TVN24 Biznes | Z kraju

Awarie prądu w Polsce. Ponad 320 tysięcy klientów bez zasilania

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Trudne warunki dla kierowców w Warszawie
Trudne warunki dla kierowców w WarszawieTVN24
wideo 2/17
TVN24Trudne warunki dla kierowców w Warszawie

Ponad 320 tys. odbiorców w całym kraju było bez prądu w wyniku awarii spowodowanych przez silny wiatr – poinformował w poniedziałek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Najwięcej osób bez prądu jest w województwie łódzkim - niemal 150 tysięcy. W województwie śląskim bez zasilania o godzinie 16.30 było około sześć tysięcy klientów - poinformowała spółka Tauron Dystrybucja w komunikacie przesłanym TVN24 Biznes. Dodała, że "doszło do uszkodzeń napowietrznej sieci energetycznej w wielu miejscach".

Bez prądu o godz. 13 na terenie całej Polski było 321 791 odbiorców - przekazał na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Jak dodał, najwięcej odbiorców straciło dostęp do energii elektrycznej w woj. łódzkim - 148 663. W woj. mazowieckim bez prądu było 60 000 odbiorców, wielkopolskim - 34 385, świętokrzyskim - 17 500, podlaskim - 9197, zachodniopomorskim - 8600, dolnośląskim - 8426.

Awaria prądu w województwie śląskim

"Na terenie obsługiwanym przez TAURON Dystrybucja wystąpiły dziś trudne i niestabilne warunki pogodowe – porywisty wiatr, zamiecie, burze, opady mokrego śniegu. W efekcie doszło do uszkodzeń napowietrznej sieci energetycznej w wielu miejscach. W województwie Śląskim bez zasilania na godz. 16.30 jest ok. 6 tys. klientów" - przekazała rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja Ewa Groń.

Rzeczniczka wyjaśniła również, że "trwają prace przy usuwaniu awarii i naprawie uszkodzonej infrastruktury energetycznej". "Brygady techniczne i służby pogotowia energetycznego cały czas pracują w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów" - napisała rzeczniczka.

"Dziennik Zachodni" podał, że "z brakiem energii elektrycznej muszą się liczyć mieszkańcy m.in. w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu czy Bielsku-Białej". Gazeta napisała również, że "najwięcej wyłączeń należy spodziewać się na Żywiecczyźnie, w powiecie cieszyńskim, ale są gminy, gdzie także nie będzie ich mało".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sytuacja pogodowa w Polsce

Sytuacja pogodowa w poniedziałek w Polsce jest dynamiczna. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują obecnie w niemal całym kraju. Lokalnie porywy wiatru mogą osiągać 115 kilometrów na godzinę. Wydano również alerty przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi, intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem.

Czytaj także: Drugi stopień alertów IMGW prawie wszędzie >>>

Działalność Tauron Dystrybucja

Jak czytamy na stronie, Tauron Dystrybucja przekazuje energię elektryczną z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych położonych w południowej Polsce. Do końca III kwartału 2020 r. Grupa Tauron dostarczyła 36,9 TWh energii elektrycznej do 5,7 mln klientów końcowych.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości