"To jest na pewno największy kryzys w historii"

Źródło:
TVN24
Joanna Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku energetycznym
Joanna Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku energetycznymTVN24
wideo 2/9
Joanna Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku energetycznymTVN24

Jeśli chodzi o rynek energii w kontekście zimy, to wzrost cen dopiero przed nami - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 prezeska zarządu Forum Energii dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Zdaniem byłego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego nadchodzący okres jesienno-zimowy będzie wyjątkowy ze względu na "niezwykle wysoki, nieznany od końca drugiej wojny światowej, poziom cen węgla i surowców energetycznych".

- Myślę, że jeżeli patrzymy na rynek energii, który szczególną presję będzie odczuwał zimą (...), to wzrost cen dopiero przed nami - powiedziała w TVN24 Joanna Maćkowiak-Pandera. Zdaniem prezeski zarządu Forum Energii w związku z tym szczyt inflacji nastąpi wiosną.

Jerzy Markowski mówił w "Faktach po Faktach", że "ceny energii są ważnym i znaczącym czynnikiem inflacjogennym". - One mają bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o inflację w kraju. Dlatego wróżę tutaj niestety źle. Przewiduje tutaj inflację powyżej 20 procent i to w wyliczeniach oficjalnych - mówił. - Będzie na to miała wpływ przede wszystkim wysoka cena energii elektrycznej, która (wcale) nie będzie konsekwencją kosztów jej produkcji w Polsce - stwierdził.

"Panika, bardzo dużo spekulacji" na rynku

Joanna Maćkowiak-Pandera stwierdziła, że "w tej chwili widzimy dużą panikę" na rynku. - W tle tej trudnej sytuacji, związanej z ograniczaniem dostaw gazu, węgla, ropy z Rosji, za tym idzie też panika, bardzo dużo spekulacji. Rynek energetyczny się właściwie rozregulował, to jest bardzo wrażliwy rynek - powiedziała.

Przyznała jednocześnie, że "kupujemy na zapas wiele rzeczy, bo staramy się zabezpieczyć". - Staramy się kupić więcej węgla, gazu, ropy, aby wypełnić magazyny. Myślę, że gromadzenie zapasów jest słuszną strategią w sytuacji, gdy część magazynów UE jest po prostu niewypełniona do końca - oceniła. - Trudno się zachowywać inaczej, to są zupełnie nowe wyzwania, z którymi naprawdę pół roku, czy rok temu naprawdę nie myśleliśmy, że będziemy mieli z nimi do czynienia - powiedziała.

Według prezeski zarządu Forum Energii "to jest na pewno największy kryzys w historii". - To jest bardzo ważne, jak będziemy reagować. Myślę, że reagujemy w dużym stopniu (jako państwo - red.) udając, że nic się nie dzieje. To jest duże ryzyko, że chociażby przemysł, który w tej chwili zużywa ponad 40 procent gazu, nie będzie odpowiednio przygotowany. Musimy mieć plany redukcji zapotrzebowania właśnie na energię elektryczną, na gaz, też na węgiel, aby dla wszystkich starczyło - tłumaczyła.

Ceny prądu

Jerzy Markowski, pytany o możliwe wzrosty stawek za prąd, przypomniał, że na podwyżki taryf dla gospodarstw domowych "zgodę musi wydać Urząd Regulacji Energetyki". - To jest zgoda, która przede wszystkim jest oparta o pewną świadomą odpowiedzialność polityczną z tytułu dostępności tej energii dla kupującego - zaznaczył.

Zdaniem byłego wiceministra gospodarki nadchodzący okres jesienno-zimowy będzie wyjątkowy ze względu na "niezwykle wysoki, nieznany od końca drugiej wojny światowej poziom cen węgla i surowców energetycznych". - To spowoduje, że nośniki energetyczne, zwłaszcza węgiel kamienny, staną się niedostępne dla bardzo wielu ludzi, którzy muszą go kupić - zauważył.

