Odejście od rosyjskich surowców w Polsce. Minister o kluczowych projektach

Źródło:
TVN24 Biznes

Polska pracuje nad uniezależnieniem się od rosyjskich surowców. Wprowadzono zakaz importu węgla z kierunku wschodniego, a spółki Skarbu Państwa prowadzą rozmowy nad pozyskaniem dostaw z nowych rynków - poinformowało Ministerstwo Klimatu Środowiska. Na przełomie 2022 i 2023 roku wygasają kontrakty terminowe na dostawy ropy naftowej podpisane przez PKN Orlen i Grupy Lotos. Ponadto w tym roku ma się zakończyć budowa gazociągu Baltic Pipe. Zdaniem szefowej MKiŚ Anny Moskwy to "kluczowy projekt dywersyfikacyjny".

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę zakazuje wprowadzania na terytorium Polski, przemieszczania między dwoma państwami przez jej terytorium oraz przemieszczania z terytorium innego państwa członkowskiego UE, węgla oraz koksu pochodzących z terytorium Federacji Rosyjskiej albo Białorusi. Wykonanie tego zakazu to zadanie naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w odpowiedzi na interpelację poselską podkreśliła, że "import węgla rosyjskiego do Polski zostanie zastąpiony węglem krajowym i dostawami z innych krajów niż Rosja".

Import węgla z Rosji

"Głównymi odbiorcami importowanego węgla z Rosji są małe ciepłownie, zlokalizowane przede wszystkim na wschodzie kraju oraz klienci indywidualni. W 2021 r. z Rosji do Polski zaimportowano około 8 mln ton węgla energetycznego, co oznacza spadek o 1,1 mln ton w porównaniu z 2020 r. i o 2,5 mln ton mniej w porównaniu do 2019 r. Udział polskiej elektroenergetyki w zużyciu węgla z importu jest marginalny" - stwierdziła Moskwa.

Jak dodała, w razie braków surowca na rynku grupy z udziałem Skarbu Państwa wspierały się importem węgla z USA, Kolumbii, Australii i RPA. Z analizy przygotowanej przez Forum Energii wynika, że w 2020 roku Polska importowała około 20 proc. zużywanego węgla.

Szefowa MKiŚ wskazała, że zaprzestanie importu rosyjskiego węgla będzie związane m.in. z większym wykorzystaniem potencjału krajowego górnictwa oraz wsparciem dotychczasowych odbiorców węgla z Rosji (głównie dla ciepłownictwa i klientów indywidualnych) w pozyskaniu surowca z alternatywnego źródła.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński przekazał, że kwestie importu węgla kamiennego podlegają analizom na poziomie rządowym. "Dotychczas większość surowca importowanego pozyskiwana była przez podmioty prywatne. Ze względu na ich rozdrobnienie oraz pozycję rynkową prowadzone są prace mające na celu wsparcie organizacyjne związane z importem surowca" - poinformował wiceszef MKiŚ.

Guibourgé-Czetwertyński przekazał, że "spółki Skarbu Państwa prowadzą rozmowy nad pozyskaniem dostaw węgla z nowych rynków, tzn. z krajów, z których w ostatnich latach nie był realizowany import oraz nad zwiększeniem wykorzystania dotychczasowych kierunków importu". "Szczegółowe dane na temat negocjacji prowadzonych przez spółki stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa" - dodał.

Ropa naftowa - kiedy wygasają kontrakty terminowe?

Do Polski nadal płynie rosyjska ropa naftowa. Jak przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, kontrakty terminowe na dostawy surowca z tego kierunku wygasają na przełomie 2022 i 2023 roku. "Dostawy typu spot ropy z Rosji do spółek PKN Orlen i Grupy Lotos już w tej chwili nie są kontynuowane. Nie planuje się również przedłużenia kontraktów na dostawy rosyjskiej ropy naftowej, których termin obowiązywania wygasa na przełomie 2022/2023 r." - poinformowała Moskwa.

Minister zwróciła uwagę, że kontrakty terminowe na dostawy ropy naftowej podpisywane przez polskie spółki rafineryjne stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i nie są udostępniane Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Dlatego - jak zaznaczyła szefowa MKiŚ - resort "nie posiada informacji na temat m.in. warunków oraz ewentualnych kar wynikających z zerwania tego typu kontraktów przed upływem ich terminu".

Zapewniła przy tym, że "Polska popiera także wprowadzenie sankcji europejskich na dostawy ropy naftowej i paliw".

W ocenie minister klimatu odejście od ropy z Rosji może zostać osiągnięte m.in. dzięki wzmocnieniu współpracy z producentami z innych kierunków oraz inwestycjom największego operatora logistyki naftowej w Polsce, czyli spółki PERN. Od 2015 roku spółka zwiększyła pojemności importowe i magazynowe ropy naftowej o 48 proc.

Moskwa do kluczowych inwestycji zaliczyła rozbudowę rozbudowę bazy magazynowej Gdańsk o dwa zbiorniki o pojemności 100 tys. m3 każdy, oraz rozbudowę Terminalu Naftowego w Gdańsku, który powiększył się o cztery zbiorniki o łącznej pojemności 390 tys. m3 . "Po rozbudowie Terminal Naftowy w Gdańsku to 11 zbiorników, o łącznej pojemności 765 tys. m3" - poinformowała szefowa MKiŚ.

Gaz ziemny - Baltic Pipe "kluczowym projektem"

Minister klimatu zapewniła, że w przypadku importu gazu rząd "stoi na stanowisku jak najszybszego całkowitego odejścia od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego na rzecz wiarygodnych dostawców".

Jak przypomniała, wraz z końcem 2022 roku wygasa tzw. kontrakt jamalski zawarty z rosyjską spółką Gazprom Export w dniu 25 września 1996 roku. Na jej podstawie dostawy gazu ziemnego z kierunku wschodniego są realizowane przez spółkę PGNiG. "Istotnym elementem polityki dywersyfikacyjnej jest realizacja projektów infrastrukturalnych, które, wzmocnią odporność krajowego systemu gazowego na ewentualne zakłócenia w dostawach" - podkreśliła Anna Moskwa.

Baltic PipeTVN24

W jej ocenie kluczowym projektem dywersyfikacyjnym jest budowa gazociągu Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który umożliwi dostawy gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. "Rozpoczęcie dostaw nowym połączeniem planowane jest w październiku br. a pełna przepustowość połączenia zostanie osiągnięta z dniem 1 stycznia 2023 r." - przekazała szefowa MKiŚ.

Zwróciła uwagę, że w tym roku planowane jest zakończenie kolejnych projektów dywersyfikacyjnych, umożliwiających dostawy z nowych źródeł i kierunków. Jak przekazała minister klimatu, są to: budowa połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu z obecnych 5 mld m3 rocznie do przepustowości na poziomie 6,2 mld m3 rocznie. Docelowa przepustowość na poziomie 8,3 mld m3 rocznie ma zostać osiągnięta w grudniu 2023 roku.

Dodatkowo - jak poinformowała minister Moskwa - realizowana jest inwestycja budowy nowego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej (tzw. FSRU), która zapewni dodatkowe dostawy LNG do kraju na poziomie ok. 6,1 mld m3 rocznie w perspektywie 2027 i 2028 roku.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP