Wiza – do jakich państw jest potrzebna?

Źródło:
TVN 24 Biznes
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24
wideo 2/4
Planuję urlop w egzotycznym kraju, gdzie wymagane są szczepienia na lokalne choroby. Czy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?TVN24

Wiza wciąż jest obowiązkowa podczas wjazdu na terytorium wielu państw. Wymogi formalne związane z jej wystawieniem bywają różne, ale aby ubiegać się o wizę, zawsze potrzebny jest paszport. Co warto wiedzieć o wizach?

Wiza jest zezwoleniem na przekroczenie granicy i pobyt na terenie kraju, który ją wystawił.Wjazd do kraju na podstawie wizy obwarowany jest pewnymi ograniczeniami wynikającymi z rodzaju wizy.Z obowiązkiem wizowym trzeba liczyć się, chcąc zwiedzić większość krajów Azji.

Co to jest wiza?

Wiza to rodzaj formalnego potwierdzenia zgody władz danego państwa, udzielanego cudzoziemcom na przekroczenie granicy lub pobyt na jego terenie. Wystawianiem wiz zajmują się przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsulaty krajów, do których zamierzamy wjechać. Niektóre państwa umożliwiają otrzymanie wizy przy odprawie granicznej. Dotyczy to przede wszystkim wiz turystycznych. W ten sposób uzyskamy wizę, podróżując np. na Zanzibar. 

Wizy mają swoje ograniczenia: przede wszystkim cel podróży musi być zgodny z rodzajem wizy, jaką dostaliśmy. Jeżeli podejmiemy pracę zarobkową, podróżując na podstawie wizy turystycznej, nasz pobyt stanie się nielegalny i musimy liczyć się z konsekwencjami. Wizy mają także datę ważności oraz określony czas, w którym można się nimi posługiwać, wjeżdżając na terytorium kraju. Jeżeli nasz pobyt będzie trwał dłużej niż maksymalny czas dozwolonego pobytu, również może to oznaczać dla nas kłopoty (choć najczęściej czas ważności wizy może zostać przedłużony przez władze imigracyjne danego kraju).

Co jest potrzebne, aby otrzymać wizę?

Różne państwa mają różne wymogi formalne związane z wystawieniem wizy, ale aby ubiegać się o nią, zawsze potrzebny jest paszport. Władze konsularne mogą odrzucić wniosek i odmówić wydania wizy. Czas oczekiwania na decyzje jest różny i może się wahać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni.

W jakiej formie otrzymujemy wizę?

Wiza może zezwalać na jednokrotny wjazd (traci ważność po opuszczeniu danego kraju) lub też umożliwiać wielokrotny wjazd i wyjazd w całym okresie, na jaki została wydana. Zwykle ma formę naklejki umieszczanej w paszporcie, ale czasem jest przyznawana w postaci stempla lub wpisu, może mieć również formę elektroniczną

Rodzaje wiz

Najczęściej spotykane rodzaje wiz to: 

wiza turystyczna – wydawana podróżującym w celach turystycznych lub niezwiązanych bezpośrednio z pracą zarobkową, – wiza biznesowa – przeznaczona dla osób wjeżdżających do danego kraju w celach biznesowych, np. w celu dokonania transakcji handlowej, – wiza pracownicza – ubiegają się o nią osoby, które zamierzają wyjechać do danego kraju w celu podjęcia pracy zarobkowej, – wiza Schengen – rodzaj wizy uznawanej przez wszystkie państwa należące do strefy Schengen; wymagana od obywateli krajów niebędących członkami Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a podróżujących do krajów należących do strefy, – wiza studencka – wydawana dla celów edukacyjnych, – wiza tranzytowa – wydawana na krótki czas, najczęściej kilku dni, w celu umożliwienia przejazdu przez terytorium danego państwa, do kraju trzeciego, – wiza na granicy – wydawana bezpośrednio przy wjeździe, na przejściu granicznym; ogranicza do maksimum formalności związane z wcześniejszym ubieganiem się o wizę w konsulacie, – wiza elektroniczna – wydawana jedynie w formie elektronicznej, bez zostawiania fizycznego śladu w paszporcie, chociaż przypisana do konkretnego paszportu; ma postać wpisu w systemie komputerowym służb granicznych, – wiza dyplomatyczna – przeznaczona jedynie dla podróżujących posługujących się paszportem dyplomatycznym.

Gdzie jest potrzebna wiza?

O tym, czy podróż do danego kraju wymaga ubiegania się o wizę, decydują umowy międzynarodowe zawierane w tym względzie między państwami. Często działa tu wzajemność – jeżeli jedno z państw zezwala na wjazd na swoje terytorium obywatelom drugiego w ramach ruchu bezwizowego, to najprawdopodobniej posiadanie wizy przez obywateli kraju pierwszego nie będzie również wymagane, gdy będą oni podróżowali do kraju drugiego. Od reguły tej są wyjątki np. w wypadku Stanów Zjednoczonych, które wymagają wiz od obywateli wielu państw, mimo że obywatele USA mogą podróżować do nich jedynie na podstawie paszportu. 

Kolejnym po ruchu bezwizowym stopniem ułatwień w przemieszczaniu się między państwami jest brak konieczności posługiwania się paszportem – wówczas przekraczanie granicy może odbywać się wyłącznie na podstawie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego). Z ułatwień takich korzystają np. obywatele państw, które przystąpiły do strefy Schengen, a także Białorusini i Rosjanie przekraczający granicę dzielącą te dwa państwa.  Dla obywateli Polski (a także wszystkich państw UE) podróżujących w celach turystycznych najłatwiejsze jest poruszanie się po Europie – wizy są konieczne jedynie w przypadku podróży do Rosji i na Białoruś

Planując wyjazd za Atlantyk również prawdopodobnie nie będziemy potrzebowali wizy – niedawno Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego USA i obecnie przemieszczanie się w celach turystycznych wymaga ubiegania się o wizy tylko w przypadku kilku państw Ameryki: Kuba, Gujana, Surinam i Montserrat. 

Z formalnościami wizowymi trzeba z kolei liczyć się, chcąc zwiedzić większość krajów Azji (wiz nie wymagają Izrael, Gruzja, Tajlandia, Japonia, Malezja, Brunei, Filipiny, Tajwan, Japonia i Korea Południowa) oraz Afryki (wśród nielicznych państw umożliwiających wjazd jedynie na podstawie paszportu są m.in. Tunezja, Maroko i RPA).

Warto pamiętać, że niektóre państwa, np. Japonia, zniosły cześć ułatwień związanych z ruchem bezwizowym w reakcji na zagrożenie epidemiczne COVID-19. Z podstawowymi przepisami dotyczącymi przekraczania granicy i wjazdu na terytorium kraju, do którego planujemy podróż, należy zapoznać się przed wyjazdem na stronach konsulatów lub wydziałów konsularnych ambasad.

Ile kosztuje wiza?

Złożenie wniosku wizowego wiąże się z opłatą pobieraną za formalności związane z wydaniem wizy. W większości przypadków koszt wydania wizy turystycznej to równowartość od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nieco droższe od turystycznych są wizy umożliwiające podjęcie pracy i biznesowe. Najwyższą opłaty wizowe mają: Nigeria, Lesotho, Arabia Saudyjska, Kamerun, Ghana, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Sierra Leone i Chiny. 

Zdarza się, że wiza jest bezpłatna, np. gdy ubiegamy się o wizę dla dziecka, lub gdy na terytorium, do którego podróżujemy, wystarczy wiza elektroniczna. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN 24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Źródło:
BBC, Reuters

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 10 byłym pracownikom Idea Bank SA. Zarzuca im przestępstwa związane z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack SA – poinformował rzecznik tej prokuratury prokurator Mirosław Jerzy Iwanicki.

Afera GetBack. Prokuratura kieruje akty oskarżenia w wątku wielkopolskim

Afera GetBack. Prokuratura kieruje akty oskarżenia w wątku wielkopolskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie ma siły, która mogłaby podważyć naszą współpracę. Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa, posunęliśmy się krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyresortowych. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że "Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia".

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl

W Norwegii media donoszą w czwartek o braku jajek w sklepach. Niedobory mają być spowodowane zmniejszeniem produkcji w Europie na skutek chorób drobiu oraz zwiększeniem norweskiego eksportu, który stał się opłacalny wraz ze spadkiem wartości korony.

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Źródło:
PAP

Zespół CERT Polska w 2023 roku wpisał na listę ostrzeżeń ponad 32 tysiące adresów stron przygotowanych przez oszustów. Ich liczba wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu do roku wcześniej. - Przestępcy bezwzględnie wykorzystują podatność ofiar na socjotechnikę - ocenił Sebastian Kondraszuk, dyrektor CERT Polska.

"Liczba oszustw alarmująco rośnie". Tysiące stron na liście ostrzeżeń

"Liczba oszustw alarmująco rośnie". Tysiące stron na liście ostrzeżeń

Źródło:
tvn24.pl

Kakao jest rekordowo drogie. "Kiedy na większości rynków niewiele się dzieje w okresie przedświątecznym, rynek kakao jest rozgrzany do czerwoności" - napisał w komentarzu Łukasz Zembik, ekspert domu maklerskiego TMS Brokers. Zdaniem analityków może to oznaczać podwyżki cen słodyczy. Wśród przyczyn są susze, upały i gwałtowne burze w Afryce Zachodniej, gdzie wytwarza się najwięcej ziaren.

Cena ostro w górę, fatalna wiadomość dla klientów. "Najgorsze wciąż przed nami"

Cena ostro w górę, fatalna wiadomość dla klientów. "Najgorsze wciąż przed nami"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że Europa powinna przedstawić gospodarkę na tryb bezpośredniego zagrożenia wojną - stwierdził w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON. Wcześniej w podobny sposób wypowiadał się francuski minister obrony.

Gospodarka na "torach wojennych". Wicepremier komentuje

Gospodarka na "torach wojennych". Wicepremier komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu mamy poznać szczegóły rządowej propozycji wsparcia rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych - podała "Rzeczpospolita". Wcześniej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała przekazanie projektu do konsultacji w drugiej połowie marca.

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że amerykański Kongres zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: rakiet dalekiego zasięgu powietrze-ziemia JASSM-ER, rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM oraz krótkiego zasięgu AIM-9X.

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) pracuje nad centralną bazą danych o rynku mieszkań, która zawierać będzie między innymi realne, transakcyjne ceny nieruchomości. Projekt ma być uruchamiany etapami.

To może być rewolucja na rynku nieruchomości. "Pomysł powrócił"

To może być rewolucja na rynku nieruchomości. "Pomysł powrócił"

Źródło:
PAP

Wielkanoc już niedługo. W związku z tym warto z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować zakupy przed świętami. Oto szczegóły dotyczące otwarcia sklepów w najbliższych dniach.

Zmiany w dużych sieciach handlowych

Zmiany w dużych sieciach handlowych

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PZU zdecydowała, że Artur Olech będzie nowym prezesem spółki. Warunkiem jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do czasu uzyskania zgody KNF Olech ma być p.o. prezesa.

To ma być nowy prezes polskiego giganta. Jest decyzja

To ma być nowy prezes polskiego giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Skład zarządu Narodowego Banku Polskiego mówi jednoznacznie, z czym mamy do czynienia. Z absolutnie upolitycznionym bankiem centralnym - ocenił w TVN24 BiS Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge, odnosząc się do wniosku o Trybunał Stanu dla szefa NBP Adama Glapińskiego. Zdaniem Rafała Hirscha z serwisu Forsal zaangażowanie polityczne obecnego prezesa banku centralnego "było ewidentne". - Natomiast trzeba pamiętać o tym, że świat patrzy, rynek finansowy patrzy - stwierdził.

"To był ewenement na skalę światową"

"To był ewenement na skalę światową"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski został odwołany przez premiera - poinformował w środę wieczorem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. - Najkrócej można powiedzieć o braku zaufania - przekazał.

"Brak zaufania". Premier Donald Tusk odwołał prezesa rządowej agencji

"Brak zaufania". Premier Donald Tusk odwołał prezesa rządowej agencji

Źródło:
PAP

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 roku wyniesie 2,8 procent, a więc będzie niższy niż wynikało z wcześniejszych prognoz – poinformowało S&P Global. Powodem obniżki prognozy jest słaby wzrost w Europie Zachodniej - wyjaśniono.

Amerykański gigant zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Amerykański gigant zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zleciło podległym urzędom wstrzymanie wysyłki tak zwanych listów behawioralnych do podatników - poinformował Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Takiego listu od fiskusa mogły się wcześniej spodziewać osoby, co do których skarbówka miała wątpliwości, czy w pełni realizują obowiązki podatkowe.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie "listów behawioralnych" od fiskusa. Jest decyzja

Nieoczekiwany zwrot w sprawie "listów behawioralnych" od fiskusa. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Baltimore znajduje się w pierwszej dziesiątce największych portów w USA. Obsługuje import i eksport największej liczby samochodów samochodów i ciężarówek. Ponadto znajduje się tam duży terminal wycieczkowy. Ograniczenie działalności portu w Baltimore z powodu zawalenia się mostu Key Bridge może zaszkodzić gospodarce.

Zawalony most, zablokowany port. Po katastrofie transport towarów wartych miliardy dolarów zablokowany

Zawalony most, zablokowany port. Po katastrofie transport towarów wartych miliardy dolarów zablokowany

Źródło:
CNN

Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych nie będzie uznawać dyplomów MBA uzyskanych w Collegium Humanum w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych. Komunikat w tej sprawie opublikowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

Dyplomy z Collegium Humanum. Rządowa rada oceniła ich wiarygodność

Dyplomy z Collegium Humanum. Rządowa rada oceniła ich wiarygodność

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedający nadal podbijają poziom cen mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży. W lutym 2024 roku w porównaniu do stycznia wzrosty pojawiły się w 13 z 17 badanych miast - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. W porównaniu do poziomu przed rokiem zdecydowanie wyróżnia się Kraków.

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Liczymy, że bezduszna urzędnicza machina weźmie pod uwagę specyfikę prowadzenia biznesu, niewspółmierne karanie, nawet szykanowanie przedsiębiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jacek Złotkiewicz, założyciel firmy Pronos. Jego spółka jest na liście przedsiębiorstw, które muszą zwrócić dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ich przypadku to trzy miliony złotych, a powodem było 667 złotych zaległości wobec ZUS. Podobnych sytuacji jest więcej.

Spóźnili się z zapłatą kilkuset złotych do ZUS, mają oddać trzy miliony. "Absurd"

Spóźnili się z zapłatą kilkuset złotych do ZUS, mają oddać trzy miliony. "Absurd"

Źródło:
tvn24.pl

Continental Automotive, niemiecki producent części samochodowych, zdecydował o połączeniu działalności biznesowej w regionie Ren-Men w zachodnich Niemczech. Zakłady w Schwalbach i Wetzlar mają zostać zamknięte do końca 2025 roku. Zmiany spowodują likwidację około 1200 miejsc pracy.

Czołowy producent z branży motoryzacyjnej zapowiada wielkie cięcie

Czołowy producent z branży motoryzacyjnej zapowiada wielkie cięcie

Źródło:
tvn24.pl

Zapraszamy na protest wszystkich pracowników handlu w dniach 28 i 29 marca 2024 roku. Protestujemy na DK74 - w sąsiedztwie magazynu centralnego Kauflandu i A1 - napisali związkowcy z OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie w mediach społecznościowych.

Pracownicy sieci Kaufland zapowiadają protest i blokadę drogi krajowej

Pracownicy sieci Kaufland zapowiadają protest i blokadę drogi krajowej

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na spółkę Amazon w wysokości 31,85 miliona złotych za wprowadzanie konsumentów w błąd - podał UOKiK w komunikacie. Wyjaśnił, że nieprawdziwe informacje o dostępności produktów i terminach dostaw to kwestionowane praktyki, zaliczane do tak zwanych dark patterns. Amazon zapowiedział odwołanie się od decyzji.

UOKiK nakłada prawie 32 miliony złotych kary na Amazona

UOKiK nakłada prawie 32 miliony złotych kary na Amazona

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 2.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 3.00. Oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej.

Pośpimy o godzinę krócej. Zmiana czasu coraz bliżej

Pośpimy o godzinę krócej. Zmiana czasu coraz bliżej

Źródło:
PAP