- Od końca lat 70. zdemoralizowaliśmy się dostępnością energii w Polsce. My mieliśmy jej za dużo, jak na własne potrzeby - mówił. Zwrócił uwagę na takie kwestie, jak niewybudowana elektrownia jądrowa, zamykanie kopalń, utrudnianie rozwoju energetyki odnawialnej. - To wszystko było możliwe do momentu, gdy energii nie brakowało, a jej teraz zabraknie. To wielkie wyzwanie polityczne, także dla klasy rządzącej - ocenił.

Z OZE "na pewno byłoby nam łatwiej"

Joanna Maćkowiak-Pandera pytana o to, czy większe inwestycje w odnawialne źródła energii sprawiłyby, że byłoby nam łatwiej, odpowiedziała: "na pewno byłoby nam łatwiej".

- Odnawialne źródła energii to energia wolności. Nie płacimy za paliwo, jakim jest słońce, energia słoneczna czy wiatrowa. To są paliwa, które są za darmo. My jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym spala się tyle węgla w gospodarstwach domowych. Nie ma drugiego takiego kraju. Płacimy za to zanieczyszczonym powietrzem - mówiła.

Zwróciła uwagę, że "cała narracja o tanim węglu doprowadziła do tego, że zaniedbaliśmy kompletnie ten obszar gospodarstw domowych". - My nie zauważyliśmy tego, co się dzieje na świecie. Na pewno węgiel lata temu był surowcem, który przyczynił się do naszego rozwoju, to było nasze gospodarcze bogactwo. Świat się jednak zmienia. Epoka kamienia łupanego nie skończyła się dlatego, że zabrakło kamienia - powiedziała.

Jak podkreślała, "odnawialne źródła energii są popularnym na całym świecie źródłem energii, możemy czerpać z tego, że inne kraje, jak Niemcy, Hiszpania, Francja zapłaciły za rozwój tych technologii". - One są tanie, konkurencyjne. Powinniśmy rozwijać sieci, oszczędzać energię i starać się jak najszybciej przejście na odnawialne źródła energii - mówiła.

Jerzy Markowski powiedział natomiast, że w ostatnich latach "motywowani argumentacją energetyczną, odchodziliśmy od węgla". - Pławiąc się w dostatku energetycznym, z całym spokojem, eliminowaliśmy węgiel z polskiego rynku paliw energetycznych, nie budując alternatywy, żadnego substytutu - zaznaczył.

- Jako Ślązakowi wypada mi powiedzieć, że na poziomie około 10-12 milionów ton zastąpiliśmy śląski węgiel węglem rosyjskim. Teraz okazało się, że dla tego węgla rosyjskiego nie mamy alternatywnych dostaw. Węgiel, który będzie do Polski przypływał i przypływa z Mozambiku, RPA, Australii, gdzie tylko chcemy, to nie jest węgiel gruby, który nadaje się do spalania w indywidualnych piecach. Zastąpiliśmy węgiel śląski rosyjskim, a teraz węgiel rosyjski najprawdopodobniej zastąpimy "śmieciami", z całym dramatem ekologicznym włącznie - podsumował.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ile powinna wynosić miesięczna pensja do ręki, przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym, aby można było mówić o godnym życiu? Takie pytanie zadaliśmy w sondażu opinii publicznej. I mamy kilka wniosków.

Ile pieniędzy oznacza "godne życie"? Zapytaliśmy Polaków

Ile pieniędzy oznacza "godne życie"? Zapytaliśmy Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę w Katarze serię porozumień handlowych z tym krajem opiewających na co najmniej 1,2 biliona dolarów - podał Biały Dom. Wśród nich jest rekordowe zamówienie przez Katar do 210 samolotów 787 i 777X Boeinga, dronów MQ-9 oraz systemów przeciwdronowych i innej broni.

