Megafuzja Orlenu z PGNiG coraz bliżej. Rząd daje zielone światło

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Marek Belka o zysku Orlenu i połączeniu z Lotosem
Marek Belka o zysku Orlenu i połączeniu z LotosemTVN24
wideo 2/6
TVN24Marek Belka o zysku Orlenu i połączeniu z Lotosem

Podczas posiedzenia w poniedziałek Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Orlenu z PGNiG - wynika z komunikatu zamieszczonego na rządowych stronach. Walne zgromadzenie PKN Orlen w sprawie fuzji z PGNiG jest zaplanowane na 28 września.

Fuzja Orlenu z PGNiG

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

PGNiG zwołało na 10 października walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z PKN Orlen. Z kolei walne PKN Orlen w sprawie fuzji z PGNiG odbędzie się 28 września.

"Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano w komunikacie po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Warunkowa zgoda UOKiK

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Także w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację tego środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości