Jak Polacy oceniają swój stan zdrowia? Aż 14 proc. twierdzi, że jest on fatalny. Zaledwie 6 na 10 osób uważa go za dobry lub bardzo dobry - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Takie wyniki plasują nas na siódmym miejscu od końca wśród 37 przebadanych państw OECD.
Według subiektywnej oceny respondentów, autorzy najnowszego raportu "Health at a Glance 2016" wskazują, że najczęściej idzie w parze z obiektywnymi przyczynami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jednym ze wskaźników branych pod uwagę jest dostęp do leczenia - a z tym jest u nas fatalnie. Pod względem nakładów na służbę zdrowia zajmujemy jedno z ostatnich miejsc. Przeznaczamy na ten sektor tylko 4,5 proc. PKB, podczas gdy średnia unijna wynosi 7,8 proc.
Żyjemy krótko
Kolejnym dowodem na to, że obiektywnie rzecz biorąc, nie jesteśmy zdrowi jest oczekiwana długość życia, która w Polsce wynosi 77,7 lata. Czyli dokładnie tyle co w Szwecji. Tyle że 26 lat temu. Jedyne, czym możemy się pochwalić, to znikoma liczbą chorób przenoszonych drogą płciową, zakażeń, a także wysoki poziom wyszczepialności.
Beata Szydło o reformie służby zdrowia:
Dlaczego lekarze zapominają, że najważniejszy jest pacjent?
Autor: PMB / Źródło: PAP