USA i Katar podpisały porozumienia handlowe na gigantyczną kwotę

USA i Katar podpisały porozumienia handlowe na gigantyczną kwotę

Źródło:
PAP

Gdy ostatnio pisaliśmy o Burberry, brytyjskiej marce modowej, firma przechodziła kryzys, a stery objął nowy prezes. Wówczas mówiło się o redukcji setek stanowisk pracy. Jednak problemy zdają się być większe, niż przewidywano, bowiem firma właśnie ogłosiła, że do 2027 roku pracę straci około 1700 osób, to blisko jedna piąta zespołu.

Zwolnienia w legendarnym domu mody Burberry. Kultowa marka walczy z problemami

Zwolnienia w legendarnym domu mody Burberry. Kultowa marka walczy z problemami

Źródło:
BBC

Tencent Holdings, największa chińska firma technologiczna pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowała 13-procentowy wzrost przychodów w pierwszym kwartale. Jak wynika z raportu, wpłynął na to rozwój branży gier i reklam wspomaganych sztuczną inteligencją.

Chiński gigant technologiczny nie zatrzymuje się. Wyniki wystrzeliły

Chiński gigant technologiczny nie zatrzymuje się. Wyniki wystrzeliły

Źródło:
Reuters

Podczas konferencji prasowej Komisja Europejska znalazła się w ogniu pytań dotyczących wiadomości tekstowych wymienianych przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen z Albertem Bourlą, szefem koncernu Pfizer, w czasie pandemii COVID-19. Powodem była decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Skargę na KE złożył do TSUE amerykański dziennik "New York Times"

Kontrowersje wokół SMS-ów szefowej Komisji Europejskiej

Kontrowersje wokół SMS-ów szefowej Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

7,3 miliardów euro chce zainwestować Komisja Europejska w ramach programu Horyzont Europa na wsparcie innowacji. Pieniądze mają pomóc w utrzymaniu naukowców z Unii Europejskiej, ale także w ściągnięciu nowych. Bruksela podkreśla, że prowadzenie badań w USA stało się uciążliwe. Program skupia się też na finansowaniu ukraińskich badaczy.

Unia chce przyciągnąć naukowców miliardowym budżetem. Także tych z USA

Unia chce przyciągnąć naukowców miliardowym budżetem. Także tych z USA

Źródło:
PAP

Pojawiły się poważne obawy o bezpieczeństwo i stabilność amerykańskiej sieci energetycznej. W urządzeniach kluczowych dla infrastruktury fotowoltaicznej, które zostały wyprodukowane w Chinach, odnaleziono ukryty sprzęt komunikacyjny. Eksperci mówią o "wbudowanym sposobie na zniszczenie sieci", a amerykańskie władze ponownie oceniają ryzyko, jakie stwarzają te urządzenia. 

Obawiają się chińskiej technologii. "Istnieje wbudowany sposób na fizyczne zniszczenie sieci"

Obawiają się chińskiej technologii. "Istnieje wbudowany sposób na fizyczne zniszczenie sieci"

Źródło:
Reuters

Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, jak ratować europejski przemysł motoryzacyjny przed katastrofą. Zmiana w obliczaniu kar za nadmiarową emisję dwutlenku węgla przez nowe samochody stanowi jedynie półśrodek – ocenił prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben.

Ciemne chmury nad branżą. "Odroczenie kary"

Ciemne chmury nad branżą. "Odroczenie kary"

Źródło:
PAP

Obligacje Ghelamco Invest, działającej w Polsce spółki należącej do belgijskiego potentata na rynku nieruchomości, notują duże spadki od początku maja. Według ekspertów inwestorów niepokoi nagłe odejście kilku członków zarządu, sytuacja finansowa firmy oraz uwagi w raporcie audytora. Sama spółka zapewnia, że nie ma powodów do obaw o wypłatę odsetek czy zwrot kapitału.

"Ulubieniec inwestorów" i tąpnięcie na rynku

"Ulubieniec inwestorów" i tąpnięcie na rynku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podczas prac nad tak zwaną ustawą deregulacyjną Senat przyjął kilka poprawek. Część z nich miało charakter precyzujący i redakcyjny, ale dwie merytoryczny. Dotyczyły one umów leasingu i regulacji w sprawie pożyczek zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Kolejny krok bliżej deregulacji

Kolejny krok bliżej deregulacji

Źródło:
PAP

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej w 2024 roku pracowali średnio 36 godzin tygodniowo. W Polsce było to znacznie więcej.

Tak pracuje się w Europie. Polacy w czołówce

Tak pracuje się w Europie. Polacy w czołówce

Źródło:
PAP

Są wstępne wyniki śledztwa w sprawie potężnej awarii dostaw energii w Hiszpanii. Wicepremierka i ministra ds. transformacji ekologicznej Sara Aagesen przekazała, że nie wywołał jej cyberatak na krajowego operatora sieci. Nie podała jednak przyczyny. Wyjaśniła, że śledztwo wciąż trwa.

Wykluczono jedną z przyczyn blackoutu w Hiszpanii

Wykluczono jedną z przyczyn blackoutu w Hiszpanii

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznało za całkowicie bezzasadny zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski, który Węgry nałożyły w piątek. Resort zapowiedział dążenie do zniesienia ograniczeń i zadeklarował, że będzie procedować sprawę na wszystkich poziomach kontaktów w ramach współpracy w Unii Europejskiej.

Odwet Orbana. Polskie ministerstwo reaguje

Odwet Orbana. Polskie ministerstwo reaguje

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zapowiedział uruchomienie z urzędu postępowania w sprawie ujawnienia danych osobowych Jerzego Ż. przez kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Podobne postępowanie ma zostać wszczęte wobec kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Karola Nawrockiego. Wcześniej szef UODO zdecydował o wszczęciu postępowania w sprawie ujawnienia danych osobowych Jerzego Ż. podczas konferencji prasowej posła PiS Przemysława Czarnka, zorganizowanej wraz z posłami Pawłem Szefernakerem oraz Andrzejem Śliwką. Jerzy Ż. to mężczyzna, od którego Karol Nawrocki kupił mieszkanie.

Komunikat urzędu w sprawie Trzaskowskiego i Nawrockiego

Komunikat urzędu w sprawie Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ceny artykułów codziennego użytku w kwietniu były wyższe o 5,6 procent w porównaniu do minionego roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Na pierwszej pozycji w rankingu drożyzny znalazły się artykuły tłuszczowe.

Oto król drożyzny. Dwucyfrowy wzrost

Oto król drożyzny. Dwucyfrowy wzrost

Źródło:
PAP

Dotknie to mniej niż 1 procent obywateli, a jest to potrzebne, żeby zniechęcać do inwestowania w mieszkania - powiedziała w środę Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przedstawiając propozycję wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce, czyli od wartości mieszkania. Zaznaczyła również, że budownictwo społeczne i brak dopłat do kredytów mieszkaniowych to klucze, które powinny charakteryzować politykę mieszkaniową.

Ministra chce nowego podatku. "Jest to potrzebne"

Ministra chce nowego podatku. "Jest to potrzebne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Około 66 milionów turystów, w tym prawie 36 milionów z zagranicy, oczekiwanych jest latem tego roku we Włoszech. Zapowiada się kolejny rekordowy sezon. To oznacza, że zwłaszcza w historycznych miastach można oczekiwać w szczycie sezonu jeszcze bardziej dotkliwych skutków tak zwanej nadmiernej turystyki. 

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Źródło:
PAP

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej uzgodnili 17. pakiet sankcyjny. Ma on uderzyć w rosyjską "flotę cieni" oraz umieści na czarnej liście sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy. Sankcje mają zostać zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych 20 maja.

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Źródło:
PAP

Sieć kawiarni Starbucks w Korei Południowej zakazała klientom używania nazwisk i imion kandydatów na prezydenta przy składaniu zamówień - podały w środę tamtejsze media. Decyzja ma na celu zapobieganie wykorzystywaniu systemu przywoływania klientów do celów agitacyjnych, co zdarzyło się w przeszłości.

Bez takich nazwisk. Zakaz w popularnej sieci kawiarni

Bez takich nazwisk. Zakaz w popularnej sieci kawiarni

Źródło:
PAP

Ministerstwo handlu USA zniesie ograniczenia na eksport chipów stosowanych w AI do większości krajów, także dla Polski, o co zabiegał nasz rząd. "Te nowe wymogi stłumiłyby amerykańską innowacyjność i obciążyłyby firmy uciążliwymi nowymi wymogami regulacyjnymi" - napisano w oświadczeniu resortu.

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ponownie tnie dotacje dla Uniwersytetu Harvarda, tym razem o 450 milionów dolarów. Zdaniem prezydenta USA uczelnia nie radzi sobie ze zwalczaniem "antysemickiego zastraszania" i zagraża demokracji.

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Źródło:
PAP

Pracownicy banków będą mogli zweryfikować osoby okazujące dowód dzięki dostępowi do rejestru zdjęć dowodów osobistych - podaje resort cyfryzacji, powołując się na przyjęty przez rząd projekt. Nie będzie też konieczności informowania banków czy SKOK-ów o wymianie dowodu.

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Microsoft szykuje się do zwolnienia siedmiu tysięcy pracowników - podaje CNBC. Redukcje obejmą osoby zatrudnione we wszystkich zespołach firmy, niezależnie od działu czy regionu, w którym pracują.

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na zakup ponad siedmiuset tysięcy urządzeń, głównie laptopów, które trafią do szkół w nowym roku szkolnym - poinformował resort. Kupiony sprzęt nie zostanie przekazany na własność uczniów.

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że USA zniosą sankcje na Syrię i znormalizują relacje z jej nowym rządem. Biały Dom potwierdził, że w środę Trump spotka się z tymczasowym prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą, który niegdyś był dowódcą Al-Kaidy i spędził pięć lat w amerykańskich więzieniach w Iraku.

"Zaskakujący" ruch Trumpa

"Zaskakujący" ruch Trumpa

Źródło:
PAP

Agencja prasowa AFP podała, że sieć sklepów Marks & Spencer padła ofiarą cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów. Firma poinformowała, że nie można obecnie robić zakupów online ani używać niektórych metod płatności.

Atak na znaną sieć handlową

Atak na znaną sieć handlową

Źródło:
PAP

Nissan zlikwiduje 11 tysięcy miejsc pracy i zamknie siedem fabryk z powodu spadającej sprzedaży - podał portal stacji BBC. Firma ze względu na potrzebę cięcia wydatków, zrezygnowała też z planów budowy fabryki aut elektrycznych i akumulatorów w Japonii.

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Źródło:
BBC

Kwestia uruchomieniu bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji ma się wyjaśnić w najbliższych dniach - przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. - Musimy to wiedzieć do końca maja - zaznaczył.

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozwój sensorów zmierza w tym kierunku, by percepcja elementów, które nazywamy sztuczną inteligencją, miała kontakt ze światem, czyli możliwość odczuwania - stwierdził w programie "Techpospolita" w TVN24+ profesor Ryszard Tadeusiewicz, autor ponad stu książek o sztucznej inteligencji. Jak dodał, AI "może być bogate w wiele rzeczy, ale nie uczucia".

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

Źródło:
TVN24+

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii czarnej liściastej herbaty marki Loyd. W produkcie wykryto przekroczenie poziomu pestycydu antrachinon. Sanepid podkreśla, że konsumenci nie powinni spożywać partii wskazanych w komunikacie.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Zysk netto grupy banku PKO BP wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 2 miliardy 469 milionów złotych. Oznacza to wzrost o niemal 21 procent w ujęciu rocznym - poinformował bank w raporcie kwartalnym.

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Kwiecień był w Chinach kolejnym miesiącem spadku cen. Eksperci wskazują, że to efekt pogarszającej się kondycji gospodarczej Chin, ale to zła informacja także dla reszty świata. - To oznacza, że bardzo tanie chińskie produkty będą mogły jeszcze silniej zalewać światowe rynki - dla tvn24.pl komentuje dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters