Minister finansów: głosowanie przeciw byłoby samobójczym posunięciem

Źródło:
Financial Times, PAP
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w worku
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w workuTVN24
wideo 2/5
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w workuTVN24

Głosowanie przeciwko ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy byłoby samobójczym posunięciem - ocenił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński. - Nie będziemy w stanie pozyskać tak dużych środków finansowych poza Unią Europejską przy takim oprocentowaniu długu - dodał.

Minister finansów zaapelował do wszystkich partii politycznych o głosowanie za ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Sprzeciw może słono kosztować

"Procedowanie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy grozi wywołaniem kryzysu politycznego w Warszawie, gdyż jedna z partii (Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - red.) wchodząca w skład konserwatywno-nacjonalistycznej koalicji rządzącej zapowiedziała, że będzie głosować w parlamencie przeciwko. Nasuwa to pytania o przyszłość rządu Zjednoczonej Prawicy" - czytamy w publikacji zamieszczonej na stronie internetowej "Financial Times".

Dziennik zauważa, że nieprzyjęcie przez Polskę unijnego funduszu mogłoby teoretycznie wstrzymać wypłatę miliardów euro pozostałym państwom członkowskim, niwecząc jednocześnie nadzieje na wsparcie europejskiej gospodarki po kryzysie związanym z koronowirusem. Polska ma otrzymać z funduszu dotacje i pożyczki w wysokości 58 mld euro.

- Ostatecznie wszyscy politycy dostrzegą konieczność sięgnięcia po te fundusze. Wymagają tego polska gospodarka i inne gospodarki w Europie - powiedział dziennikowi Tadeusz Kościński.

- Głosowanie przeciwko ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy byłoby więc samobójczym posunięciem - ocenił. - Nie będziemy w stanie pozyskać tak dużych środków finansowych poza Unią Europejską przy takim oprocentowaniu długu - dodał.

Jeżeli Solidarna Polska nie zmieni zdania, rząd, który ma minimalną większość w Sejmie, będzie musiał przegłosować ratyfikację Funduszu Odbudowy przy pomocy głosów opozycji.

"Główne ugrupowanie opozycyjne, Koalicja Obywatelska, zakłada możliwość głosowania przeciwko ratyfikacji, jeśli rząd nie da gwarancji, że pieniądze z Funduszu Odbudowy zostaną wydane sprawiedliwie" - czytamy w dzienniku. "Financial Times" zauważa jednak, że posłowie Lewicy deklarują, że najprawdopodobniej będą głosować za przyjęciem ustawy. "Ich poparcie wystarczy, aby ratyfikować fundusz" - pisze gazeta.

"Polska wciąż negocjuje z Komisją Europejską, na temat sposobu wydania środków z Funduszu Odbudowy i reform gospodarczych i administracyjnych, od których może być uzależnione przyznanie środków" - czytamy.

W wywiadzie Kościński skarżył się, że Bruksela żąda szeregu zobowiązań do wprowadzenia reform, z których niektóre nie są istotne dla przyspieszenia ożywienia gospodarczego. Wymienił między innymi podniesienie wieku emerytalnego i wprowadzenie zmian w sądownictwie. - To jest jak ciągła zmiana reguł gry - ocenił.

"Chcemy, aby ludzie zaczęli wydawać pieniądze"

"Warszawa przygotowuje też inne projekty, które mają pobudzić konsumpcję i inwestycje po zakończeniu pandemii" - pisze dziennik, odnosząc się do Nowego Ładu. - Chcemy, aby ludzie zaczęli wydawać pieniądze, co ożywi gospodarkę - powiedział Kościński.

"Kościński jest optymistyczny, jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze Polski, mimo wzrostu liczby zakażeń w ostatnich tygodniach i groźby przeciążenia krajowego systemu ochrony zdrowia" - pisze dziennik.

Wskazał na "konserwatywną” prognozę rządu, według której w 2021 roku PKB Polski wzrośnie o 4 proc., po spadku o 2,8 procent w zeszłym roku. - Nasze bezrobocie jest nadal najniższe w Europie - powiedział minister. Dodał, że produkcja i eksport zaliczyły znaczące odbicie, a turystyka nie odgrywa tak dużej roli w polskiej gospodarce, jak w innych krajach UE.

Minister stwierdził, ze Polska była dość "pobłażliwa" w porównaniu z niektórymi sąsiadami, jeżeli chodzi o łagodzenie restrykcji w połowie lutego. Jego zdaniem jednak wskaźnik zakażeń już wkrótce ulegnie "dramatycznemu spadkowi".

Fundusz Odbudowy

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Projekt KPO został opublikowany przez rząd w marcu, niedawno zakończyły się jego konsultacje społeczne.

Jednak, aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Rząd zajmował się już projektem ustawy w sprawie ratyfikacji tej decyzji, jednak nie został przyjęty. Premier Mateusz Morawiecki mówił później, że odbyła się jedynie dyskusja w tej sprawie. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że projekt zostanie przyjęty w ciągu kilku tygodni i trafi wówczas do Sejmu.

- Spodziewam się, że około połowy kwietnia rząd może zająć się projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE; również na kwietniowym posiedzeniu ustawą zająłby się Sejm - powiedział kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller.

Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych sprzeciwia się jeden z koalicjantów Zjednoczonej Prawicy - Solidarna Polska. Politycy SP, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości. Według nich, ratyfikacja będzie oznaczać zgodę na zaciąganie przez Unię Europejską zobowiązań finansowych, które Polska będzie musiała "żyrować na poczet innych państw" oraz spowoduje przesunięcie "gigantycznej części decyzyjności z Warszawy do Brukseli".

W minionym tygodniu, po decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który wstrzymał ratyfikację zasobów własnych przez Niemcy, Ziobro zaapelował o wstrzymanie ratyfikacji również przez polski rząd. Lider SP zaapelował też o "debatę z udziałem ekspertów".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany czy jeśli Solidarna Polska zagłosuje przeciw lub wstrzyma się podczas głosowania w tej sprawie, to czy nadal będzie trwała koalicja rządząca, odparł, że będzie to zależeć od wyniku głosowania.

- Jeśli przegramy to głosowanie, to nie. Groźne są sprzeciwy prowadzące do porażki. I z nich trzeba wyciągać wnioski - podkreślił urzędujący wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa.

Z kolei były polski premier, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk mówił w piątek w TVN24 w kontekście zachowania opozycji w tej sprawie, że głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy "można powtarzać" i nie musi to być jedno głosowanie.

- Opozycja powinna w sposób twardy i bardzo solidarny wymagać od rządu i od PiS, by przedstawił wiarygodny projekt tego całego programu odbudowy. Z gwarancjami, że te pieniądze nie będą rozkradane tak, jak są dzisiaj rozkradane - powiedział.

"Opozycja powinna solidarnie, bardzo twardo postawić warunki"
"Opozycja powinna solidarnie, bardzo twardo postawić warunki"TVN24

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: Financial Times, PAP

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters