Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji
- Źródło:
- Reuters
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przeprowadzi w tym tygodniu w Nowym Jorku pierwszą formalną dyskusję na temat sztucznej inteligencji (AI) i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Rada chce wezwać do międzynarodowego dialogu na temat jej wpływu na światowy pokój i bezpieczeństwo.
Jak zauważa Reuters, rządy na całym świecie zastanawiają się, jak uchronić się przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją.
W czerwcu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poparł propozycję niektórych dyrektorów firm technologicznych zajmujących się AI, dotyczącą utworzenia międzynarodowego organu nadzorującego sztuczną inteligencję, takiego jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
Wielka Brytania chce być liderem
Dyskusję poprowadzi we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly. Wielka Brytania sprawuje w tym miesiącu rotacyjną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i stara się o globalną rolę lidera w regulacji AI.
- Możliwości (sztucznej inteligencji - przyp. red.) są niezwykłe. Jednak musimy, i tak zrobimy, podejść do tego bezpiecznie - powiedział brytyjski premier Rishi Sunak podczas przemówienia na konferencji "London Tech Week", która odbyła się w połowie czerwca.
Po brexicie Wielka Brytania potrzebuje nowego bodźca rozwojowego dla gospodarki i Sunak próbował przedstawić liderom branży technologicznej Londyn jako centrum technologiczne. Jednocześnie zaznaczał, że jego kraj może być istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.
- Chcę, aby Wielka Brytania była nie tylko intelektualnym domem, ale także geograficznym domem globalnych przepisów bezpieczeństwa AI - stwierdził brytyjski premier.
Autorka/Autor:JW/ToL
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: zijin / Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Jeszcze kilka lat temu nikt w unijnych instytucjach nie chciał oficjalnie przyznać, że energia jądrowa może być odpowiedzią na wysokie ceny energii i postulowane odejście od paliw kopalnych. Dziś mówi się o tym głośno, stawiając wręcz atom na równi z odnawialnymi źródłami energii.
Sieć firm zarządzana przez tajemniczą chińską firmę technologiczną próbowała rekrutować niedawno zwolnionych pracowników federalnych w USA - donosi Reuters, powołując się na ogłoszenia o pracę oraz informacje uzyskane od Maxa Lessera, analityka z waszyngtońskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies, który dotarł do sprawy.
Sąd Unii Europejskiej, który jest częścią Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, utrzymał karę Komisji Europejskiej wobec banków za stworzenie kartelu dotyczącego europejskich obligacji skarbowych. Obniżył jednak nieznacznie kwotę grzywien nałożonych na UniCredit i Nomura.
W ciągu najbliższej dekady Gazprom ma stracić 15 bilionów rubli (około 180 miliardów dolarów) - wynika z danych firmy, do których dotarł brytyjski "Financial Times". Rosyjski gigant ma przeprowadzić zwolnienia i pozbyć się części aktywów.
Łukasz Chaberski został powołany przez radę nadzorczą spółki na prezesa Polskich Portów Lotniczych (PPL). Jak poinformowano, funkcję zacznie sprawować 1 kwietnia. Chaberski zastąpi na tym stanowisku odwołanego w lutym Andrzej Ilkowa.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) powiadomiła, że zgodnie z projektem Lewicy dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego, 50 procent składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 procent zatrudniający ich Kościół. Zaznaczyła, że Fundusz nie może być "ZUS-em kleru".
Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez cały 2025 rok. Ryzyko takiego scenariusza jest "dość duże" - uważają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. Ich zdaniem niepokoi inflacja usług oraz odradzająca się inflacja towarów.
"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"
- Źródło:
- PAP
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.
Kanada zaostrza zasady dotyczące dopłat z dotychczasowych programów rządowych dla Tesli - donosi Reuters. Ponadto koncern nie będzie mógł korzystać z przyszłych dotacji, o ile Stany Zjednoczone nie zniosą ceł nałożonych na kanadyjskie produkty.
Niskie bezrobocie cieszy ekonomistów i statystyków, ale jest problemem dla branż opierających się na pracownikach fizycznych - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje: "monterzy i spawacze pilnie poszukiwani".
Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach rządów administracji Joe Bidena. Decyzja miała wejść w życie 31 marca.
- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".
We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Kumulację rozbił gracz ze Szwecji, do którego trafi prawie 116 milionów euro. W Polsce padły dwie wysokie wygrane drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 25 marca 2025 roku.
W niemieckich sklepach niektóre produkty stoją na półkach do góry nogami. "To nie przypadek ani bałagan, a nowy trend" - wyjaśnia dziennik "Frankfurter Rundschau". Dodaje, że chodzi o promocję europejskich towarów zamiast tych pochodzących z USA.
Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"
- Źródło:
- "Frankfurter Rundschau", "Berliner Kurier"
Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 2,2 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 1,9 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur.
Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Reykjavik, Malaga, Genua, Saloniki i Dortmund - to niektóre nowe kierunki w letnim rozkładzie lotów ze stołecznego Lotniska Chopina, który zacznie obowiązywać w niedzielę. W tym sezonie pasażerowie będą mieli do wyboru 132 trasy - powiadomił port lotniczy.
Prezydent USA Donald Trump rozważa wprowadzenie 2 kwietnia natychmiastowych, tymczasowych ceł - czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika "Financial Times". Według brytyjskiego dziennika Trump może skorzystać z rzadko wykorzystywanego prawa, które umożliwi mu nałożenie taryf sięgających 50 procent.
Stellantis wraz z chińskim partnerem Leapmotor zainwestują 200 milionów dolarów w fabrykę w Hiszpanii - informuje Reuters. Produkcja aut elektrycznych, którą pierwotnie planowano w Polsce, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2026 roku.
Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali od drugiego kwietnia uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) - informuje Ambasada Brytyjska w Polsce. Jak dodaje, wniosek można złożyć przez aplikację lub stronę internetową.
Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić
- Źródło:
- tvn24.pl