Jaką rolę pełnią media lokalne? "Zawód: dziennikarz. Debata"
Z okazji 20-lecia telewizji TVN24 na naszej antenie wyemitowaliśmy kolejny program z cyklu "Zawód: dziennikarz. Debata". Prowadził go Piotr Jacoń, a jego goście rozmawiali między innymi o roli mediów lokalnych. Debatę relacjonowaliśmy w TVN24, TVN24 GO i na tvn24.pl.
Gośćmi pierwszej części programu byli: Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej" oraz członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego", a także Marek Twaróg, były redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego". W drugiej części dyskutowali: Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk, Katarzyna Włodkowska, reporterka magazynu "Duży Format" ("Gazeta Wyborcza") oraz publicystka Janina Jankowska.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:15
Zakończył się program "Zawód: dziennikarz. Debata". Dziękujemy za uwagę, spokojnego wieczoru.
- 21:15
Piotr Jacoń: Nie ma wolności mediów bez solidarności.
- 21:14
Michajłow: Uważam, że brak integracji środowiska dziennikarzy to jest grzech zaniechania lat wcześniejszych.
- 21:14
Jankowska: Dziennikarze muszą się ze sobą kontaktować, a nie traktować jak wrogów.
- 21:13
Jankowska: Ja przeżyłam wszystkie trzy epoki dziennikarstwa. Starałam się być uczciwym dziennikarzem i w podziemiu, i w wolnej Polsce. Najważniejsze jest to, żeby wyjść ze swoich baniek. Tak jak my spotkaliśmy się w Stoczni Gdańskiej.
- 21:11
Michajłow: Nie wyobrażam sobie sytuacji, że będę kalkulować, że z kimś może porozmawiam inaczej, bo może w przyszłości będę szukać u niego pracy.
- 21:10
Włodkowska: Bardzo wielu dziennikarzy zastanawia się nad swoją przyszłością. Jest wiele czynników, które na to wpływa.
- 21:09
Piotr Jacoń pyta o dylematy na początku pracy dziennikarskiej.
- 21:08
Michajłow: Mam mnóstwo kolegów, którzy wierzą, że przetrzymają to, co się dzieje. Ja uważam, że mediów publicznych nie da się odbudować.
- 21:07
Michajłow: Dla takich osób jak ja nie ma miejsca obecnie w takim medium jak Radio Gdańsk.
- 21:06
Michajłow: Byłam zachwycona, jak wychodził polityk ze studia i był niezadowolony. To o to chodziło.
- 21:05
Włodkowska: Jeżeli dzisiaj ktoś może cieszyć się stuprocentowym zaufaniem to jest pojedynczy dziennikarz. I za nim będą szli i czytelnicy, i widzowie.
- 21:03
Włodkowska: My staliśmy się stroną konfliktu i nie bardzo jesteśmy w stanie się z tego wycofać.
- 21:03
Włodkowska: W pewnym momencie pojawiło się w mediach dziennikarstwo tożsamościowe. Na przykład na Twitterze dziennikarze zupełnie niepotrzebnie czują potrzebę zapisania się do jakiegoś plemienia.
- 21:01
Jankowska: W każdym medium, w zależności do tego, jaki jest stosunek do tego zawodu, mamy lepszych i słabszych dziennikarzy.
- 20:59
Jankowska: Bardzo mi się nie podoba, kiedy polityk mówi do dziennikarki: "funkcjonariuszka".
- 20:58
Michajłow: Dzisiaj w wielu redakcjach są bardzo nowi ludzie, którzy nie odmawiają. Robią tak, bo mają przekonania, są cwaniakami lub robią to dla kasy. Tak wygląda dziś praca w wielu redakcjach.
- 20:56
Jankowska: Warto czasem mniej zarobić, ale nie stracić swojego nazwiska.
- 20:56
Jankowska: Jest jedna podstawowa rzecz. Każdy dziennikarz ma jedną największą wartość - swoje nazwisko.
- 20:54
Włodkowska: Jak dzisiaj sobie myślę to media lokalne nauczyły mnie zbierać materiały z policyjną dokładnością.
- 20:53
Włodkowska: Nie chcemy rozmawiać o swojej odpowiedzialności jako dziennikarzy.
- 20:52
Włodkowska: Zawód dziennikarza wiązał się z jakimś zaufaniem, estymą. Nie pamiętam, żeby ktoś kiedyś kwestionował to, co napisała gazeta. Dzisiaj jest to absolutnym standardem.
- 20:51
Głos zabiera Katarzyna Włodkowska.
- 20:50
Jankowska o reportażu z sierpnia '80: To jest bycie dziennikarzem. W najtrudniejszych sytuacjach trzeba pilnować się najbardziej podstawowych standardów. Ja wyjechałam do Gdańska licząc się z tym, że może nie wrócę już do Polskiego Radia.
- 20:49
Jankowska: W obecnej sytuacji TVN24 to jest stacja ogromnie potrzebna. Żeby był pełen pluralizm, powinny być media publiczne, które zostały zawłaszczone.
- 20:48
Jankowska: Nikt nie jest w pełni obiektywny, trzeba się starać o bezstronność.
- 20:48
Jankowska: To jest wielki cios w polską kulturę, dlatego, że media publiczne to jest jedyne medium, które ma potencjalnie możliwość przekazywania rzeczy względnie bezstronnych.
- 20:47
Jankowska: Nie mam pretensji, że istnieje TVP Info czy Polskie Radio pod warunkiem, że będzie to prywatna, pisowska stacja.
- 20:47
Głos zabiera Janina Jankowska.
- 20:46
Michajłow: Po 25 latach pracy nie chciałam być z powrotem reporterką, dlatego odeszłam z dziennikarstwa.
- 20:45
Michajłow: Lech Wałęsa był od razu na cenzurowanym, ale on nie był jeden. Z Pawłem Adamowiczem to rzadko, ale jak już to na ostro. Polityków PO mieliśmy też zapraszać rzadko, mimo, że rządzili i w mieście, i w województwie.
- 20:45
Michajłow: Ostatecznie odeszłam sama z Radia Gdańsk. Pewni ludzie w PiS-ie chcieli, żeby takiej Michajłow w tym radiu nie było, nawet jeśli przestałam już robić wywiady polityczne.
- 20:43
Michajłow: Byłą dziennikarką Radia Gdańsk zostałam dlatego, bo od 2015 roku słyszałam, że jestem na liście do zwolnienia.
- 20:41
Zakończyła się pierwsza część programu. W drugiej gośćmi są: Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk, Katarzyna Włodkowska, reporterka magazynu "Duży Format" ("Gazeta Wyborcza") oraz publicystka Janina Jankowska.
- 20:40
Jurecki: Stanę na głowie, żeby TVN-owi się nic nie stało. I mam nadzieję, że Polacy nie pozwolą sobie odebrać żadnej telewizji, radia i gazety przez polityków. Nasze problemy to jest nic w stosunku do tego, co się dzieje za wschodnią granicą. Na Białorusi ponad 40 dziennikarzy siedzi w więzieniach.
- 20:39
Jurecki: W momencie, gdy polityk mówi, że nie będzie odpowiadał na pytania, dziennikarze powinni solidarnie wychodzić z konferencji prasowych. Politycy przestali nas szanować, bo my sami przestaliśmy się szanować.
- 20:37
Jurecki: Kocham go dziennikarstwo, uważam, że jest to jeden z najbardziej szlachetnych zawodów. Bardzo wiele rzeczy mnie martwi, jak na przykład konferencje prasowe, na których premier mówi, że nie będzie odpowiadał na pytania.
- 20:34
Twaróg: Atmosfera w redakcji jest bardzo ważna.
- 20:33
Andrysiak: Jeżeli dziennikarz nie jest przekonany, że wydawca będzie go chronił, to odpowiednich tekstów może nie być.
- 20:32
Jurecki o ustawie anty-TVN: Porównuję sytuację TVN do swojego małego podwórka. I trochę się martwię, bo tych Marków Suskich w tych samorządach jest coraz więcej.
- 20:30
Twaróg: Spotkałem bardzo wielu prezydentów, którzy rozumieją, co znaczą wolne media.
- 20:29
Twaróg: Główny nacisk na media odbywa się przez pieniądze. Wszystkie media funkcjonują w jakimś środowisku biznesowym.
- 20:28
Jurecki: Czytelnik, jeśli zobaczy, że gazeta lokalna sprzyja władzy to może natychmiast reagować. Cokolwiek ja napiszę, jeszcze tego dnia mogę dostać w mordę, bo wyjdę z pracy i spotkam bohatera mojego tekstu.
- 20:26
Jurecki: Dlatego kontrola publicznych pieniędzy ze strony mediów jest bardzo istotna.
- 20:25
Jurecki: Kontrola państwowa w jednej z pięknych gmin i wieczorem jedzie tam nasz dziennikarz. Okazuje się, że kontrolerzy siedzą przy jednym ognisku z urzędnikami, jest kapitalnie, jest ognisko, jest wódeczka.
- 20:23
Jurecki: Trzeba powiedzieć, że nie każdy samorząd jest taki sam. Wciąż jestem zwolennikiem reformy samorządowej, ona się sprawdziła i samorządy są solą w oku władzy.
- 20:21
Jurecki: Warto, żeby to wybrzmiało. Lokalne media to media maksymalnie powiatowe, a dzienniki regionalne to na przykład "Dziennik Zachodni" czy inne tytuły przejęte przez Polska Press.
- 20:19
Twaróg: Trudniej mają mali, ich o wiele łatwiej uzależnić.
- 20:19
Jurecki: Czytelnicy nas bardzo szanują, że jesteśmy nieugięci. Oczywiście stajemy przed sądami, które są krajobrazem naszego życia codziennego. Ale nie uważam, że to coś złego. My nie bratamy się z władzą, stoimy po drugiej stronie barykady i patrzymy jej na ręce.
- 20:17
Jurecki: Była taka sytuacja, że burmistrz Zakopanego powiesił banery "'Tygodnik Podhalański' kłamie".
- 20:15
Jurecki: Mieliśmy nieskończoną liczbę procesów sądowych z radnymi, wójtami czy burmistrzami. Mam wiele przykładów, które pokazują, że lokalna władza nas nie kocha.
- 20:14
Jurecki: My jesteśmy od tego w naszych małych ojczyznach, by kontrolować wydawanie pieniędzy przez samorządy.
- 20:14
Głos zabiera Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego".
- 20:12
Andrysiak: Jestem przywiązany do teorii, że wyborcom PiS z mniejszych miejscowości nie przeszkadzają standardy działania władzy, bo od dawna znają je z lokalnego poziomu.
- 20:11
Andrysiak: W samorządach często jest tak, że jeśli są media niezależne to czytelnik ma witrynę, w której może się tej władzy przyjrzeć.
- 20:10
Głos zabiera Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej".
- 20:09
Twaróg: Bardzo trudno jest mi krytykować, bo wiele osób w redakcji "Dziennika Zachodniego" to moi przyjaciele, ale pojawiają się treści, które mnie dziwią. Wiem, że zespół jest tym poirytowany, ale chyba taka jest cena tej zmiany.
- 20:07
Twaróg: Nie da się ukryć, że dzisiaj PiS odważniej eksponuje swoje stanowisko wobec niezależności mediów i go nie kryje.
- 20:06
Twaróg: Jak się okazuje, już 18 naczelnych Polska Press jest na rynku i się rozgląda. Ja zostaję w mediach, chcę być i nie wyobrażam sobie innego zawodu.
- 20:05
Twaróg: Z perspektywy czasu myślę, że to szczęście, że nie musiałem w tym uczestniczyć. Natomiast nie mam wrażenia, że tak to powinno teraz wyglądać.
- 20:04
Twaróg: Byłem pierwszym naczelnym, do którego przyjechała członkini zarządu i powiedziała, że koncepcja się zmieniła. Zaproponowano mi odejście za porozumieniem stron.
- 20:03
Twaróg: O repolonizacji mówiło się kilka dobrych lat. Rozważano scenariusz prawny, a okazuje się, że nie trzeba. Okazało się, że wiele prostszym sposobem będzie kupowanie mediów przez spółki Skarbu Państwa. Idealnie ten scenariusz się zrealizował, jak na Węgrzech.
- 20:02
Piotr Jacoń pyta gości o przejęcie grupy Polska Press przez Orlen.
- 20:01
Gośćmi pierwszej części programu są: Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej" oraz członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego", a także Marek Twaróg, były redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego".
- 19:59
Dziś Piotr Jacoń i jego goście porozmawiają między innymi o roli mediów lokalnych.
- 19:59
Dobry wieczór! Zapraszamy na relację z kolejnego programu z cyklu "Zawód: dziennikarz. Debata".
Autorka/Autor:pp
Źródło: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu