TVN24 Biznes | Z kraju

Jest szansa na "odmrożenie" wesel. Resort podał możliwą datę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Odmrażanie restauracji
Odmrażanie restauracjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Odmrażanie restauracji

Miejmy nadzieję, że od 1 czerwca będziemy mogli odmrażać - w czwartym etapie - kolejne branże, wśród nich również ślubną - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Jak dodała, resort chce jak najszybciej opracować wytyczne dotyczące bezpieczeństwa organizacji wesel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

O obostrzeniach dotyczących m.in. liczby osób na weselach oraz wytycznych w sprawie powierzchni, na której mogą odbywać się tego typu imprezy, wiceminister rozwoju rozmawiała we wtorek podczas pierwszej wideokonferencji z przedstawicielami branży ślubnej.

Spotkanie z przedstawicielami branży

- Spotkanie służyło wypracowaniu projektu wytycznych w podziale na poszczególne sektory. Czym innym jest catering, czym innym zespół muzyczny, fotograf czy agencja dekoratorska - zaznaczyła Semeniuk w rozmowie z PAP.

W spotkaniu uczestniczyły największe firmy weselne, cateringowe oraz przedstawiciele przedsiębiorstw specjalizujących się w fotografowaniu i filmowaniu wesel czy właściciele tzw. fotobudek, z których korzystają goście weselni.

- Chcemy jak najszybciej opracować protokół z wytycznymi dot. bezpieczeństwa organizacji wesel i przekazać je do Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby był gotowy w każdej chwili do publikacji - powiedziała wiceszefowa ministerstwa rozwoju.

Przypomniała, że ceremonie ślubne odbywają się obecnie przy ograniczonej liczbie osób, natomiast wesela "nie są na razie zalecane". Przyznała, że otwarcie tej branży jest równie wyczekiwane, co fryzjerskiej i kosmetycznej.

Semeniuk liczy na to, że w ciągu niespełna dwóch tygodni będzie można - na podstawie ewaluacji i kontroli stanu epidemicznego - zaplanować odmrażanie kolejnych dziedzin polskiej gospodarki.

- Miejmy nadzieję, że od 1 czerwca będziemy mogli odmrażać - w czwartym etapie - kolejne branże, wśród nich również ślubną - podkreśliła. Zastrzegła, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Tydzień temu minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do możliwości organizowania imprez rodzinnych, w tym wesel.

- Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim powiemy, że będzie można zrobić duże imprezy, jakimi są wesela, spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w reżimie dystansowania się - podkreślił wtedy Szumowski.

Zaapelował również, aby dać sobie trochę czasu. - Zobaczmy, jak to funkcjonuje, jak wygląda sytuacja, jak ruszy sektor gastronomiczny. Wtedy będziemy analizowali i komunikowali te większe wydarzenia, większe imprezy, jakimi są wesela - powiedział.

Odmrażanie gospodarki

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Drugi etap "odmrażania" wszedł w życie 4 maja i dotyczył między innymi otwarcia hoteli oraz sklepów w galeriach handlowych.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę szczegóły trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki. Zmiany obowiązują od 18 maja i dotyczą między innymi otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji.

Zgodnie z planami rządu, w czwartym etapie mają zostać otwarte salony masażu i solaria. W tym etapie ujęto także umożliwienie działalności siłowni, klubów fitness, a także kin oraz teatrów.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości