TVN24 Biznes | Z kraju

"Odmrażanie" handlu i usług. Lista zmian

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Morawiecki o otwieraniu galerii handlowych
Morawiecki o otwieraniu galerii handlowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o otwieraniu galerii handlowych

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę szczegóły drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. Zmiany zaczną obowiązywać od 4 maja i dotyczą między innymi otwarcia hoteli oraz sklepów w galeriach handlowych.

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Ustalono także, że tak zwane godziny dla seniorów, w godzinach 10-12, obowiązują od poniedziałku do piątku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił przejście do drugiego etapu "odmrażania" gospodarki, który wejdzie w życie 4 maja. - Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia - powiedział szef rządu, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

Na temat otwarcia hoteli na antenie TVN24 mówił Henryk Orfinger z Konfederacji Lewiatan. - Generalnie informacja jest bardzo dobra. Czekaliśmy od dłuższego czasu na tę decyzję. Wiedzieliśmy wcześniej, że to ma być w drugim etapie. Później nastąpiły zakłócenia etapów, bo włączył się sport, ale bardzo się cieszymy z tego, że taka decyzja została podjęta - powiedział.

- To jest decyzja, która skutkuje tym, że my musimy nauczyć się inaczej funkcjonować niż dotychczas. Przez kilka tygodni przygotowywaliśmy się do tego, że taki moment nadejdzie i będzie trzeba przystąpić do otwarcia hotelu gwarantując – na tyle, na ile jest to możliwe – z jednej strony bezpieczeństwo gościom, a z drugiej bezpieczeństwo pracownikom. To są dwie kluczowe rzeczy - podkreślił Henryk Orfinger.

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych

Szef rządu w trakcie środowej konferencji poinformował, że również galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia, jak w mniejszych sklepach - jeden klient na 15 metrów kwadratowych. Dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, "które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe".

- Te zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe - zaznaczył. Szczegółowe regulacje zostaną opisane w rozporządzeniu.

W związku z ogłoszonymi zmianami Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne, których celem jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa pracowników galerii handlowych i ograniczenie liczby kontaktów na terenie tych obiektów. Zaleca się utrzymanie odległości przynajmniej dwóch metrów pomiędzy klientami galerii handlowej, każda osoba w galerii będzie musiała zasłaniać nos i usta. Klienci będą ponadto mieli obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych, które zapewni operator sklepu. MR podało, że galerie będą musiały zapewnić możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej informacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.

Etap II - 4 maja

- otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, ale bez basenów i siłowni. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa,

- otwarcie centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie będą mogły funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie będą mogły funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court),

- otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekendy,

- otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Kolejne etapy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że kolejne etapy mają być ogłaszane "w cyklu dwutygodniowym". Szef rządu zastrzegł jednak, że niektóre zmiany mogą być przyspieszane.

Zgodnie z planami zaprezentowanymi wcześniej, w trzecim etapie punkty gastronomiczne mają dostać zielone światło na działalność stacjonarną, jednak z pewnymi ograniczeniami. Dodatkowo otwarte mają zostać salony fryzjerskie oraz kosmetyczne.

Zgodnie z planami rządu, w czwartym etapie mają zostać otwarte salony masażu i solaria. W tym etapie ujęto także umożliwienie działalności siłowni, klubów fitness, a także kin oraz teatrów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości