Małe reaktory składane jak z klocków. "One wciąż są jedynie na deskach kreślarskich"

Źródło:
TVN24 Biznes
Małe reaktory jądrowe w Polsce. Szef Orlenu podał wstępne lokalizacje
Małe reaktory jądrowe w Polsce. Szef Orlenu podał wstępne lokalizacjeTVN24
wideo 2/4
Małe reaktory jądrowe w Polsce. Szef Orlenu podał wstępne lokalizacjeTVN24

Typ reaktora, o którym mówi Orlen, jest w fazie licencjonowania. Nie jest to gotowy produkt, który możemy kupić i od razu postawić - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Biznes Rafał Zasuń z portalu Wysokienapięcie, odnosząc się do siedmiu wstępnych lokalizacji reaktorów BWRX-300 w Polsce. Jego zdaniem rynek obrócił swoje nadzieje w kierunku małych jednostek, ponieważ pomimo że są droższe, to nie mają wielu wad dużego reaktora.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, przekazał podczas konferencji w tym tygodniu listę siedmiu wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Wytypowane miejsca mają być poddane co najmniej dwuletnim badaniom. Podano 7 lokalizacji, między innymi to Ostrołęka, Włocławek i okolice Warszawy.

- Dokonaliśmy wstępnych badań, ale potrzebne przez dwa lata będą badania geofizyczne i dialog społeczny - powiedział Obajtek na konferencji prasowej.

Duży reaktor produkuje prąd, mały również ciepło

Rafał Zasuń z portalu Wysokienapięcie wskazał na jedną wadę SMR (Small Modular Reactors), czyli małych reaktorów modułowych. - Wada jest taka, że ich jeszcze nie ma. One wciąż są (jedynie) na deskach kreślarskich. Reaktor, o którym mówi Orlen, jest w fazie licencjonowania. Nie jest to gotowy produkt, który możemy kupić i od razu postawić - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Biznes.

Na pytanie, czym jest mały modułowy reaktor, odpowiedział, że teoretycznie niczym nie różni się od dużego rektora poza tym, że jego produkcja przebiega w jednym miejscu, modułowo i później na miejscu składa się go jak z klocków. - Co oczywiście bardzo upraszcza montaż. To powoduje, że budowa trwa o wiele krócej. One są też dużo prostsze w budowie, zajmują mniej miejsca - stwierdził. 

Zauważył, że do tej pory modułowe reaktory nie były wdrażane ze względu na finalną cenę. 

- Jak policzono koszty, w przeliczeniu na megamoce, budowy małych reaktorów, to się okazało, że one są mimo wszystko droższe niż te duże. Później jednak okazało się, że budowa tych dużych reaktorów nie idzie zgodnie z planem, na przykład w Finlandii, we Francji czy w Stanach Zjednoczonych. One zaczęły się ślimaczyć. W Finlandii ten czas był dłuższy o 15 lat, we Francji reaktor miał być oddany w 2012 roku, a jest budowany do dziś. Budżet przekroczono pięciokrotnie. To samo jest w Stanach Zjednoczonych. Jest już po terminie ponad 10 lat, a budżet wzrósł trzykrotnie - wyliczał.

Czytaj też: Uruchomiono największy reaktor atomowy w Europie. "Historyczny dzień"

Luka kompetencyjna na rynku

W jego ocenie powodem takiej sytuacji jest luka kompetencyjna. - Reaktorów praktycznie nie budowano w latach 90. Energii na świecie było dosyć, spadł popyt na energię elektryczną. W latach dwutysięcznych wrócono do ich budowy, ale zwiększono kryteria bezpieczeństwa, przez to inwestycja stała się bardziej skomplikowana. Ludzie, którzy budowali reaktory w latach 70., poszli na emeryturę. Ci nowi nie umieli skończyć ich w terminie i w budżecie. Reaktory buduje się długo, każda zmiana powoduje wzrost kosztów - tłumaczył.

Te powody sprawiły, że "rynek obrócił swoje nadzieje w kierunku małych reaktorów, bo pomimo że są droższe, to nie mają wad dużego reaktora".

- Buduje się je krócej, łatwiej zaplanować budżet, a poza tym mają tę kolosalną zaletę, że mogą produkować ciepło, parę technologiczną. Duży reaktor produkuje tylko prąd. Mały reaktor, jeśli się go postawi w przy fabryce, która potrzebuje pary technologicznej, może produkować również ciepło. Może też dostarczać ciepło do sieci ciepłowniczej w Warszawie czy Krakowie - wskazał. 

Wyjaśnił, że dużo mniejsze reaktory Rosjanie stosują na Arktyce przy złożach minerałów. - Chodzi o reaktory 5, 10 megawatowe. To jest jednak inny przypadek, bo u nas mówimy o eksploatacji na długie lata - zaznaczył.

Duże reaktory budzą więcej wątpliwości

Zdaniem Rafała Zasunia większość firm, które budowały duże reaktory, dzisiaj inwestuje w małe. - Dlatego, że duże reaktory budzą więcej wątpliwości na przykład ze względu na pieniądze, które trzeba wyłożyć i zaryzykować, bo każde opóźnienie, wzrost cen stali czy cementu powoduje gigantyczne trudności - wskazał. 

Przypomniał, że w lat 60. czy 70. reaktory budowało państwo, biorąc odpowiedzialność w dużej mierze za planowanie, zakup materiałów i surowców potrzebnych do tych reaktorów. To, co powstaje dzisiaj, dzieje się w bardziej rynkowych warunkach. 

- Kiedy Francja budowała reaktory w latach 90., to nie było rynku energii i Francuzi mogli przerzucić na podatników i na konsumentów koszt budowy tych elektrowni. Dzisiaj mamy rynek energii, przerzucenie kosztu budowy elektrowni jądrowej czy to na podatnika czy na konsumentów takie proste nie jest - zauważył. 

Wskazał jednocześnie, że zaletą małych modułowych reaktorów jest to, że wydatki można rozłożyć na kilka lat. - Najpierw się buduje jeden moduł, który kosztuje półtora miliarda euro, a nie tak jak ten duży, gdzie koszt to 50 miliardów euro - podał.

Małe reaktory modułowe w Polsce PAP/Maciej Zieliński

Kiedy w Polsce pojawią się małe reaktory?

Rafał Zasuń zwraca uwagę, że teraz jest pytanie, czy SMR-y się pojawią na rynku i czy udowodnią, że działają. - Jeśli tak, to nie mam wątpliwości, że zawojują rynek i wyprą duże elektrownie. Pod warunkiem, że się pojawią - stwierdził.

- A ciągle ich nie ma. Dlatego to, co robią Kanadyjczycy, którzy są najbardziej zaawansowani w licencjonowaniu modułowych reaktorów, to jest rozpoznanie bojem - dodał.

Według Zasunia, jeśli Kandyjczycy osiągną sukces, a mają największe doświadczenie w eksploatacji reaktorów jądrowych, to to znaczy, że innym krajom też może się udać.

Szef Orlenu Daniel Obajtek informował, że pierwszy blok SMR mógłby zostać uruchomiony w Polsce w 2029 roku.

- Nie przywiązywałbym się do tych dat w Polsce, bo decydujące będzie to, co się stanie w Kanadzie. Jeżeli Kanada odpali w 2028 roku swój reaktor, to nie będzie przeszkód, żeby budować go w Polsce. Jak to się nie uda, to projekt się wywali. Nie wyobrażam sobie, że nie będzie reaktorów w Kanadzie, a będą w Polsce. To nie wchodzi w grę - stwierdził Rafał Zasuń.

Czytaj wiecej: "Pewność dostaw energii jest zagrożona"

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP