Zamknięcie polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie

Autor:
mp,
pp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotówTVN24
wideo 2/9
TVN24Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej.

"Wprowadza się zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej" - napisano w rozporządzeniu, opublikowanym w piątek przed północą. Zaznaczono, że zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących lot o statusie HUM (statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej).

ZOBACZ TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli od północy w sobotę.

Samolot Aerofłotu na Okęciu (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock

O przygotowywaniu uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych, informował w piątek około godziny 14 premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia. W piątek także Bułgaria i Czechy zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów. 

Atak Rosji na Ukrainę

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w nocy z środy na czwartek. W piątek nad ranem eksplozje miały miejsce w Kijowie. Według przedstawiciela resortu obrony USA rosyjskie wojska zbliżają się obecnie do stolicy Ukrainy, a Moskwa dąży do przesunięcia swoich sił w głąb kraju. Z ukraińskiej stolicy napływają doniesienia o walkach w północnych dzielnicach Kijowa.

Czytaj także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp, pp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości