TVN24 Biznes | Z kraju

Jacek Kurski ponownie na czele telewizji państwowej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jacek Kurski po raz drugi wziął ślub kościelny
Jacek Kurski po raz drugi wziął ślub kościelnyTVN24
wideo 2/3
TVN24Jacek Kurski po raz drugi wziął ślub kościelny

Od 7 sierpnia bieżącego roku pełnienie obowiązków prezesa zarządu telewizji państwowej zostanie powierzone Jackowi Kurskiemu - poinformowało w piątek Centrum Informacji TVP.

Jak wskazano w komunikacie, decyzja ma związek "z rozpoczynającym się 27 lipca urlopem p.o. prezesa Zarządu TVP Macieja Łopińskiego oraz złożeniem przez niego rezygnacji z czasowego pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zmiana prezesa

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki telewizji państwowej od 8 stycznia 2016 roku do początku marca tego roku, kiedy z tej funkcji odwołała go Rada Mediów Narodowych.

Według nieoficjalnych doniesień odwołanie Kurskiego było warunkiem prezydenta, by podpisać ustawę przyznającą mediom państwowym niemal 2 miliardy złotych. Prezydent złożył podpis w ostatnim dniu, kiedy mógł podjąć decyzję w sprawie ustawy.

Kilka godzin wcześniej, Kurski w liście opublikowanym na Twitterze "oddał się do dyspozycji" głowy państwa. Jeszcze tego samego dnia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził korespondencyjne głosowanie nad odwołaniem Kurskiego. Uchwałę w tej sprawie poparło wszystkich pięciu członków RMN.

Na miejsce Kurskiego rada nadzorcza spółki delegowała 10 marca Macieja Łopińskiego jako pełniącego obowiązki prezesa zarządu. Kurski został wtedy doradcą zarządu telewizji państwowej.

Pod koniec maja Rada Mediów Narodowych ponownie powołała Jacka Kurskiego do Zarządu TVP.

Spotkanie w Sejmie

W ubiegłą środę Jacek Kurski wziął udział w spotkaniu w gabinecie wicemarszałka Sejmu i jednocześnie przewodniczącego klubu PiS Ryszarda Terleckiego. - To było spotkanie ekspertów od polityki. Chodziło o to, co powinniśmy robić w najbliższych latach, żeby znów wygrać wybory - powiedział "Wyborczej" Ryszard Terlecki. W spotkaniu wzięli także udział między innymi wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.

W swoim stanowisku specjalna misja OBWE, która przyglądała się wyborom prezydenckim w Polsce poinformowała, że obywaj kandydaci mogli swobodnie prowadzić kampanię, jednak ogólna wrogość, groźby wobec mediów, retoryka nietolerancji oraz przypadki nadużyć zasobów państwowych umniejszyły całości procesu.

Jak wskazano, "mimo posiadania mandatu prawnego do zapewnienia otwartych i pluralistycznych radia i telewizji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie monitorowała przed drugą turą sprawozdań medialnych poświęconych kampanii".

"Ustalenia kilku grup społeczeństwa obywatelskiego, które monitorowały media podczas kampanii, są zgodne z oceną Misji ODIHR z pierwszej rundy, zgodnie z którą telewizja publiczna nie wywiązała się z prawnego obowiązku bycia bezstronną, a relacje TVP zdecydowanie sprzyjały urzędującemu Prezydentowi" - napisano w ocenie.

Ślub

Jacek Kurski w miniony weekend wziął ślub kościelny w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Zarówno dla Kurskiego, jak i dla Joanny Klimek, długoletniej pracowniczki TVP, był to ponowny ślub kościelny. Kurski ma troje dzieci z poprzedniego małżeństwa, które trwało dwie dekady. Z Joanną Klimek wziął ślub cywilny się w 2018 roku.

Wśród zaproszonych gości byli prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Obecni byli także europosłowie PiS: Dominik Tarczyński, Beata Mazurek i Beata Szydło.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości