Kontenerowce nie popłyną do Rosji. Decyzja duńskiego potentata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Ned Price: wspieramy Ukrainę, by znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu
Ned Price: wspieramy Ukrainę, by znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu TVN24/Departament Stanu USA
wideo 2/7
TVN24/Departament Stanu USA Ned Price: wspieramy Ukrainę, by znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu

Światowy potentat transportu morskiego Maersk czasowo zawiesza wszystkie wysyłki kontenerów do i z Rosji - poinformowało we wtorek duńskie przedsiębiorstwo. To odpowiedź na zachodnie sankcje przeciw Rosji, która zaatakowała Ukrainę. Zawieszenie nie będzie dotyczyć przesyłek żywności, pomocy humanitarnej i medycznej - dodano.

"Z powodu bezpośredniego i pośredniego wpływu sankcji na stabilność i bezpieczeństwo naszej działalności nowe zamówienia Maersk (...) z i do Rosji zostają czasowo wstrzymane" - napisała firma w oświadczeniu.

Zawieszenie nie będzie dotyczyć przesyłek żywności, pomocy humanitarnej i medycznej - dodano.

Maersk w Rosji

Firma obsługuje kontenerowe trasy żeglugowe do Sankt Petersburga i Kaliningradu na Morzu Bałtyckim, Noworosyjska na Morzu Czarnym oraz do Władywostoku i Wostocznego na wschodnim wybrzeżu Rosji. Maersk jest właścicielem 31 proc. rosyjskiego operatora portowego Global Ports, który obsługuje sześć terminali w Rosji i dwa w Finlandii. Udziałowcami Global Ports są także rosyjska państwowa firma jądrowa Rosatom i rosyjski biznesmen Siergiej Sziskarew. "Dzięki Global Ports przyglądamy się, jak dostosować się do stale zmieniających się sankcji i ograniczeń oraz przygotowujemy możliwe dalsze kroki" - oświadczył Maersk. Firma z siedzibą w Kopenhadze zatrudnia w Rosji około 500 pracowników. W zeszłym tygodniu tymczasowo wstrzymała wszystkie zawinięcia do portów na Ukrainie, gdzie w Odessie zatrudnia około 60 pracowników.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz od Brytyjczyków

We wtorek brytyjski minister transportu Grant Shapps poinstruował w poniedziałek władze portów w kraju, by nie wpuszczały żadnych statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych w Rosji, będących własnością lub kontrolowanych przez Rosjan.

- Sektor morski ma fundamentalne znaczenie dla handlu międzynarodowego i musimy odegrać naszą rolę w ograniczaniu interesów gospodarczych Rosji w pociągnięciu rosyjskiego rządu do odpowiedzialności - oświadczył Shapps

Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Kolejna doba >>>

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MagioreStock / Shutterstock

Pozostałe wiadomości