Węgierscy rolnicy protestują. "Komisja Europejska popełniła ogromny błąd"

Źródło:
PAP
Kobosko: jednostronne embargo na ukraińskie zboże jest pomysłem stricte wyborczym PiS
Kobosko: jednostronne embargo na ukraińskie zboże jest pomysłem stricte wyborczym PiSTVN24
wideo 2/5
Kobosko: jednostronne embargo na ukraińskie zboże jest pomysłem stricte wyborczym PiSTVN24

Około 400 rolników protestowało w niedzielę w pobliżu węgiersko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zahony przeciwko piątkowej decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu zakazu importu ukraińskiego zboża – poinformowała agencja MTI. Tymczasem od 16 września działa zakaz wwozu ukraińskiego zboża do Polski. Komisja Europejska nie komentuje decyzji Polski

Rolnicy na traktorach i innych maszynach rolniczych przejechali główną drogą do przejścia granicznego. Komisja Europejska popełniła "ogromny błąd, zezwalając niekontrolowanym ukraińskim towarom na wjazd na Węgry i do państw członkowskich UE przez otwarte granice bez opłat celnych" – powiedział szef Węgierskiej Federacji Kół i Spółdzielni Rolniczych (MAGOSZ) Istvan Jakab. "Rolnicy wyraźnie stoją po stronie węgierskiego rządu, który przedłużył i rozszerzył zakaz importu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych wbrew decyzji Komisji Europejskiej" – dodał Jakab, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym parlamentu z ramienia Fideszu.

Protest węgierskich rolników na granicy z Ukrainą.EPA/Attila Balazs HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA

Stwierdził też, że w importowanych z Ukrainy produktach wykryto do tej pory ponad 20 substancji dawno zakazanych przez UE. "Nie można zakazać przewozów tranzytowych" – zaznaczył przy tym szef MAGOSZ, ale poprosił rolników o natychmiastowe zgłaszanie władzom wszelkich nadużyć związanych z przewozem zboża przez Węgry.

Koniec z embargiem na ukraińskie zboże ze strony KE

KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski i Węgier, które wygasło w piątek. Od soboty władze Ukrainy miały wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich UE. Wobec tego rząd Węgier przedłużył jednostronnie i bezterminowo zakaz importu produktów spożywczych z Ukrainy. W dekrecie wyszczególniono 24 kategorie towarów rolnych, tzw. produktów wrażliwych, pochodzących z Ukrainy, w tym różne rodzaje zbóż i mięsa. Nie mogą być one przywożone na terytorium Węgier z wyjątkiem transportów tranzytowych, które muszą opuścić kraj przed końcem 15. dnia od momentu przywozu. Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony. Władze Polski, Węgier i Słowacji przedłużyły embargo na import.

Komisja Europejska nie komentuje decyzji Polski

Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw UE dotyczących środków jednostronnych. Musimy je przeanalizować, więc na tym etapie nie możemy komentować - powiedziała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer zapytana o wprowadzony przez Polskę zakaz importu ukraińskiego zboża. "Doszliśmy do wniosku, że środki zapobiegawcze wprowadzone po raz pierwszy 2 maja tymczasowo nie są już konieczne. Praca platformy koordynacyjnej pozwoliła znacząco zwiększyć handel poprzez szlaki solidarności, zwiększyć ich przepustowość i rozwiązać konkretne problemy. Zapewniło to płynność, a nawet wzrost wywozu (ukraińskiego zboża - PAP) do krajów trzecich spoza UE" - poinformowała rzeczniczka KE. Jak dodała, Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni środków prawnych, w tym np. systemu licencjonowania eksportu, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż.

"Do tego czasu Ukraina ma wprowadzić od 16 września skuteczne środki kontroli eksportu czterech grup towarów (pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika), aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich" - zaznaczyła Garcia Ferrer. "Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw członkowskich dotyczących środków jednostronnych. Musimy je przeanalizować, więc na tym etapie nie możemy komentować. Teraz skupiamy się na wdrożeniu i uruchomieniu właśnie ogłoszonego nowego systemu. Spotkanie platformy koordynacyjnej w przyszły poniedziałek umożliwi nam kontynuację współpracy ze wszystkimi stronami. Komisja i Ukraina będą w dalszym ciągu uważnie monitorować sytuację" - podsumowała rzeczniczka KE. Od północy 16 września polski rząd wprowadził zakaz wwozu ukraińskiego zboża do Polski. "Tak, jak powiedziałem kilka dni temu: albo Komisja Europejska przedłuży zakaz wwozu, przedłuży embargo, albo sami wprowadzimy embargo na kolejne miesiące, na kolejne kwartały, do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Attila Balazs HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Polacy, po raz pierwszy w historii maltańskiej turystyki, znaleźli się na szczycie listy europejskich nacji, które najliczniej odwiedziły ten śródziemnomorski kraj. Pokazują to dane ze stycznia 2025 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Źródło:
PAP

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze połącznie kwantowe nadeszło. To ważny dzień dla polskiej nauki i przełom w wymianie strategicznych danych - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

Źródło:
PAP

Europejski oddział Amerykańskiej Izby Handlowej ostrzegł w poniedziałkowym raporcie "Transatlantycka gospodarka 2025", że konflikt o cła zagraża transatlantyckiemu biznesowi o wartości 9,5 biliona dolarów rocznie.

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Źródło:
PAP

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl