Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z Unii Europejskiej na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Nie został jednak dotąd zatwierdzony przez Komisję Europejska. - Mamy stanowcze oczekiwanie, że Komisja zatwierdzi KPO Polski na początku września - powiedział w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
W Programie 1 Polskiego Radia Buda pytany był, czy spodziewane przez rząd zatwierdzenie polskiego KPO na początku września to plan rządu, czy KE.
KPO - kiedy zostanie zatwierdzony?
- Nie ma odpowiedzi KE, nie ma potwierdzeń w taki czy inny sposób, mamy takie oczekiwanie - powiedział Waldemar Buda. - Widzimy kalendarz prac KE, ECOFIN i Rady Europejskiej i widzimy, że tam jest miejsce, żeby również nasz plan (KPO - red.) zatwierdzić - dodał.
- To stanowcze oczekiwanie - wskazał i dodał, że termin dwóch miesięcy na zatwierdzenie KPO przez KE minął, podobnie jak zgoda Polski na wydłużenie tego terminu. - KE nie kieruje żadnych uwag do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby to zatwierdzić - ocenił wiceminister.
W ubiegłym tygodniu rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że nie ma ram czasowych, jeśli chodzi o termin ewentualnej decyzji KE w sprawie polskiego KPO. Ustalony z Polską termin na zatwierdzenie KPO minął jednak 1 sierpnia.
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock