TVN24 Biznes | Ze świata

Które państwa dostały już pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
Maciej
Sokołowski,
mp
Źródło:
TVN24
Kto dostał już pieniądze z Funduszu Odbudowy? Maciej Sokołowski wyjaśnia
Kto dostał już pieniądze z Funduszu Odbudowy? Maciej Sokołowski wyjaśniaTVN24
wideo 2/7
TVN24Kto dostał już pieniądze z Funduszu Odbudowy? Maciej Sokołowski wyjaśnia

Większość państw należących do Unii Europejskiej dostała już zielone światło dla swoich planów odbudowy - wynika z zestawienia przygotowanego przez korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego. Do znacznej części z nich trafiły też już pierwsze wypłaty. Polska znalazła się wśród kilku państw, które wciąż oczekują na akceptację dokumentu.

Krajowy Plan Odbudowy musi przygotować każde państwo członkowskie UE i przesłać do Komisji Europejskiej. Z opracowanego przez reportera TVN24 zestawienia wynika, że w przypadku 18 państw plan zyskał już akceptację Brukseli, a w przypadku 10 popłynęły już nawet pierwsze pieniądze.

Fundusz Odbudowy - kto dostał pieniądze?

Do których państw? Na liście są: Portugalia (wypłacono 2,2 mld euro), Niemcy (2,2 mld euro), Grecja (4 mld euro), Francja (5 mld euro), Dania (500 mln euro), Hiszpania (9 mld euro), Luksemburg (12 mln euro), Belgia (770 mln euro), Włochy (25 mld euro) oraz Litwa (289 mln euro).

Po akceptacji planu na pieniądze oczekują jeszcze: Słowacja, Łotwa, Austria, Słowenia, Chorwacja, Cypr, Irlandia oraz Czechy.

Komisja Europejska nie zatwierdziła do tej pory planów: Polski, Malty, Estonii, Rumunii, Szwecji, Finlandii oraz Węgier. Swoich planów odbudowy do tej pory nie przesłały Bułgaria i Holandia. Jak tłumaczyła niedawno Agencja Reutera, wynika to z powodu wyborów i ciągłych trudności w tworzeniu rządu.

Korespondent TVN24 Maciej Sokołowski zwraca uwagę na to, kiedy dane państwo wysłało KPO, a kiedy dostało na niego zgodę.

- Czechy i Irlandia wysłały plany miesiąc po Polsce, a już dawno mają zgodę. Ciekawym przykładem jest Litwa, która plan wysłała 2 tygodnie po Polsce, a już kilka tygodni temu dostała pieniądze. Patrząc na daty, widać też, że Polska i Węgry coraz bardziej odstają od reszty, bo oczekująca też na zgodę Finlandia wysłała plan miesiąc później niż Polska - wyjaśnia dziennikarz.

Dodaje, że "wypłacone kwoty to pierwsze transze z Funduszu Odbudowy, kolejne będą wypłacane cyklicznie, kilka razy w roku".

Fundusz Odbudowy - kto otrzymał już pieniądze?TVN24

Fundusz Odbudowy - miliardy dla Polski

Polska od maja czeka na zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W sumie do dyspozycji Polski z Funduszu Odbudowy w ramach dotacji i pożyczek ma być 57 miliardów euro. W KPO Polska zawnioskowała o wypłatę całości środków finansowych przekazywanych jako środki bezzwrotne (czyli 23,9 mld euro) oraz 12,1 mld euro z części pożyczkowej. To w sumie 36 mld euro.

Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział jednak w środę, że podnoszone przez Polskę wątpliwości dotyczące nadrzędności prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym wstrzymują przekazanie pieniędzy z FO.

- Polska jeszcze musi złożyć wyjaśnienia i odpowiedzieć na pytania, co dzieje się z sądownictwem, zasadą pierwszeństwa unijnego prawa nad prawem krajowym. Co do tego są wątpliwości, które ma komisarz odpowiedzialny za sprawy gospodarcze - wyjaśniał na antenie TVN24 Maciej Sokołowski.

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy.

Autor:Maciej Sokołowski, mp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: K - Photo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości