Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 po raz kolejny w ostatnim czasie ustanowił historyczny szczyt notowań. Inwestorzy coraz mocniej wierzą, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w USA dojdzie w czerwcu.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,91 proc. i wyniósł 38.773,12 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,58 proc. i wyniósł 5.029,73 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,30 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.906,17 pkt. Indeks spółek o małej kapitalizacji Russell 2000 zwyżkował o 2,35 proc., do 2.059,50 pkt. Indeks zmienności VIX spadł o 2,23 proc., do 14,06 pkt.
Inwestorzy spodziewają się w tym roku obniżek stóp procentowych
Według narzędzia FedWatch CME szanse na obniżkę stóp proc. w USA w czerwcu wynoszą 82 proc. Inwestorzy spodziewają się w tym roku obniżek stóp proc. o 97 pb. Prezes Fedu z Chicago Austan Goolsbee powiedział, że nieco wyższe dane o inflacji przez kilka miesięcy będą nadal zgodne ze ścieżką powrotną do celu banku centralnego na poziomie 2 proc. Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. nadzoru Michael Barr w środę poparł ostrożne podejście banku centralnego do obniżek stóp procentowych w tym roku. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły, w tym 10-letnich do 4,24 proc., a dwuletnich do 4,56 proc.
Wyniki czwartkowej sesji na giełdzie
Tesla zyskała 5 proc., a Meta Platforms 3 proc. Akcje Wells Fargo podrożały 7 proc. Akcje Cisco Systems spadły ponad 2 proc. po tym, jak firma oświadczyła, że obniżyła docelowe roczne przychody w związku z trudną sytuacją gospodarczą. Deere stracił ponad 5 proc. Spółka obniżyła prognozy całorocznego przychodu netto. Rollins zniżkował około 6 proc. Wyniki w czwartym kwartale rozczarowały inwestorów. Albemarle wzrósł prawie 3 proc., chociaż w ciągu dnia tracił nawet 4 proc. po tym, jak największy na świecie producent litu podał, że w porównaniu z zyskiem rok wcześniej odnotował kwartalną stratę z powodu spadających cen metalu. SoundHound AI wzrosła o ponad 300 proc, podczas gdy Arm zwyżkował prawie 6 proc. po ujawnieniu przez Nvidię udziałów w obu firmach powiązanych ze sztuczną inteligencją. Alphabet spadł ponad 2 proc. po tym, jak firma inwestycyjna Third Point ogłosiła, że sprzedała swoje udziały w spółce.
Dane makro na amerykańskim rynku
Inwestorzy otrzymali w czwartek dużą porcję najnowszych danych makro z amerykańskiej gospodarki. Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wzrósł w lutym do 48 pkt. z 44 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał indeksu na poziomie 46 pkt. Produkcja przemysłowa w USA w styczniu spadła o 0,1 proc. mdm. Oczekiwano, że produkcja wzrośnie o 0,2 proc. mdm wobec 0,0 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,1 proc. Przetwórstwo przemysłowe spadło o 0,5 proc. mdm. Prognozowano, że przetwórstwo pozostanie bez zmian mdm, wobec +0,1 proc. miesiąc wcześniej. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 78,5 proc. vs konsensus 78,8 proc. i wobec 78,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 78,6 proc. Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w lutym wzrósł do -2,4 pkt. z -43,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -12,5 pkt. Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w lutym wzrósł do +5,2 pkt. z -10,6 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -8,6 pkt.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 212 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 220 tys. poprzednio, po korekcie z 218 tys. Sprzedaż detaliczna w USA w styczniu spadła o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż spadnie o 0,2 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 0,6 proc., oczekiwano wzrostu o 0,2 proc. Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu mdm, po korekcie z +0,6 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,4 proc. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,895 mln w tygodniu, który skończył się 3 lutego. Analitycy oczekiwali 1,88 mln wobec notowanych poprzednio 1,865 mln, po korekcie z 1,871 mln. Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 78,15 USD za baryłkę, po wzroście o 1,97 proc., a kwietniowe futures na Brent rosną o 1,62 proc. do 82,92 USD/b.
Czytaj też: Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Javen/Shutterstock