Prokuratorzy przesłuchali Andrzeja Leppera ws. weksli Samoobrony - ustalił portal tvn24.pl.
Fakt przesłuchania potwierdził portalowi tvn24.pl Włodzimierz Świtoński z poznańskiej prokuratury apelacyjnej. - Andrzej Lepper był we wtorek przesłuchany w charakterze świadka - ujawnił. Potwierdził, że przesłuchanie miało związek z toczącym się w tej prokuraturze postępowaniem ws. weksli Samoobrony.
Postępowanie ma związek ze postępowaniem, które na wniosek Marszałka Sejmu Marka Jurka odbywa się przed Trybunałem Konstytucyjnym. W kwietniu TK zwrócił się do prokuratora generalnego o uzupełnienie dokumentów sprawy, bo były niekompletne. Prokuratura zleciła uzupełnienie poznańskiej prokuraturze.
Dziś w Poznaniu miało dojść do konfrontacji między b. posłem Samoobrony Alfredem Budnerem i innymi osobami, wśród których najprawdopodobniej był Andrzej Lepper. - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - uciął w rozmowie z nami prowadzący sprawę prokurator Rafał Maćkowiak. Przyznał jednak, że osoby, które miały się stawić w prokuraturze nie przyszły i wcześniej przysłały usprawiedliwienie.
W kwietniu Trybunał dał prokuratorom 60 dni na przysłanie dokumentacji. Prokuratura zwróciła się o przedłużenie tego terminu, jednak - jak ustaliliśmy - Trybunał nie wyraził na to zgody. Oznacza to, że do 31 lipca, Prokurator Generalny powinien przekazać TK wyniki dochodzenia.
- W ciągu kilku najbliższych dni przekażemy cały materiał Prokuratorowi Krajowemu - zapewnia Włodzimierz Świtoński. Jak dodał, prokuratura zebrała dokumenty, o które prosił Trybunał, przesłuchano i skonfrontowano również świadków. Szczegółów jednak nie ujawnił. Prokurator ujawnił tylko, że nie wszyscy świadkowie, którzy mieli stawić się na wezwanie, pojawili się w prokuraturze.
O co zapytał Trybunał?
Portal tvn24.pl dotarł do postanowienia Trybunału z pytaniami, jakie sędziowie skierowali do prokuratora generalnego. TK chciał wiedzieć przede wszystkim, czy władze Samoobrony uzależniały umieszczenie kandydatów na listach wyborczych tej partii do Sejmu i Senatu od złożenia weksla. Ponadto Trybunał zapytał m.in.:
– czy i jaki statutowy organ partii podejmował decyzje w tej sprawie?
– czy i jaka była statutowa podstawa podejmowania takich decyzji?
– wystawienia jakiego rodzaju weksla żądano od kandydatów?
– jaka była treść deklaracji wekslowej?
– jaka była treść umów zawieranych między kandydatami do mandatów a władzami partii?
– kto ze strony partii Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej podpisywał umowy?
– jakie były zamiary władz partii co do wykorzystania weksli?
– jakie czynności prawne i faktyczne zostały przedsięwzięte przez władze partii odnośnie posiadanych weksli?
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24