TVN24 Biznes | Z kraju

Praca zdalna w administracji publicznej. Opublikowano rozporządzenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier: musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie było
Premier: musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie byłoTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier: musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie było

Pracę zdalną w administracji publicznej oraz wprowadzenie możliwości wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, które w piątek opublikowano w Dzienniku Ustaw. Przepisy dotyczące urzędów wejdą w życie w najbliższy poniedziałek, 24 stycznia.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 21 stycznia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Zgodnie z nowelizacją grupa podmiotów uprawnionych do wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 zostanie rozszerzona o apteki ogólnodostępne. Będą one miały możliwość wystawianie zlecenia wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2 oraz przekazywanie danych o wynikach tych testów do systemu teleinformatycznego stanowiącego moduł Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus. Praca zdalna

W rozporządzeniu zapisano także, że do dnia 28 lutego 2022 roku w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Wyjątek stanowią jednostki organizacyjne sądów i prokuratury oraz uczelni.

"Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna dla zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek, 24 stycznia 2022 roku. Wyjątkiem są przepisy dotyczące wykonywania testów w aptekach, które wejdą w życie 27 stycznia 2022 roku.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 36 665 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższy dzienny raport od początku epidemii COVID-19 w Polsce. Resort przekazał też, że zmarło 248 osób chorujących na COVID-19.

Aktualnie wydany przez sanepid nakaz przebywania na kwarantannie obejmuje prawie 750 tysięcy Polaków, czyli prawie co pięćdziesiątego obywatela (1,96 procent). W porównaniu z czwartkowym raportem liczba osób na kwarantannie zwiększyła się o ponad 128 tysięcy - nigdy wcześniej nie było takiego wzrostu.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości