Chiny kontra Tesla. Elon Musk musi się tłumaczyć

Autor:
mp
Źródło:
Reuters

Szef Tesli Elon Musk powiedział, że jego firma mogłaby zostać zamknięta, jeżeli samochody, które produkuje byłyby używane do celów wywiadowczych. Wcześniej Chiny zabroniły użytkowania pojazdów Tesli na terenie tamtejszych obiektów wojskowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Mamy bardzo silną motywację do zachowania poufności wszelkich informacji - powiedział Musk podczas China Development Forum. - Jeśli Tesla używa samochodów do szpiegowania w Chinach lub gdziekolwiek, to zostaniemy zamknięci - dodał. Musk zaapelował też o większe wzajemne zaufanie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Tesla z zakazem od chińskich władz

Informatorzy Reutersa przekazali w piątek, że chińskie wojsko zabroniło samochodom Tesli wjazdu do ich kompleksów. Jak tłumaczyli, decyzja miała związek z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Dotyczą one głównie kamer montowanych w pojazdach Tesli.

Również "The Wall Street Journal" poinformał w piątek o tym, że rząd Chin ograniczył wojskowym oraz pracownikom przedsiębiorstw państwowych branż wrażliwych możliwość korzystania z aut amerykańskiego producenta.

Decyzja zapadła w czasie, gdy czołowi chińscy i amerykańscy dyplomaci odbyli spotkanie na Alasce. To pierwsze takie wydarzenie od czasu objęcia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena w styczniu.

Chiny to kluczowy rynek dla Tesli. Firma sprzedała w 2020 roku w tym kraju 147 445 pojazdów, co stanowi 30 proc. jej łącznej sprzedaży na całym świecie.

Autor:mp

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Diego Donamaria/Getty Images

Pozostałe wiadomości