- 20:14
Jurecki: My jesteśmy od tego w naszych małych ojczyznach, by kontrolować wydawanie pieniędzy przez samorządy.
- 20:14
Głos zabiera Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego".
- 20:12
Andrysiak: Jestem przywiązany do teorii, że wyborcom PiS z mniejszych miejscowości nie przeszkadzają standardy działania władzy, bo od dawna znają je z lokalnego poziomu.
- 20:11
Andrysiak: W samorządach często jest tak, że jeśli są media niezależne to czytelnik ma witrynę, w której może się tej władzy przyjrzeć.
- 20:10
Głos zabiera Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej".
- 20:09
Twaróg: Bardzo trudno jest mi krytykować, bo wiele osób w redakcji "Dziennika Zachodniego" to moi przyjaciele, ale pojawiają się treści, które mnie dziwią. Wiem, że zespół jest tym poirytowany, ale chyba taka jest cena tej zmiany.
- 20:07
Twaróg: Nie da się ukryć, że dzisiaj PiS odważniej eksponuje swoje stanowisko wobec niezależności mediów i go nie kryje.
- 20:06
Twaróg: Jak się okazuje, już 18 naczelnych Polska Press jest na rynku i się rozgląda. Ja zostaję w mediach, chcę być i nie wyobrażam sobie innego zawodu.
- 20:05
Twaróg: Z perspektywy czasu myślę, że to szczęście, że nie musiałem w tym uczestniczyć. Natomiast nie mam wrażenia, że tak to powinno teraz wyglądać.
- 20:04
Twaróg: Byłem pierwszym naczelnym, do którego przyjechała członkini zarządu i powiedziała, że koncepcja się zmieniła. Zaproponowano mi odejście za porozumieniem stron.
- 20:03
Twaróg: O repolonizacji mówiło się kilka dobrych lat. Rozważano scenariusz prawny, a okazuje się, że nie trzeba. Okazało się, że wiele prostszym sposobem będzie kupowanie mediów przez spółki Skarbu Państwa. Idealnie ten scenariusz się zrealizował, jak na Węgrzech.
- 20:02
Piotr Jacoń pyta gości o przejęcie grupy Polska Press przez Orlen.
- 20:01
Gośćmi pierwszej części programu są: Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej" oraz członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego", a także Marek Twaróg, były redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego".
- 19:59
Dziś Piotr Jacoń i jego goście porozmawiają między innymi o roli mediów lokalnych.
- 19:59
Dobry wieczór! Zapraszamy na relację z kolejnego programu z cyklu "Zawód: dziennikarz. Debata".
Autorka/Autor:pp
Źródło: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).
100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować
Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".
To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"
- Źródło:
- tvn24.pl
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.
Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego
- Źródło:
- PAP
Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.
Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".
Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?
Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?
Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?
- Źródło:
- PAP
Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.
Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa
- Źródło:
- PAP
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl