TVN24 Biznes | Z kraju

Kiedy miliardy z Unii trafią do Polski? Wiceminister podał termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o KPO
Mateusz Morawiecki o KPORMF FM
wideo 2/6
RMF FMMateusz Morawiecki o KPO

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że Polska jeszcze w tym roku otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy - stwierdził podczas Forum Ekonomicznym w Karpaczu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że negocjacje na temat polskiego KPO z Komisją Europejską na poziomie technicznym zostały zakończone.

Wiceminister powiedział, że obecnie nie ma żadnej informacji, że polski KPO został zablokowany, albo że Komisja ma dodatkowe oczekiwania wobec Polski. Dodał, że jeżeli jakieś uzupełnienia będą konieczne, to "jesteśmy otwarci, z pewną dozą wstrzemięźliwości".

KPO - wiceminister o pieniądzach z UE dla Polski

Podkreśli, że przedłużające się prace nad KPO mogą budzić niepokój, ale - jak powiedział - "mobilizujemy KE komisję, żeby zatwierdziła plan jeszcze we wrześniu". Zaznaczył też że nie ma "najmniejszych wątpliwości", że środki z Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzyma jeszcze w tym roku.

Według Budy, opóźnienie w zaakceptowaniu planu są konsekwencją opóźnienia w przyjęciu ustawy o ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej zasobów własnych Unii Europejskiej. Przypomniał, że Polska przyjęła ustawę ratyfikacyjną jako ostatni kraj w UE.

Wiceminister zapowiedział również, że "jutro, pojutrze, resort przedłoży do konsultacji społecznych projekt ustawy ", która określa szczegóły wdrażania zarówno środków z KPO jak i środków z budżetu UE na pespektywę finansową 2021- 2027.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wiceszef KE o polskim KPO

W poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis stwierdził, że w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO) wciąż znajdują się kwestie, które wymagają rozwiązania. 

- Wciąż są pewne sprawy wymagające rozwiązania w (polskim) planie, jesteśmy w ciągłym kontakcie z polskimi władzami. Są one zatem świadome kwestii, które powinny być rozwiązane, by zakończyć proces oceny. Przyglądamy się (też) sprawie wyższości prawa unijnego i jej potencjalnym implikacjom dla polskiego KPO - zaznaczył Dombrovskis.

Pieniądze z Funduszu Odbudowy

Większość państw należących do Unii Europejskiej dostała już zielone światło dla swoich planów odbudowy - wynika z zestawienia przygotowanego w ubiegłym tygodniu przez korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego. Do znacznej części z nich trafiły też już pierwsze wypłaty. Polska znalazła się wśród kilku państw, które wciąż czekają na akceptację dokumentu. Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to podstawa do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii.

Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział w środę, że podnoszone przez Polskę wątpliwości dotyczące nadrzędności prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym wstrzymują przekazanie pieniędzy z FO.

W ramach Funduszu Odbudowy dla Polski przewidziano w 57 mld euro. Polska nie wystąpiła o wszystkie środki - w KPO rząd wnioskuje o całość grantów (23,9 mld euro) i jedną trzecią dostępnych pożyczek (12,1 mld euro), zatem na akceptację KE czeka więc 36 mld euro - wyjaśnił Sokołowski.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Abrada / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości