Otwarte granice. Do większości krajów UE można podróżować bez kwarantanny

Źródło:
PAP
Granice się otwierają, ale nie wszystkie
Granice się otwierają, ale nie wszystkieTVN24
wideo 2/6
Granice się otwierają, ale nie wszystkieTVN24

Od poniedziałku 15 czerwca część krajów Unii Europejskiej otwiera swoje granice. Polacy mogą swobodnie podróżować między innymi do Grecji i Francji. Polska zniosła w sobotę obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Już w nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter, tak jak odbywało się to przed pandemią i wprowadzeniem związanych z nią obostrzeń na granicach.

16 czerwca mają natomiast zostać przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. Wciąż jednak zamknięte pozostają zewnętrzne granice UE.

Polacy mogą bez przeszkód podróżować do krajów UE, które zdecydowały się na analogiczny krok - bez konieczności przechodzenia kwarantanny po wjeździe do tych państw i po powrocie do Polski.

Które państwa otworzyły granice, a które nie?

Pod koniec maja swoją granicę dla obywateli większości państw unijnych otworzyła Chorwacja, na ten sam krok 1 czerwca zdecydowała się Bułgaria. Od 3 czerwca obowiązkowej kwarantanny nie muszą już przechodzić obywatele państw UE przybywający do Włoch. Już pod koniec maja ograniczenia zniosły też państwa bałtyckie.

W poniedziałek 15 czerwca zostają otworzone granice Francji, Belgii, Grecji, Szwajcarii i Islandii. We wtorek uczyni to Austria. Zniesienie obowiązku kwarantanny i ograniczeń w kontrolach granicznych jest zazwyczaj stosowane wobec obywateli wszystkich państw UE i strefy Schengen oraz przybywających stamtąd podróżnych. Większość krajów zastrzega sobie jednak prawo do modyfikowania tej decyzji w zależności od rozwoju epidemii w poszczególnych państwach. Na przykład do Austrii nie wjadą na razie osoby z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Hiszpanii.

Czechy zniosą w poniedziałek ograniczenia w podróżowaniu do większość państw UE, ale w tym państwie zacznie działać system "świateł drogowych", które będą określały stan zagrożenia epidemicznego w poszczególnych państwach i ich regionach, i w zależności od tego dostosowywał aktualne ograniczenia.

W piątek czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że województwo śląskie zostało uznane za obszar o najwyższym stopniu ryzyka, w związku z tym złagodzenie restrykcji nie obejmie podróżnych wjeżdżających do Czech z tego regionu. Utrzymane zostaną kontrole graniczne, nie będzie też możliwy ruch turystyczny ani tranzytowy. Pozostałe terytorium Polski zostało określone jako bezpieczny, "zielony" obszar i przybywające z niego osoby nie będą musiały przechodzić kwarantanny ani przedstawiać pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Jak podała dzisiaj czeska ambasada, "jak tylko liczba aktywnych przypadków zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim spadnie do akceptowalnego poziomu, obostrzenia te zostaną przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej niezwłocznie cofnięte".

"W samym województwie śląskim odnotowano więcej przypadków COVID-19 niż w całej Republice Czeskiej. Ilość nowych przypadków zakażeń wykrytych w Polsce w ostatnich tygodniach kilkukrotnie zbliżyła się do najwyższych wartości w ramach całej UE w przeliczeniu na liczbę mieszkańców i to przede wszystkim ze względu na wzrost ilości wykrytych przypadków w województwie śląskim" - tłumaczą czescy dyplomaci.

Również w poniedziałek mają być zniesione kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych, specjalne procedury zostaną na razie jednak zachowane dla podróżnych przybywających z Hiszpanii. Teoretycznie na teren RFN wciąż można wjechać jedynie z ważnych powodów, np. w celach zawodowych lub rodzinnych, ale i te ograniczenia mają przestać obowiązywać do 1 lipca.

9 czerwca zniesiono kontrole na granicach między Węgrami a ich należącymi do Unii sąsiadami.

Jak informuje holenderskie ministerstwo turystyki, mieszkańcy krajów UE (poza Szwecją, a także oprócz Wielkiej Brytanii) mogą od poniedziałku bez przeszkód udać się do tego kraju w celach wypoczynkowych, ale wiąże się to z dodatkowymi wymogami, m.in. koniecznością przestrzegania zasad związanych z epidemią i wcześniejszą rezerwacją miejsca pobytu.

Obywatele Polski, podobnie jak 19 innych państw, mogą też polecieć na Cypr, ale przy wjeździe muszą przedstawić aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Wymóg ten związany jest z bieżącą sytuacją epidemiczną w poszczególnych państwach i po 20 czerwca ma być zniesiony dla części krajów, ale na razie nie dla Polski.

Rząd Hiszpanii zapowiada, że granice dla mieszkańców UE zostaną otwarte 1 lipca, być może w niektórych regionach, np. na Balearach, stanie się to wcześniej. Teoretycznie turyści z państw unijnych już teraz mogą wypoczywać w tym kraju, ale wiąże się to z obowiązkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny.

Przybywający do Portugalii nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny, ale - według oficjalnej strony rządowej - na razie zamknięta pozostaje granica lądowa z Hiszpanią, a loty do kraju są ograniczone.

Słowacki premier Igor Matovicz zapowiedział we wtorek otwarcie granicy dla kolejnej grupy państw, ale nie ma na niej na razie Polski. Z obowiązku przejścia kwarantanny nie są też na razie zwolnieni obywatele polscy wjeżdżający na teren Słowenii.

Wielka Brytania zobligowała w poniedziałek do przebycia 14-dniowej kwarantanny wszystkich przybywających do tego państwa, poza podróżnymi z Irlandii.

Od 1 lipca turyści z 17 państw, pośród których nie ma Polski, będą mogli podróżować na Maltę.

W połowie czerwca przywrócony zostanie również ruch między Danią a Niemcami, Norwegią i Islandią. Mieszkańcy Finlandii będą od tego momentu mogli swobodnie podróżować do państw bałtyckich i nordyckich, z wyjątkiem Szwecji.

Czarnogóra otworzyła swoje granice dla turystów z państw, które przez władze tego kraju zostały uznane za bezpieczne pod względem epidemicznym. Początkowo na tej liście nie było Polski, we wtorek wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował na Twitterze, że Czarnogóra będzie otwarta dla grup turystów z Polski.

Rekomendacje KE

Komisja Europejska zarekomendowała w czwartek państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych UE po 30 czerwca. Dodano, że do poniedziałku powinny zostać zniesione kontrole na wewnętrznych granicach Wspólnoty. Te rekomendacje nie są jednak wiążące dla rządów poszczególnych państw.

Według KE działania na granicach zewnętrznych UE muszą być skoordynowane i jednolite, aby były skuteczne. Otwarcie się jednego kraju unijnego przy swobodnym przepływie ruchu i braku kontroli na granicach wewnętrznych oznacza faktycznie możliwość bezproblemowego przemieszczania się w całej strefie Schengen.

- Skoordynowane podejście jest potrzebne. Wszyscy rozumieją, że jeśli jeden kraj strefy Schengen lub stowarzyszony z Schengen otworzyłby się w nieskoordynowany sposób, to jest duże ryzyko nowych restrykcji na granicach wewnętrznych - ostrzegła unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wigilia ma być wolna od pracy, ale dopiero w 2025 roku - tak wynika z poprawek zaakceptowanych we wtorek podczas wspólnego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny. Większość posłów opowiedziała się też za dodaniem trzeciej niedzieli handlowej w grudniu.

Rewolucja w grudniowym handlu. Zielone światło od komisji

Rewolucja w grudniowym handlu. Zielone światło od komisji

Źródło:
PAP

Grupa Carrefour oświadczyła, że ubolewa nad tym, że jej komunikat, iż we francuskich sklepach nie będzie mięsa z państw należących do bloku gospodarczego Mercosour, odebrany został jako "kwestionowanie partnerstwa z rolnictwem brazylijskim, a także jego krytyka".

Burza po słowach prezesa Carrefoura

Burza po słowach prezesa Carrefoura

Źródło:
PAP

We wtorek spadały kursy akcji producentów samochodów po zapowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa dotyczącej nałożenia 25 procent ceł na wszystkie towary z Kanady i Meksyku.

"Katastrofa dla sektora samochodowego". Kursy w dół po zapowiedzi Trumpa

"Katastrofa dla sektora samochodowego". Kursy w dół po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Trwa składanie wniosków o tak zwane wakacje od ZUS. Żeby skorzystać z ulgi jeszcze w tym roku, wniosek trzeba złożyć do końca listopada. Tymczasem pojawiły się wątpliwości, czy formularz może wypełnić i podpisać w imieniu swojego klienta biuro rachunkowe. Stanowisko w tej sprawie w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zamieszanie z wakacjami. Mamy stanowisko ZUS

Zamieszanie z wakacjami. Mamy stanowisko ZUS

Źródło:
tvn24.pl

Kurierzy żartują, że ich rodziny zamawiają paczki, żeby się z nimi zobaczyć. Ostatnie tygodnie roku to najgorętszy czas w branży. Poczta Polska twierdzi, że w tym okresie dostarcza nawet 3,5 mln przesyłek dziennie. Tylko jedna firma. Sytuacja jest rozwojowa, bo z roku na rok Polacy kupują coraz więcej przez internet.

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) zaproponowała nałożenie sankcji na chińskich obywateli i firmy, które miały wspomagać Rosję w produkcji dronów użytych w atakach przeciwko Ukrainie. Jeśli państwa unijne się zgodzą, to pierwszy raz sankcje uderzą w Chiny.

Propozycja sankcji na Chiny w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę

Propozycja sankcji na Chiny w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozytywnie oceniła plan dotyczący polskiego budżetu - wynika z komunikatu KE. Przedstawione w nim rozwiązania zakładają wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Bruksela zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.

Polski plan budżetowy pod lupą. Jest stanowisko Brukseli

Polski plan budżetowy pod lupą. Jest stanowisko Brukseli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych na rzecz CPK, w formie obligacji skarbowych. Dofinansują one spółkę - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu. Pieniądze mają trafić między innymi na prace związane z projektowaniem terminala lotniska i dworca kolejowego.

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski przedstawił we wtorek szczegóły nowej strategii mieszkaniowej proponowanej przez Lewicę. W programie znalazły się rozwiązania, takie jak utworzenie Funduszu Budownictwa Społecznego, wprowadzenie podatku od pustostanów oraz wspieranie spółdzielni mieszkaniowych.

Podatek od pustostanów w Polsce. Jest propozycja

Podatek od pustostanów w Polsce. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) poinformował, że otrzymał oświadczenie o niewypłacalności biura podróży Tamada Tour. Oznacza to, że organizator turystyki nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami ani zwrócić im wpłaconych pieniędzy. Co teraz mogą zrobić poszkodowani?

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W październiku sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 roku była wyższa niż przed rokiem o 1,3 procent (wobec wzrostu o 2,8 procent w październiku 2023 roku). W porównaniu z wrześniem 2024 roku. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 7,8 procent.

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
GUS

Reserved - znana polska sieć odzieżowa - wycofała kilka produktów ze swoich sklepów. "W związku z niespełnieniem standardów jakości" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie spółki.

Reserved wycofuje produkty. Apel do klientów

Reserved wycofuje produkty. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) w obecnym kształcie - przekazał we wtorek premier Donald Tusk.

Jasne stanowisko premiera w sprawie umowy UE-Mercosur

Jasne stanowisko premiera w sprawie umowy UE-Mercosur

Źródło:
PAP

W wyniku promocji w Black Friday, Cyber Monday czy Black Week łatwo zapomnieć się w nadmiernym kupowaniu i zadłużaniu się. Nie daj się złapać w konsumpcyjną pułapkę - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje w Black Friday i Cyber Monday?

Jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje w Black Friday i Cyber Monday?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pracownik firmy Macy's był odpowiedzialny za tak wiele nieprawidłowości księgowych, że opóźniło to publikację kwartalnego raportu zysków - podała spółka. Amerykański gigant handlowy przedstawił wstępne wyniki finansowe we wtorek - poinformował portal stacji CNN.

Firma Macy's odkryła, że pracownik ukrył wydatki o wartości 154 milionów dolarów

Firma Macy's odkryła, że pracownik ukrył wydatki o wartości 154 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W wieku 78 lat zmarł znany polski biznesmen Henryk Kania - poinformował burmistrz Ustronia Paweł Sztefek. Kania stworzył Zakłady Mięsne Henryk Kania, jedną z największych firm w branży.

Znany polski biznesmen Henryk Kania nie żyje

Znany polski biznesmen Henryk Kania nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Firma deweloperska Ghelamco sprzedała za 280 milionów euro wieżowiec Warsaw UNIT położony w stolicy przy rondzie Daszyńskiego. Kupiła go szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB - podała firma Ghelamco. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie - podkreślono.

Warszawski wieżowiec za 280 milionów euro. Europejski rekord

Warszawski wieżowiec za 280 milionów euro. Europejski rekord

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii naprawczej samochodów marki Honda. W kilku modelach może dojść do wycieku paliwa.

Honda wzywa do serwisu. Może dojść do wycieku paliwa

Honda wzywa do serwisu. Może dojść do wycieku paliwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w życie wchodzi nowelizacja tak zwanej ustawy powodziowej. Nowela przewiduje ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. W poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w pomocy dla powodzian. Przepisy weszły w życie

Zmiany w pomocy dla powodzian. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP