"Wszyscy się obawiają tego, co będzie za 10 dni"

Źródło:
TVN24 Biznes
Aleksandra Gawlikowska-Fyk o przeglądzie infrastruktury Nord Stream 1
Aleksandra Gawlikowska-Fyk o przeglądzie infrastruktury Nord Stream 1TVN24
wideo 2/7
Aleksandra Gawlikowska-Fyk o przeglądzie infrastruktury Nord Stream 1TVN24

Rosja całkowicie wstrzymuje przesył gazu do Niemiec przez Nord Stream 1. Powodem są prace remontowe gazociągu. - Wszyscy się obawiają tego, co będzie za 10 dni, czy Rosja podejmie z powrotem te dostawy - przyznała w "Tak jest" w TVN24 dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z think tanku Forum Energii. Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu "Klimat i Energia" w Greenpeace Polska, zwracała uwagę, że obecnie widać konsekwencje ostatnich siedmiu lat zaniechań, błędnych decyzji i blokowania odnawialnych źródeł energii.

Spółka Nord Stream 1 przekazała w poniedziałek, że rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu, którym którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Przesył surowca jest zmniejszany w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Prace remontowe mają potrwać do 21 lipca.

- My, jako Polska, jesteśmy w dobrej sytuacji, ale zależymy też od dostaw gazu do Unii Europejskiej, a dzisiaj zaczął się przegląd infrastruktury, czyli Nord Stream 1, którym gaz płynie z Rosji do Niemiec - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24 dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z think tanku Forum Energii.

- Wszyscy się obawiają tego, co będzie za 10 dni, czy Rosja podejmie z powrotem te dostawy. Jesteśmy w trudnej sytuacji jako Unia Europejska, a jako Polska możemy dostać rykoszetem mimo tego, że przewidywaliśmy, że Rosja i Gazprom nie są stabilnym dostawcą. O tym zawsze jako Polska wiedzieliśmy - dodała.

Czytaj także: Gaz przestaje płynąć gazociągiem Nord Stream 1

Ekonomiści Credit Agricole zwrócili w poniedziałek uwagę, że zgodnie z danymi Eurostatu 35,8 proc. całkowitego zużycia energii w niemieckim przemyśle pochodzi z gazu. Jak dodali, ewentualne ograniczenia w niemieckiej produkcji odbiją się na sytuacji polskich dostawców komponentów i półproduktów.

Ponadto ograniczenie dostaw gazu do Niemiec to ryzyko mniejszych przepływów surowca do Polski z kierunku zachodniego za pomocą rewersu na gazociągu jamalskim.

Już wcześniej, w odpowiedzi na zachodnie sankcje, Gazprom odciął dostawy gazu m.in. do Bułgarii, Polski i Finlandii za odmowę dokonywania płatności za rosyjski gaz w rublach. Jednocześnie także pozostałe kraje Unii Europejskiej w związku ze zmniejszonymi dostawami rosyjskiego gazu mają problem z zapełnieniem magazynów, co może okazać się szczególnie bolesne w okresie zimowym, ale już teraz powoduje niedobory i wysokie ceny surowca na rynku.

Czy w Polsce zabraknie gazu?

Gawlikowska-Fyk wskazywała, że są różne warianty sytuacji dotyczące dostępności surowców energetycznych w Polsce. - Są oczywiście takie scenariusze, które oznaczają, że gazu zabraknie, nie całej gospodarce, bo to też jest bardzo jasno określone, że najpierw chronimy odbiorców wrażliwych, przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale też instytucje publiczne typu szkoły, przedszkola, szpitale. Być może zabraknie przemysłowi - stwierdziła.

Jak dodała, to przemysł, w tym zakłady azotowe, jest w Polsce największym konsumentem gazu ziemnego. - Na dziś trudno powiedzieć, jaka będzie sytuacja, jaka będzie polityka dyktowana przez Kreml. Natomiast gaz do Polski płynie, węgiel póki co jest. Choć widzimy problemy z jego dostępnością, taką, którą na razie się przekłada na bardzo wysokie poziomy cen, zarówno gazu, węgla, ale także w konsekwencji energii elektrycznej, czy ciepła - zaznaczyła Gawlikowska-Fyk.

Odnawialne źródła energii

Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu "Klimat i Energia" w Greenpeace Polska, zwracała uwagę w "Tak jest", że "w Polsce w tej chwili brakuje tych rozwiązań właściwych, alternatyw do paliw kopalnych, do węgla i do gazu, brakuje odpowiednich programów wspierających efektywność energetyczną, wspierających ocieplanie budynków, termomodernizację, te wszystkie działania, które pozwoliłyby nam ograniczyć zapotrzebowanie na paliwa".

Zdaniem Flisowskiej "od siedmiu lat tak naprawdę nie dzieje się nic w temacie transformacji energetycznej". - Zamiast rozwijać odnawialne źródła energii, energetyka wiatrowa została kompletnie zablokowana. Teraz widzimy kolejne kłody rzucane pod rozwój energetyki słonecznej w Polsce, jedynej energetyki odnawialnej, która się naprawdę rozwijała, a z drugiej strony słuchaliśmy bajek na temat 200 lat węgla. Tego, że będziemy dalej rozwijać energetykę węglową w Polsce - zwracała uwagę przedstawicielka Greenpeace Polska.

- Od początku wiadomo było, że nie ma szans na powodzenie taki renesans węgla w Polsce. Teraz widzimy konsekwencje tych siedmiu lat zaniechań, błędnych decyzji i blokowania odnawialnych źródeł energii. To jest fakt, że przez siedem lat nie zrobiono nic, aby nas przygotowań na tę sytuację, wręcz pchano nas dalej ku takiemu kryzysowi energetycznemu - dodała.

Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii była pytana, czy Polska jest krajem, który byłby w stanie wytwarzać tyle energii ze źródeł odnawialnych, by być samowystarczalnym. - W Unii Europejskiej nie myślimy o tym, żeby któryś kraj był samowystarczalny, bo te warunki wietrzności i warunki pogodowe, bo mówimy też o energetyce fotowoltaicznej, czyli produkcji energii elektrycznej ze słońca, one są różne w różnych momentach. Połączenia (energetyczne między krajami) są po to, żeby się wspierać - tłumaczyła.

Jak zauważyła, obecnie 16 procent energii elektrycznej w Polsce jest produkowanej z energii odnawialnej. - Można znacznie więcej - podkreśliła.

Rząd we wtorek przyjął projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie. Projekt dopuszcza możliwość powstania nowej elektrowni wiatrowej w odległości od istniejącego budynku mieszkalnego mniejszej niż przewiduje zasada 10H, ale nie mniej niż 500 metrów. Obecnie taka elektrownia nie może powstać w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości planowanej elektrowni wiatrowej. Zasada 10H została wprowadzona ustawą w 2016 roku.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP