Darmowy internet dla uczniów i studentów. Operatorzy odpowiadają na apel wicepremiera

Z kraju

Rzecznik rządu o zasiłku opiekuńczym: będzie można z niego skorzystać również wstecztvn24
wideo 2/5

Zwróciłem się do operatorów sieci komórkowych o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych dla studentów i doktorantów - poinformował na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Postanowiliśmy zapytać największych operatorów w kraju o inicjatywę wicepremiera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji dotyczącej wstrzymania lekcji do Świąt Wielkanocnych. Od środy szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Wcześniej MEN tylko zalecało, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej, nauczyciele prowadzili nauczanie online.

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował w sobotę, że w związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, na posiedzeniu kierownictwa jego resortu podjęto decyzję o przedłużeniu do 10 kwietnia zawieszenia funkcjonowania uczelni. Podkreślił przy tym, że zajęcia powinny być kontynuowane w formie online.

Jednocześnie wicepremier Gowin poinformował w poniedziałek na Twitterze, że zwrócił się "do operatorów sieci komórkowych o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych dla studentów i doktorantów". "Wszyscy powinni mieć równe szanse udziału w nauczaniu online" - podkreślił.

Oferty od sieci

Ewa Sankowska-Sieniek z Play w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl poinformowała, że w poniedziałek popołudniu firma otrzymała maila od wicepremiera Gowina. "Analizujemy tę prośbę i właśnie jesteśmy w trakcie przygotowywania odpowiedzi bezpośrednio do Pana Premiera" - wskazała.

Jednocześnie podkreśliła, że Play reaguje na bieżąco i szuka takich rozwiązań, "które mogą wesprzeć i pomóc klientom w tym wyjątkowym czasie".

"Jednym z przykładów jest przygotowany dla wszystkich – także dla uczniów, studentów, nauczycieli, doktorantów – pakiet dodatkowych 10 GB danych. Dotyczy to klientów wszelkich typów usług – abonamentowych, MIX oraz na kartę. Można go aktywować bezpośrednio w naszej aplikacji Play24" - czytamy.

Z kolei biuro prasowe T-Mobile poinformowało nas, że - niezależnie od etapu edukacji - każdy klient może skorzystać z dodatkowych, bezpłatnych paczek internetu, które sieć przygotowała "na ten nietypowy okres". "Zobowiązaliśmy się również, że będziemy systematycznie (w każdym tygodniu) udostępniać kolejne pakiety, by w czasie wzmożonej pracy i edukacji zdalnej, nasi klienci mogli swobodnie korzystać z internetu" - dodano.

Przedstawiciele sieci zachęcają studentów, doktorantów i wykładowców do sprawdzania aplikacji "Mój T-Mobile". "Tam, w zasadzie od samego początku okresu kwarantanny, można było i nadal można skorzystać z dodatkowych paczek danych: 13 marca udostępniliśmy 3 GB darmowego internetu, w ostatni piątek było to aż 10 GB, w tym tygodniu planujemy kolejne paczki bezpłatnych danych" - zapowiedzieli.

W przesłanej nam odpowiedzi zaznaczono, że "oprócz tego w aplikacji Mój T‑Mobile klienci mogą w dowolnej chwili skorzystać także z darmowych 7 GB za uzupełnienie profilu oraz 6 GB za płatność Visa".

Rzecznik prasowy Orange Wojtek Jabczyński zapowiedział, że odpowiadając na potrzeby uczniów i ich rodziców, studentów oraz nauczycieli sieć stworzy możliwość korzystania z usługi Orange Flex za 1 zł przed dwa miesiące. "Do wykorzystania będzie nawet 200 GB na naukę przez internet" - wskazał.

Sieć przypomniała w komunikacie zamieszczonym na stronie, że "od poniedziałku, 23 marca nowi klienci Orange Flex mogą już korzystać ze specjalnej oferty – z kodem FLEX pierwszy miesiąc korzystania z tej usługi kosztuje tylko 1 zł. Dotyczy to każdego z planów komórkowych dostępnych w aplikacji. W najbogatszym z nich jest 100 GB na transfer danych".

"Teraz uczniowie i ich rodzice, studenci, doktoranci oraz nauczyciele będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty Orange Flex za 1 zł miesięcznie przed 2 miesiące korzystania. Oznacza to, że mogą otrzymać nawet 200 GB na internet za 2 zł" - dodano.

Oferta ma wystartować w najbliższych dniach. "W tej chwili trwają prace nad szczegółowymi i bezpiecznymi zasadami weryfikowania osób uprawnionych do skorzystania z oferty na drugi miesiąc za 1 zł" - czytamy.

Arkadiusz Majewski z Plusa poinformował nas, że firma analizuje różne warianty. "Natomiast obecnie klienci Plusa mogą już korzystać z bardzo dużych pakietów internetowych dostępnych w naszej ofercie, bowiem w ofercie głosowej jest nawet 72 GB, a w ofercie internetowej nawet 100 GB miesięcznie. Co więcej, w obu tych rodzajach ofert w praktycznie każdej taryfie, w ramach oferty jest aktywna opcja 'LTE bez końca' czyli możliwość korzystania z internetu nawet po wykorzystaniu pakietu podstawowego" - podkreślił.

Jak dodał, "klienci usług 'na kartę' otrzymują darmowe pakiety GB za uzupełnienie swojego konta, a wczoraj (we wtorek - red.) wprowadziliśmy nowe dodatkowe pakiety internetowe". "Planujemy również dodatkowe działania w zakresie wspierania nauki w sposób zdalny, a o nowych wdrażanych inicjatywach będziemy informowali na bieżąco" - wskazał Majewski.

Apel do rządu

Związek Nauczycielstwa Polskiego w środę ponowił apel do rządu o pilne uruchomienie bezpłatnego internetu dla wszystkich uczniów i uczennic oraz nauczycieli pracujących zdalnie. "Dzisiaj, podczas pierwszego dnia obowiązkowego kształcenia online już w godzinach porannych pojawiły się problemy z dostępem do elektronicznych dzienników oraz komunikatorów i platform internetowych, za pośrednictwem których nauczyciele kontaktują się z uczniami z powodu przeciążenia sieci" - wskazano w przesłanym nam komunikacie.

"Rząd powinien zapewnić każdemu uczniowi i uczennicy dostęp do edukacji w formie zdalnego kształcenia wprowadzonego przez ministerstwo edukacji od 25 marca br., a nauczycielom umożliwić to kształcenie" - podkreślił ZNP.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl