Widmo Brexitu coraz bardziej realne. Bank Anglii przygotowuje się na najgorsze


Bank Anglii przygotowuje scenariusze na wypadek Brexitu - pisze "The Guardian". Powołał specjalny zespół ludzi i zapewnia, że ma wystarczający kapitał, który zapewni bankom płynność. Wszytko po to, aby uspokoić "rozdygotane" rynki, nerwowych inwestorów i opinię publiczną.

Bank Anglii wyciąga lekcję płynącą ze szkockiego referendum oraz globalnego kryzysu finansowego. Postanawia przygotować się na możliwe konsekwencje decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu bądź pozostaniu w UE. Zapadnie ona już 23 czerwca.

W gotowości

Pierwsza operacja finansowa angielskiego banku zostanie wprowadzona 14 czerwca. Ten ruch będzie początkiem planu, który bank przygotowuje na wypadek, gdyby w referendum Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem UE. W jego ramach odbędą się nadzwyczajne spotkania dwóch głównych, decyzyjnych podmiotów banku - komitetu odpowiedzialnego za politykę monetarną, który ustala stopy procentowe oraz komitetu polityki finansowej, której zadaniem będzie niedopuszczenie do załamania, do jakiego doszło osiem lat temu. Obydwa organy zarządzane są przez naczelnika Banku Anglii, Marka Carneya. To on będzie grał pierwszoplanową rolę w uspokajaniu "rozdygotanych" rynków, nerwowych inwestorów i opinii publicznej oraz przekonywał, że wszystko jest pod kontrolą.

Podwyżka stóp czy luzowanie?

Kluczowa decyzja będzie dotyczyła tego, czy podnieść stopy procentowe, czy też zastosować luzowanie. Pierwsze rozwiązanie miałoby zapobiec spadkom kursu funta szterlinga, co może jednak doprowadzić do wzrostu inflacji. Luzowanie zaś można byłoby wprowadzić poprzez cięcie kosztów kredytowania lub wprowadzenie bankowego programu luzowania ilościowego, które opiewałoby na sumę 375 mld funtów. Takie wyjście może wspierać wzrost gospodarczy. Na konferencji prasowej Carney przyznał, że decyzja może pójść w dwóch kierunkach. Jego zdaniem, w okolicznościach Brexitu Monetary Policy Comitee [red. polski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej] "może napotkać wyzwanie do poszukiwania kompromisu między stabilizowaniem się inflacji z jednej strony, a stabilizowaniem produkcji i zatrudnienia z drugiej".

- Skutki dla polityki pieniężnej nie będą automatyczne. Jej kierunek będzie zależał od względnej wielkości popytu, podaży i efektów kursowych - powiedział naczelnik Banku Anglii.

Strategia "pobrexitowa"

Bank Anglii jest jedną z tych instytucji, które trwają w przedwyborczym zawieszeniu, unikając kontrowersyjnych wypowiedzi. Jednak, jak informuje "The Guardian", instytucja pracowała nad swoją "pobrexitową" strategią od dłuższego czasu, tj. odkąd okazało się, że 43-letnie związki Wielkiej Brytanii z UE będą poddane głosowaniu. "The Guardian" wspomina e-mail, jaki redakcja omyłkowo otrzymała przed rokiem. Ujawnił on, że już wtedy sformowano tajną grupę zadaniową "Project Bookend", która miałaby przewidzieć i złagodzić wstrząsy finansowe związane z Brexitem. Poszczególne banki stworzą bardziej regularne raporty dla kierownictwa wskazujące, czy zauważają odpływy kapitału z dużych firm i zamożnych obcokrajowców. Wszystkie banki, które staną się zagrożone nie z własnej winy, będą mogły wykorzystać wsparcie pieniężne oferowane przez Bank Anglii. Nawet te, które znajdują się w dobrej kondycji, będą mogły uzyskać dostęp do specjalnego finansowania.

Lepiej informować wcześniej

Za pośrednictwem organu odpowiadającego w Banku za regulacje - Prudential Regulation Authority, Carney podaje aktualne informacje o planach dużych kredytodawców, zapewniając, że jest przygotowany na konsekwencje zagłosowania za Brexitem. - Nie wskazujemy im, co robić, ale to ich pytamy, co robią - oświadczył Carney. "The Guardian" wskazuje, że jeden przekaz jest szczególnie jasny: gotówka będzie dostępna dla banków jeszcze przed głosowaniem. - Jedna z lekcji, którą wyciągnęliśmy z doświadczeń szkockich, dotyczy tego, że lepiej jest informować o potencjalnych instrumentach wsparcia płynności wcześniej, by uniknąć wysyłania sygnałów - stwierdził Carney.

Wsparcie innych banków

Bank Anglii może wezwać do pomocy także inne banki centralne - w tym Europejski Bank Centralny oraz amerykańską Rezerwę Federalną - w celu zapewnienia dostępu do zasobów obcych walut w przypadku presji na funta. Taki kierunek jest aprobowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. - Bank Anglii odpowiednio ogłosił plany zorganizowania dodatkowych aukcji, które będą wpływały na płynność banków w tygodniach wokół referendum - ocenił MFW. - Może zajdzie potrzeba zastosowania narzędzia swapów z innymi głównymi bankami centralnymi (swap to umowa pomiędzy dwoma podmiotami - np. bankami - polegająca na wymianie przyszłych strumieni płatności, które w momencie transakcji postrzegane są jako równoważne), w przypadku niedoboru płynności waluty. Kredytodawcy prywatni także przygotowują się do zawirowań na rynku. Tushar Morzaria, dyrektor finansowy Barclays, przyznał, że bank był "ostrożny w sposobie zarządzania pulą płynności". W rezultacie zarówno Barclays, jak i inne banki są w posiadaniu większej ilości gotówki, niż mogłyby mieć w innych okolicznościach. Banki nie przewidują, że depozytariusze wycofają oszczędności swojego życia. Takie obawy zaistniały w okresie szkockiego referendum. Przyznały jednak, że będą patrzeć na ręce spółkom zagranicznym. Właściciele kont bankowych mogą być spokojni. Ich oszczędności są zabezpieczone w całej UE na wartość 78 tys. funtów (100 tys. euro).

Jakie są szanse, że Brytyjczycy zagłosują za wyjściem kraju z UE?

Maciej Woroch o szansach na Brexit
Maciej Woroch o szansach na Brexit

Autor: ag//km / Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wykupiła dotąd nieco ponad połowę gruntów pod nowe lotnisko - poinformował pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak dodał, liczy na to, że do końca czerwca w życie wejdą nowe przepisy, które przyspieszą inwestycję.

"Mamy wykupione ponad 50 procent gruntów"

"Mamy wykupione ponad 50 procent gruntów"

Źródło:
PAP

Rumunia została wycofana z programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) - ogłosił amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Resort wytłumaczył, że decyzja ma na celu "ochronę integralności VWP i zapewnienia bezpieczeństwa granic i imigracji".

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Źródło:
PAP

Polska firma FAKRO uruchamia produkcję schodów w USA, choć pierwotnie planowała otworzyć fabrykę w Nowym Sączu. - Nie uzyskaliśmy zgody od Urzędu Miasta - mówi Ryszard Florek, prezes firmy. Jak dodaje "zmieniające się przepisy i stawki celne w USA sprawiają, że lokalna produkcja staje się coraz bardziej opłacalna".

Znana polska firma uruchamia produkcję w USA. "Poszło to dużo łatwiej"

Znana polska firma uruchamia produkcję w USA. "Poszło to dużo łatwiej"

Źródło:
PAP

Jaguar Land Rover wznowił dostawy pojazdów do USA po wstrzymaniu ich ze względu na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował Reuters, powołując się na The Times.

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Źródło:
Reuters

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie partii zajączków z polewy o smaku kakaowo-mlecznym, z powodu możliwości obecności fragmentów plastików. Produkt został wycofany z obrotu.

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), główna amerykańska agencja wywiadu zagranicznego, zamierza zmniejszyć liczbę stanowisk o 1200 - poinformował dziennik "Washington Post" powołując się na źródła w administracji prezydenta Trumpa.

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Źródło:
PAP

- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Źródło:
PAP

Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Źródło:
PAP