Ze świata

Ze świata

Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"

Rosjanka Alexandra Khomenok na początku lipca kupiła bilety lotnicze do Włoch, gdzie we wrześniu chce spędzić z mężem wymarzony urlop. Humor popsuł jej gwałtowny spadek kursu rubla, który zanurkował do najniższego poziomu od marca, rujnując tym samym wakacyjne plany wielu Rosjanom.

Turecki Potok się opóźnia, bo w "Ankarze nie ma rządu"

Terminy budowy pierwszej nitki gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) mogą zostać przesunięte, jeśli odwlekać się będzie podpisanie porozumienia międzyrządowego między Rosją i Turcją - poinformował w środę rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

Indie chcą się uczyć od Polski. Jak przetwarzać żywność

Technologie przetwórstwa spożywczego to dziedzina, w której polskie firmy mogą inwestować w Indiach - mówili w środę w Lublinie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz wicepremier rządu stanu Pendżab w Indiach Sukhbir Singh Badal.

W Chinach odzyskano majątek z łapówek. Warty 6 mld dolarów

Władze Chin odzyskały od urzędników i działaczy politycznych zagarnięty w formie łapówek państwowy majątek wartości 38,7 mld juanów (6,2 mld dolarów) - podał w środę oficjalny chiński dziennik "Renmin Ribao", powołując się na partyjną komisję antykorupcyjną.

Gazprom z kiepskimi prognozami. Duszą go słabszy popyt i sankcje

Rosyjskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że oczekuje spadku produkcji gazu przez Gazprom w tym roku do 414 mld metrów sześciennych. Co przekreśla szanse tego giganta na lepsze perspektywy w najbliższym czasie. To wynik słabszego popytu i spadku inwestycji w wydobycie. Przyczyniły się do tego sankcje nałożone przez Zachód, które zmusiły amerykańskie i europejskie firmy do zastopowania inwestycji w Rosji.

Europa stawia się Facebookowi. "Nie może zakazać używania pseudonimów"

Facebook nie może uniemożliwiać swoim użytkownikom korzystania z pseudonimów - ocenił we wtorek niemiecki ośrodek zajmujący się prywatnością. Jak pisze Reuters, hamburski ośrodek ochrony danych, odpowiedzialny za monitorowanie polityki Facebooka w Niemczech podkreślił, że firmy społecznościowe nie mogą jednostronnie zmieniać nazw użytkowników na ich prawdziwe nazwiska, a także prosić o ich oficjalne dane.

Panel słoneczny wielkości laptopa rozświetla Afrykę. Zainteresował się nim nawet Obama

Żarówki ledowe, bateria i telefon i mały panel słoneczny – tyle wystarczy, by oświetlić dom w afrykańskiej wiosce. Domowy zestaw solarny wielkości laptopa może zrewolucjonizować kontynent, gdzie setki milionów ludzi nie mają dostępu do elektryczności. Zestaw można już kupić w Kenii,Tanzanii i Ugandzie. Wynalazkowi miał okazję przyjrzeć się prezydent USA Barack Obama podczas pięciodniowej wizyty w Afryce.

Rosja "biednieje". Maleje klasa średnia

W ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyła się o 5 proc. klasa średnia w Rosji - ocenił Uniwersytet Finansowy przy rządzie Rosji, zaliczając do klasy średniej rodziny, które stać na mieszkanie i płatne szkoły. Badanie opisała wtorkowa "Rossijskaja Gazieta".

Kup sobie wyspę na Malediwach. Są tylko dwa warunki

Rząd Malediwów uchwalił ustawę, która po raz pierwszy pozwala cudzoziemcom na zakup tamtejszych gruntów. Zainteresowani mają do wyboru ok. 1200 wysp. Ale są dwa warunki: inwestorzy muszą wyłożyć za ziemię minimum miliard dolarów, a 70 proc. kupionego terytorium musi być odzyskane z Oceanu Indyjskiego. Powstają obawy, że dzięki nowemu prawu, wyspy zostaną zagarnięte przez Chińczyków.

Rosja nie chce naszych kwiatów. Rozszerza embargo

Rosja nałożyła embargo na kwiaty z Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiej Agencji Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, unijne kwiaty są zarażone niebezpiecznymi mikroorganizmami. Urząd uznał, że może to być niebezpieczne dla rosyjskiej gospodarki i dlatego zakazał ich importu. Zakaz obejmuje kwiaty z Niemiec, Czech, Słowacji, Włoch, Polski, Litwy i Łotwy. Od ubiegłego roku Rosja systematycznie rozszerza listę towarów objętych embargiem importowym. Z UE do Rosji nie można już wwozić warzyw, owoców, mięs, nabiału, ryb, skorupiaków i orzechów.

McDonald's znalazł sposób na amerykańskie problemy. We Francji działa znakomicie

Malejąca sprzedaż, niezadowolenie klientów z wolnej obsługi, napięcia w kontaktach z franczyzobiorcami i przeciążone menu - to tylko kilka problemów, z którymi w USA musi mierzyć się McDonald's. Jak pisze "Business Insider", klienci poszukują coraz szybszych i łatwiejszych sposobów obsługi. Podobno jednak koncern odkrył sposób, w jaki może dotrzeć do amerykańskich konsumentów. To samoobsługowe kioski.

Chińska giełda zalicza kolejne dno. Znowu rekordowe spadki

Mimo bezprecedensowych kroków, jakie podjął Pekin po silnym załamaniu na giełdzie na początku lipca, w poniedziałek notowania na chińskich parkietach spadły do najniższego poziomu od 2007 roku. Chiński regulator zapowiedział dalsze skupowanie akcji.