TVN24 Biznes | Z kraju

Ceny na stacjach mogą spaść nawet o 70 groszy. Eksperci o nowym pomyśle rządu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki: wysyłamy kolejne pismo do KE ws. zmniejszenia VAT na paliwa (wideo z 14 grudnia 2021)
Morawiecki: wysyłamy kolejne pismo do KE ws. zmniejszenia VAT na paliwa (wideo z 14 grudnia 2021)TVN24
wideo 2/10
TVN24Morawiecki: wysyłamy kolejne pismo do KE ws. zmniejszenia VAT na paliwa

Mateusz Morawiecki zapowiedział w wywiadzie dla Interii, że rząd przedstawi drugą odsłonę tarczy antyinflacyjnej. Ma ona zakładać obniżenie stawki VAT na paliwa z 23 procent do 8 proc. Po zapowiadanej obniżce VAT na paliwa ceny benzyny i oleju napędowego mogłyby spaść o ok. 70 gr na litrze – ocenili w piątek analitycy BM Reflex. Wskazali, że w tym tygodniu średnie ceny paliw spadły od 1 do 3 gr na litrze. W następnym tygodniu powinny utrzymać się blisko aktualnych poziomów.

W wywiadzie dla Interii premier powiedział, że elementem drugiego pakietu antyinflacyjnego będzie obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. na pół roku, co będzie kosztowało budżet ok. 1,5 mld zł kwartalnie. - Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 procent na 8 procent, co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 złotych. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 roku litr kosztował już ponad 6 złotych. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do około 5,70 złotego, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy - mówił premier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wpływ obniżki VAT-u na ceny na stacjach

Jak podał BM Reflex, początek stycznia utrwala niższe ceny paliw na stacjach: na części z nich nie zanotowano zmian w stosunku do końca roku, a na części pogłębienie spadków. Analitycy firmy poinformowali, że średnie ceny paliw w tym tygodniu spadły od 1 do 3 groszy na litrze i w środę 5 stycznia wynosiły odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 – 5,73 zł/l (-1 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (-2 gr/l), dla oleju napędowego – 5,75 zł/l (-1 gr/l) i autogazu – 3,16 zł/l (-3 gr/l).

Analitycy przewidują, że w następnym tygodniu ceny paliw powinny utrzymać się blisko aktualnych poziomów, niezależnie od poziomów cen na rynku hurtowym. Jednocześnie podkreślili, że rośnie ryzyko podwyżek, spowodowane wzrostem cen ropy Brent do poziomu powyżej 80 USD/bbl.

"Jeśli notowane w pierwszym tygodniu stycznia podwyżki cen hurtowych będą kontynuowane, to za kilka – kilkanaście dni ceny paliw na stacjach mogą zacząć rosnąć" – ocenili.

Dodali, że szansą na niższe ceny paliw na stacjach staje się zapowiedź obniżenia stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się automatycznie na obniżkę cen paliw na stacjach.

"Przy obecnym poziomie cen hurtowych ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego mogłyby spaść o około 70 groszy na litrze" – stwierdzili analitycy.

Autor:/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości