Otwarcie granic "nie wcześniej niż w połowie czerwca"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Turyści nad morzem
Turyści nad morzemTVN24
wideo 2/5
TVN24Turyści nad morzem

Wydaje się, że otwarcie granic nastąpi nie wcześniej niż w połowie czerwca - powiedziała w Radiu Zet wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - To także będzie zależało od tego, ile będzie przypadków zachorowań w Polsce i ile będzie u naszych sąsiadów - wyjaśniała.

- To o czym myślę, że możemy powiedzieć to to, że zależałoby nam bardzo na tym, aby w sytuacji, w której epidemia jest opanowana, wskaźnik emisji poziomej jest poniżej 1 i są to nasi sąsiedzi, wówczas chcielibyśmy móc te granice otworzyć, aby otworzyć ten tak zwany mały ruch graniczny - wskazała wicepremier.

- Ale prosimy jeszcze o cierpliwość. To jest operacja na żywym organizmie i to wymaga analizy danych i roztropnych, rozważnych decyzji - dodała Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MR zwróciła uwagę, że dyskusja na temat otwarcia granic toczy się również w Komisji Europejskiej.

- Słyszeliśmy w ubiegłym tygodniu dyskusję na forum Komisji Europejskiej dwóch komisarzy, którzy reprezentowali odmienne stanowisko. Z jednej strony stanowisko pani komisarz Vestager, komisarz do spraw konkurencyjności, która mówi o tym, że turystyka musi wrócić na wakacje do Europy, że możemy spodziewać się otwarcia granic mniej więcej w połowie czerwca. Mówi się o 14-15 czerwca. Z drugiej strony, drugi komisarz wspomina, że to za wcześnie, by dziś o tym mówić, ponieważ stan epidemiczny w różnych państwach jest różny - mówiła wicepremier Emilewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Kontrole na granicach przedłużone

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej zostały w Polsce wprowadzone 15 marca tego roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 12 maja 2020 roku kontrole przedłużono do 12 czerwca br.

Straż graniczna podała, że granicę wewnętrzną można przekraczać:

- na granicy z Niemcami: przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą; w ruchu pieszym: Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą,

- na granicy z Litwą: Budzisko, Ogrodniki,

- na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne,

- na granicy z Czechami: przez przejścia drogowe - Cieszyn, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz w: Wiechowicach - od poniedziałku do piątku w godz.: 5:00–7:00,13:00-14:00, 21:00–23:00, Pietrowicach - od poniedziałku do piątku w godz.: 7:00–9:00, 14:00–15:00, 20:00–22:00, Boboszowie - od poniedziałku do niedzieli w godz.: 4:00 – 8:00, 12:00 – 16:00, 20:00 – 24:00, Zawidowie - od poniedziałku do niedzieli w godz.: 4:00 – 8:00, 12:00 – 16:00, 20:00 – 24:00.

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce (tylko w ruchu pieszym).

Obowiązkowa kwarantanna

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 maja, w czasie trwania epidemii osoby przyjeżdżające do Polski muszą: przekazać na granicy informację na temat miejsca zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna przekazuje te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym. Tak jak dotychczas osoba przekraczająca granicę musi przejść dwutygodniową kwarantannę.

Są jednak wyjątki. Zgodnie z rozporządzeniem z takiej kwarantanny zwolnione są między innymi: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy mają gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Pracownicy przekraczający granicę muszą jednak udowodnić, że są zatrudnieni na przykład w Niemczech. Zgodnie z rozporządzeniem w wyjątkowych sytuacjach sanepid może skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości