Bezrobocie wciąż spada. "Przekroczyliśmy dotąd nieosiągalną granicę 900 tysięcy osób"

Z kraju

Jakie prawa ma pracownik podczas upałów?tvn24
wideo 2/5

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2019 roku wyniosła 5,3 procent i była o 0,1 punktu procentowego niższa niż miesiąc wcześniej - poinformował w czwartek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W czwartek MRPiPS poinformowało, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,3 proc. W maju była na poziomie 5,4 proc.

Bezrobocie ostatni raz na tak niskim poziomie było we wrześniu 1990 roku.

"Przekroczyliśmy dotąd nieosiągalną granicę 900 tys. osób bezrobotnych. Dokładnie 878,4 tys. osób pozostawało w Polsce bez pracy na koniec czerwca" - napisało na Twitterze MRPiPS. Z wpisu resortu dowiadujemy się również, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w czerwcu w porównaniu z majem o 27,6 tys. osób.

Ministerstwo poinformowało również, że spadek liczby bezrobotnych w czerwcu miał miejsce we wszystkich województwach.

"Duży wybór ofert"

- Na przestrzeni ostatnich 28 lat wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu jak obecnie - podkreślił wiceminister Szwed.

Pracodawcy w czerwcu zgłosili 101,9 tys. ofert pracy i aktywizacji zawodowej. - Jest duży wybór ofert pracy i to cieszy - powiedział Szwed.

Eksperci z mBank Research podkreślają, że "jest jednak jasne, że spadki bezrobocia wyraźnie hamują" i dodają, że to wyhamowanie można również zauważyć w przypadku zatrudniania i zatrudnienia.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, PAP