Nord Stream 2 "stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski"

Ze świata


Nord Stream 2 to inwestycja wątpliwa ekonomicznie, ale ma poważny wymiar polityczny - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda. W jego opinii może stanowić zagrożenie m.in. dla Polski, Ukrainy czy Słowacji.

Na konferencji podsumowującej szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w węgierskim Balatonfuered prezydent Polski ocenił, że opłacalność ekonomiczna Nord Stream 2 jest "wątpliwa, ale poważny jest wymiar polityczny". - Nie dość, że jest to niezwykle kosztochłonna inwestycja, to jeszcze wiemy, że dzisiejsze gazociągi z Rosji do Europy nie są w pełni wykorzystane - mówił Andrzej Duda. - To nie jest tak, że brakuje mocy przerobowych i konieczna jest budowa kolejnych nitek - dodał. Zdaniem prezydenta nowy gazociąg "ma przede wszystkim wymiar polityczny, geopolityczny nawet, i tak to trzeba postrzegać". - W takim ujęciu stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski i szeregu innych krajów europejskich - ocenił Andrzej Duda. - Trudno, by kraje, które widzą, że znajdują się w potencjalnym zagrożeniu, nie protestowały - powiedział polski prezydent.

Porozumienie ws. Nord Stream 2

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich firm E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o przepustowości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Prezydent Polski podkreślał także, że "niezwykle istotna jest kwestia suwerenności, zarówno tej państwowej, jak i suwerenności całej UE na zewnątrz, także suwerenności energetycznej". - Suwerenność jest najsilniejsza wtedy, gdy wykorzystujemy własny potencjał. Poszczególne kraje członkowskie UE powinny mieć prawo wykorzystywania swojego potencjału surowcowego, także jeśli chodzi o węgiel - zaznaczył Andrzej Duda. - Niech to, że węgiel jest surowcem energetycznym i będzie wykorzystywany, da impuls do tego, by dla ochrony klimatu inwestować w nowoczesne technologie - apelował prezydent. Innowacyjna gospodarka i rozwój nauki - dodał - "jest ważną i dobra inwestycją".

Zdaniem byłego premiera Jerzego Buzka Nord Stream II uderzy w Polskę:

Nord Stream II uderzy w Polskę. "Szykują się nam znacznie większe zagrożenia od fali uchodźców"RMF FM

Autor: mb/gry / Źródło: PAP