Ceny gazu w Polsce. Jest decyzja urzędu w sprawie nowych taryf

Z kraju

Prezes PGNiG o umowie na dostawy amerykańskiego gazutvn24
wideo 2/7

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost cen gazu o 2,5 procent w taryfach dla gospodarstw domowych spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) Obrót Detaliczny oraz jednoczesny spadek opłat dystrybucyjnych. W rezultacie rachunki za gaz pozostaną w 2019 roku bez większych zmian.

Jak poinformował w piątek URE, PGNiG OD - największy sprzedawca gazu w Polsce - wnioskowało o wzrost cen gazu w taryfie na 2019 r. o 2,5 proc., argumentując to rosnącymi kosztami zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Taryfa na tym poziomie została zatwierdzona przez Prezesa URE.

Stawki za dystrybucję

Z kolei stawki Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) – spółki z grupy PGNiG, największego krajowego dystrybutora dostarczającego gaz do prawie 7 mln odbiorców - spadają średnio o 5 proc. dla wszystkich rodzajów paliwa gazowego.

Jak poinformował URE, spadek opłat nie zagraża realizacji zaplanowanych przez przedsiębiorstwo PSG projektów inwestycyjnych, które obejmują m.in. rozbudowę systemu dystrybucyjnego i gazyfikację "białych plam" na mapie Polski.

Z drugiej strony regulator ocenił, że obniżka opłat da możliwość skorzystania odbiorcom tej spółki z bardzo dobrych wyników finansowych osiąganych przez firmę w ostatnich latach.

Rachunki bez większych zmian

W ocenie URE w końcowym rozrachunku wzrost cen gazu zostanie zneutralizowany spadkiem opłat dystrybucyjnych. W efekcie łączne płatności za gaz dla odbiorców w gospodarstwach domowych, dla średnich poziomów zużycia w kraju, pozostaną na poziomie zbliżonym do dotychczasowego. "Mimo że ceny gazu w taryfie na 2019 r. wzrastają to i tak będą one niższe o ok. 11 proc. niż w 2015 r." - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes URE Maciej Bando. Urząd przypomniał, że po 2015 r. kilkukrotnie zatwierdzał bowiem obniżki cen paliwa gazowego.

Jak dodano w komunikacie, o terminie wprowadzenia taryfy w życie decydują przedsiębiorstwa, przy czym najwcześniej nowe ceny mogą zostać wprowadzone po 14, a najpóźniej po 45 dniach od opublikowania decyzji szefa URE.

Regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa nie będą zwlekać z wprowadzeniem w życie korzystnych dla konsumentów zmian. Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2019 roku.

Nowe stawki od 15 lutego

W komunikacie PGNiG czytamy, że koszty transportu gazu stanowią około jedną trzecią wysokości rachunku, a koszty samego paliwa około dwie trzecie jego wysokości. "Zatwierdzone zmiany taryf oznaczają więc, że prawie 6,5 miliona gospodarstw domowych, które są klientami PGNiG Obrót Detaliczny, korzystających z gazu do przygotowywania posiłków, do ogrzewania wody, jak i do ogrzewania domów, otrzyma rachunki za gaz w praktycznie niezmienionej wysokości w stosunku do rachunków z drugiej połowy 2018 roku – oczywiście przy założeniu, że zużyją tę samą ilość gazu" - napisała spółka.

Jak dodano, nowe taryfy mają obowiązywać od 15 lutego do końca grudnia 2019 roku.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock