Minister finansów: głosowanie przeciw byłoby samobójczym posunięciem

Źródło:
Financial Times, PAP
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w worku
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w workuTVN24
wideo 2/5
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w workuTVN24

Głosowanie przeciwko ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy byłoby samobójczym posunięciem - ocenił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński. - Nie będziemy w stanie pozyskać tak dużych środków finansowych poza Unią Europejską przy takim oprocentowaniu długu - dodał.

Minister finansów zaapelował do wszystkich partii politycznych o głosowanie za ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Sprzeciw może słono kosztować

"Procedowanie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy grozi wywołaniem kryzysu politycznego w Warszawie, gdyż jedna z partii (Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - red.) wchodząca w skład konserwatywno-nacjonalistycznej koalicji rządzącej zapowiedziała, że będzie głosować w parlamencie przeciwko. Nasuwa to pytania o przyszłość rządu Zjednoczonej Prawicy" - czytamy w publikacji zamieszczonej na stronie internetowej "Financial Times".

Dziennik zauważa, że nieprzyjęcie przez Polskę unijnego funduszu mogłoby teoretycznie wstrzymać wypłatę miliardów euro pozostałym państwom członkowskim, niwecząc jednocześnie nadzieje na wsparcie europejskiej gospodarki po kryzysie związanym z koronowirusem. Polska ma otrzymać z funduszu dotacje i pożyczki w wysokości 58 mld euro.

- Ostatecznie wszyscy politycy dostrzegą konieczność sięgnięcia po te fundusze. Wymagają tego polska gospodarka i inne gospodarki w Europie - powiedział dziennikowi Tadeusz Kościński.

- Głosowanie przeciwko ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy byłoby więc samobójczym posunięciem - ocenił. - Nie będziemy w stanie pozyskać tak dużych środków finansowych poza Unią Europejską przy takim oprocentowaniu długu - dodał.

Jeżeli Solidarna Polska nie zmieni zdania, rząd, który ma minimalną większość w Sejmie, będzie musiał przegłosować ratyfikację Funduszu Odbudowy przy pomocy głosów opozycji.

"Główne ugrupowanie opozycyjne, Koalicja Obywatelska, zakłada możliwość głosowania przeciwko ratyfikacji, jeśli rząd nie da gwarancji, że pieniądze z Funduszu Odbudowy zostaną wydane sprawiedliwie" - czytamy w dzienniku. "Financial Times" zauważa jednak, że posłowie Lewicy deklarują, że najprawdopodobniej będą głosować za przyjęciem ustawy. "Ich poparcie wystarczy, aby ratyfikować fundusz" - pisze gazeta.

"Polska wciąż negocjuje z Komisją Europejską, na temat sposobu wydania środków z Funduszu Odbudowy i reform gospodarczych i administracyjnych, od których może być uzależnione przyznanie środków" - czytamy.

W wywiadzie Kościński skarżył się, że Bruksela żąda szeregu zobowiązań do wprowadzenia reform, z których niektóre nie są istotne dla przyspieszenia ożywienia gospodarczego. Wymienił między innymi podniesienie wieku emerytalnego i wprowadzenie zmian w sądownictwie. - To jest jak ciągła zmiana reguł gry - ocenił.

"Chcemy, aby ludzie zaczęli wydawać pieniądze"

"Warszawa przygotowuje też inne projekty, które mają pobudzić konsumpcję i inwestycje po zakończeniu pandemii" - pisze dziennik, odnosząc się do Nowego Ładu. - Chcemy, aby ludzie zaczęli wydawać pieniądze, co ożywi gospodarkę - powiedział Kościński.

"Kościński jest optymistyczny, jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze Polski, mimo wzrostu liczby zakażeń w ostatnich tygodniach i groźby przeciążenia krajowego systemu ochrony zdrowia" - pisze dziennik.

Wskazał na "konserwatywną” prognozę rządu, według której w 2021 roku PKB Polski wzrośnie o 4 proc., po spadku o 2,8 procent w zeszłym roku. - Nasze bezrobocie jest nadal najniższe w Europie - powiedział minister. Dodał, że produkcja i eksport zaliczyły znaczące odbicie, a turystyka nie odgrywa tak dużej roli w polskiej gospodarce, jak w innych krajach UE.

Minister stwierdził, ze Polska była dość "pobłażliwa" w porównaniu z niektórymi sąsiadami, jeżeli chodzi o łagodzenie restrykcji w połowie lutego. Jego zdaniem jednak wskaźnik zakażeń już wkrótce ulegnie "dramatycznemu spadkowi".

Fundusz Odbudowy

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Projekt KPO został opublikowany przez rząd w marcu, niedawno zakończyły się jego konsultacje społeczne.

Jednak, aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Rząd zajmował się już projektem ustawy w sprawie ratyfikacji tej decyzji, jednak nie został przyjęty. Premier Mateusz Morawiecki mówił później, że odbyła się jedynie dyskusja w tej sprawie. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że projekt zostanie przyjęty w ciągu kilku tygodni i trafi wówczas do Sejmu.

- Spodziewam się, że około połowy kwietnia rząd może zająć się projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE; również na kwietniowym posiedzeniu ustawą zająłby się Sejm - powiedział kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller.

Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych sprzeciwia się jeden z koalicjantów Zjednoczonej Prawicy - Solidarna Polska. Politycy SP, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości. Według nich, ratyfikacja będzie oznaczać zgodę na zaciąganie przez Unię Europejską zobowiązań finansowych, które Polska będzie musiała "żyrować na poczet innych państw" oraz spowoduje przesunięcie "gigantycznej części decyzyjności z Warszawy do Brukseli".

W minionym tygodniu, po decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który wstrzymał ratyfikację zasobów własnych przez Niemcy, Ziobro zaapelował o wstrzymanie ratyfikacji również przez polski rząd. Lider SP zaapelował też o "debatę z udziałem ekspertów".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany czy jeśli Solidarna Polska zagłosuje przeciw lub wstrzyma się podczas głosowania w tej sprawie, to czy nadal będzie trwała koalicja rządząca, odparł, że będzie to zależeć od wyniku głosowania.

- Jeśli przegramy to głosowanie, to nie. Groźne są sprzeciwy prowadzące do porażki. I z nich trzeba wyciągać wnioski - podkreślił urzędujący wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa.

Z kolei były polski premier, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk mówił w piątek w TVN24 w kontekście zachowania opozycji w tej sprawie, że głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy "można powtarzać" i nie musi to być jedno głosowanie.

- Opozycja powinna w sposób twardy i bardzo solidarny wymagać od rządu i od PiS, by przedstawił wiarygodny projekt tego całego programu odbudowy. Z gwarancjami, że te pieniądze nie będą rozkradane tak, jak są dzisiaj rozkradane - powiedział.

"Opozycja powinna solidarnie, bardzo twardo postawić warunki"
"Opozycja powinna solidarnie, bardzo twardo postawić warunki"TVN24

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: Financial Times, PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną drugiego stopnia wynoszącą około 2,5 miliona złotych. Oto liczby, które padły 29 kwietnia 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 29 kwietnia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Finanse domowe w nieładzie, opóźnienia w płatnościach, dziwne zakupy. Kiedy odpowiedzialna wcześniej osoba zaczyna nieostrożnie podchodzić do kwestii finansowych, może to być oznaka niezdiagnozowanej demencji - ostrzega CNN. - Nigdy pojedynczy objaw nie może świadczyć o procesie chorobowym, ale może być sygnałem alarmującym - podkreśliła Karolina Jurga, autorka poradnika o demencji.

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

Źródło:
TVN24+

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media